Badania wykazały, że chęć posiadania dziecka jest najrzadziej podawaną spośród przyczyn, dla których ludzie uprawiają seks. Dlatego od dawna poszukiwano skutecznych sposobów zapobiegania ciąży. Wiele z nich przetrwało do tej pory, jednak nie wszystkie są prawdziwe. Oto kilka wybranych mitów o antykoncepcji.

1. Kobieta nie może zajść w ciążę przy pierwszym razie(inicjacji seksualnej)

To mit, gdyż szanse kobiety na zajście w ciążę są takie same przy pierwszym stosunku, jak przy każdym następnym. Wszystko zależy od tego, czy jest ona w trakcie owulacji, a nie od tego, czy uprawiała wcześniej seks, czy nie.

2. Prysznic lub kąpiel „po” zapobiegają „wpadce”.

Wzięcie prysznica to nieskuteczna metoda antykoncepcji, gdyż niemożliwym jest tak dokładne wypłukanie spermy, aby zapobiec tym samym jej dotarciu do komórki jajowej i zapłodnieniu, ale próbować można.

3. Stosunek przerywany to dobra antykoncepcja

To wielki mit. Wycofywanie się przed ejakulacją nie jest wiarygodną metodą antykoncepcyjną, gdyż nawet przed wytryskiem, w czasie stosunku wydzielają się mniejsze ilości spermy, dzięki którym może dojść do zapłodnienia.

4. W czasie miesiączki (okresu) seks jest bezpieczny

Wiele osób wierzy w ten mit. Jednak w trakcie menstruacji kobieta może zajść w ciążę, jeżeli jej cykl jest krótki lub nieregularny. Oznacza to, że w czasie okresu może jednocześnie owulować. Ponadto sperma potrafi przetrwać w organizmie kobiety nawet do 5 dni, dlatego do zapłodnienia może dojść również w kilka dni po stosunku.

5. Prezerwatywę można zastąpić balonem

Tak, naprawdę istnieje taki mit. Zdecydowanie balon nie jest substytutem kondomu. Nie zadziała również żaden plastikowy woreczek śniadaniowy ani folia.

6. Seks na stojąco zapobiega „wpadce”.

Istnieje wiele mitów odnośnie pozycji, najczęściej wspominana jest jednak ta, w której para stoi w trakcie uprawiania seksu. Żaden sposób ułożenia ciała ani częstotliwość stosunków nie zapobiegną wpadce.

7. Bez orgazmu nie ma ciąży

Wiele osób uważa, że jeśli stosunku nie uwieńczył orgazm, kobieta nie zajdzie w ciążę. To fałszywe twierdzenie. Przyjemność nie ma nic wspólnego z antykoncepcją – bez względu na to, czy seks jest udany i masz orgazm, czy nie, prawdopodobieństwo wpadki jest równie wysokie.

8. Pigułka działa od razu po jej zażyciu

To mit, gdyż organizm każdej kobiety potrzebuje czasu, aby dostosować się do działania tabletki antykoncepcyjnej, aby hormony w niej zawarte mogły zgrać się z naturalnymi, wydzielanymi przez jej organizm. Tabletki są skuteczne dopiero po upływie pewnego czasu(w czasie drugiego cyklu stosowania).

9. Tabletki to rozwiązanie na pewien czas

Wiele kobiet uważa, że tabletki antykoncepcyjne można przyjmować tylko w limitowanym czasie, gdyż po długim i nieustannym stosowaniu mogą one jej zaszkodzić lub przestać działać. To nieprawda, gdyż tę metodę antykoncepcyjną można stosować przez całe życie i jest wciąż tak samo skuteczna. Jednak należy czytać na opakowaniu jakie są efekty uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych, żeby w razie wystąpienia wymienionych objawów udać się natychmiast do lekarza.

10. Wewnątrzmaciczne Wkładki Antykoncepcyjne WWA są środkami poronnymi.

To nie tylko mit, ale większe oszukaństwo. Wykonano bardzo szczegółowe badania kliniczne i stwierdzono, że w czasie stosowania WWA, nie stwierdza się plemników w jajowodach. Zdarza się, że dochodzi do ciąży w czasie stosowania WWA i taka ciąża nigdy nie jest przerywana tylko rozwija się prawidłowo.

 

PS. Jeżeli ktoś z Państwa zna inne mity na temat antykoncepcji uprzej ie proszę o korespondencję.

-Źródła:

http://www.webmd.com/sex-relationships/guide/birth-control-contraceptive-myths

http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=105160

Redakcja

Dr Eugeniusz Siwik

Podziel się: