Pierwsze dni po wazektomii

Pierwsze dni po wazektomii

Jak zachowywać się w pierwsze dni po zabiegu wazektomii? Czego unikać? Co jest dozwolone? Te i wiele innych pytań dosyć często padają z ust Pacjentów. W dzisiejszym artykule zebraliśmy garść informacji, które powinny okazać się bardzo pomocne. Zapraszamy do lektury 🙂

 

Wolniej, jednak bez przesady

W pierwszych dniach należy lekko zwolnić, jeśli tempo naszego życia jest bardzo wysokie. Pamiętajmy jednak, iż nie jest to rekonwalescencja po poważnej operacji, wymagająca leżenia w łóżku i nie wykonywania absolutnie żadnych czynności. Choć takie lenistwo może być dla wielu kuszące (szczególnie kiedy na ogół na wszystko brakuje nam czasu), warto pamiętać, iż nasz organizm w tej sytuacji wcale tego nie potrzebuje.

Działajmy jak każdego innego dnia. Nie biegnijmy maratonu, nie dźwigajmy ciężarów na siłowni, jednak pójść do pracy, odbyć spacer z rodziną, czy pomóc w domowych porządkach zdecydowanie możemy.

Jak we wszystkim, zachowajmy zdrowy rozsądek.
 

Ubiór – postaw na komfort

Pacjenci często pytają o kwestie związane z garderobą. Oto kilka wskazówek:

  • w pierwszych dniach polecamy dobrze zbierające slipy,
  • luźne bokserki na chwilę odłóżmy do szafy,
  • bardzo obcisłe spodnie również powinny przez chwilę odpocząć na półce,
  • ubierajmy się odpowiednio do pogody – postarajmy się unikać przegrzania – szczególnie okolic zabiegowych.

 

Alkohol z umiarem

Kolacja przy świecach z lampką wina jest jak najbardziej wskazana. Jedno piwo do obiadu również nie powinno nam zaszkodzić. Pamiętajmy jednak, iż alkohol w nadmiarze opóźnia rekonwalescencję i niepotrzebnie utrudnia cały proces powrotu do pełni sił. Mocno zakrapiana impreza powinna zdecydowanie poczekać.
 

Sport

Jak we wszystkim powinniśmy zachować zdrowy rozsądek i samemu podjąć decyzję, czy dana aktywność fizyczna pomoże, czy opóźni powrót do pełnej sprawności. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą podjąć decyzję, czy ten rodzaj sportu jest w tym momencie dla nas, czy powinniśmy jednak odczekać kilka dni. Czego zatem powinniśmy unikać:

  • ekstremalnego wysiłku i doprowadzania do wycieńczenia organizmu (np. biegi długodystansowe),
  • obciążenia okolic miejsca zabiegowego (np. ciężary),
  • ucisku okolic, gdzie przeprowadzono wazektomię (np. jazda na rowerze),
  • możliwości wniknięcia zarazków w miejsce ingerencji (np. basen).

Pamiętajmy, iż ograniczenia te dotyczą kilku najbliższych dni, po których, jeśli czujemy się na siłach, możemy wrócić do naszych ulubionych sportów.
 

Jesteśmy w kontakcie

Pamiętajmy również, iż pracownicy Centrum Planowania Rodziny zawsze chętnie pomogą, odpowiedzą na pytania, czy rozwieją wątpliwości zarówno w kwestii postępowania pozabiegowego, jak i aktualnego samopoczucia po wazektomii. Blisko 20 lat doświadczenia w przeprowadzaniu zabiegów wazektomii pozwoliło nam na zebranie naprawdę pokaźnej wiedzy praktycznej 🙂
 

Nie bój się pytać

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących wazektomii, rewazektomii czy odpowiedzialnego planowania Rodziny zachęcamy do ich zadawania również na blogu. Czy to w komentarzach do niniejszego artykułu, czy korzystając z formularza kontaktowego.
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Komentarze

Marek 26-07-2023 -Odpowiedz

Dzień dobry, Z uwagi na polskie realia polityczne wraz z Żoną chcemy uniknąć ciąży. Jedyną sprawą która hamuje mnie przed decyzją o wazektomii jest sprawa powstających w jądrach plemników. Skoro nasieniowody są niedrożne co się dzieje z produkowanymi plemnikami. Czy ich rosnąca ilość nie zwiększa ryzyka nowotworów jąder?

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *