Nowoczesne planowanie Rodziny: odpowiedzialność

Nowoczesne planowanie Rodziny: odpowiedzialność

25-08-2023 /Pytania i odpowiedzi/

Nowoczesne planowanie Rodziny to bardzo szeroki temat. Z wielu powodów jednak również bardzo ważny. Planowanie bowiem oznacza podejmowanie decyzji bardziej przemyślanych, opartych na potrzebach, oczekiwaniach i suchych danych, nie chwili lub zrządzeniu losu. W niniejszym artykule zajmiemy się elementem nowoczesnego planowania Rodziny, o którym często się zapomina: odpowiedzialności.

 

Czym jest odpowiedzialność?

Najprościej rzecz ujmując to osoby, stany i elementy, o które my jako osoba powinniśmy zadbać, które są pod naszą opieką, a których niedopilnowanie spowoduje negatywne następstwa.

W naszym przypadku chodzi oczywiście o odpowiedzialność jako Głowy Rodziny. Odpowiedzialność za Partnerkę i nasze dzieci – odpowiedzialność za naszą Rodzinę (istniejącą lub planowaną).
 

Odpowiedzialność za Rodzinę

Tak, odpowiedzialność za całą Rodzinę, którą sami założyliśmy, która jest efektem naszych decyzji i naszych działań. Niezależnie od tego, w jaki sposób powstała, nie została stworzona bez naszego udziału. Tym samym, czy tego chcemy, czy nie, jest naszą odpowiedzialnością i powinniśmy mieć tego pełną świadomość.

W znakomitej większości przypadku doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i na co dzień dążymy do tego, aby naszej Rodzinie żyło się jak najlepiej.

Warto jednak czasem zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czy nasze działania długofalowo wspierają naszą Rodzinę w stopniu, jakiego byśmy sobie życzyli. W natłoku codziennych obowiązków łatwo się bowiem zgubić. Stracić z oczu do czego dążymy. Jakie są, a jakie powinny być nasze priorytety. Czy rzeczywistość nie zmieniła się czasem na tyle, iż nasze działania również wymagają modyfikacji.
 

Odpowiedzialność za Partnerkę

Pod kątem nowoczesnego Planowania Rodziny, zdrowie naszej Partnerki powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Często jednak zapominamy, że nie tylko ciąża i poród mogą być zagrożeniem dla zdrowia Kobiety (choć już same w sobie są ogromnym wysiłkiem dla organizmu).

Stres, przemęczenie codziennymi obowiązkami, kariera – to wszystko wpływa również na zdrowie.

Istotnym czynnikiem jest również stosowana antykoncepcja. Wbrew pozorom problemem nie musi być wyłącznie skuteczność danej formy antykoncepcji (dokładnie stres związany z niską skutecznością). Problem może leżeć również np. w stosowaniu metod hormonalnych, które w danym przypadku mocno rzutują na zdrowie Partnerki, czy poczucie przerzucenia całej odpowiedzialności za zabezpieczenie na kobiety.

Jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie partnerki tak samo jak i każdego innego członka naszej Rodziny.
 

Odpowiedzialność za aktualnie posiadane dzieci

Planowania Rodziny nie można również przeprowadzić bez wzięcia pod uwagę już posiadanych dzieci. Ich potrzeb, wymagań, uwagi jaką jesteśmy w stanie im poświęcić. I jaką bylibyśmy w stanie im poświęcić, gdyby na świat przyszedł kolejny członek Rodziny.

To trudne decyzje, wymagające przemyślenia i rozmowy całej Rodziny… Szczególnie jeśli planujemy poszerzenie Rodziny po latach, a nasze obecne pociechy są już w wieku pozwalającym na zrozumienie sytuacji.
 

Czy to dobry czas na zmiany?

Warto również mieć świadomość, iż planowanie Rodziny to proces. Raz podjęte decyzje wcale nie muszą być ostateczne (choć w chwili ich podjęcia może się tak wydawać). Nie warto podchodzić do tego tematu na zasadzie podjęcia jednorazowych decyzji i zamknięcia tematu. Warto cyklicznie wracać do tej kwestii. Choćby po to, aby upewnić się, że sytuacja nie zmieniła się na tyle, iż któraś kwestia wymaga działań.

Jeśli jednak przyszedł czas na zmiany, nie warto odkładać ich w nieskończoność. Decyzje mają to do siebie, iż często podejmują się same. Czy tego chcemy, czy nie. Naturalnie wolelibyśmy, aby były one naszym dziełem, a nie dziełem przypadku.
 

Czy to dobry moment na wazektomię?

Każdy nowy członek Rodziny to nowa odpowiedzialność. Jeśli okazuje się, że nie możemy / nie chcemy wziąć odpowiedzialności za kolejnego członka Rodziny – nasza Rodzina jest już w komplecie, zastanówmy się, czy nie przyszedł czas na zmianę dotychczasowej formy antykoncepcji. Być może to już czas np. na wazektomię.

Pamiętajmy również, że zdrowie naszej Partnerki, czy potrzeby aktualnie posiadanych pociech, to nie kwestia poruszana jedynie podczas planowania Rodziny, ale jedna z najważniejszych spraw na co dzień… Jak wszystkie, które mają wpływ na dobro założonej przez nas Rodziny. To MY jesteśmy za nią odpowiedzialni.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (5 głosów, średnia: 4,80 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *