Nowoczesne planowanie Rodziny: czy warto czekać?

Nowoczesne planowanie Rodziny: czy warto czekać?

„Czy warto czekać” to kolejny artykuł z cyklu nowoczesnego planowania Rodziny. Artykuł powstał zarówno na bazie naszych doświadczeń z rozmów z Pacjentami, jak również na podstawie publikacji medycznych i społecznych. Zapraszamy do lektury.

Czego dowiesz się z artykułu?

 

Czekać, ale na co? Uściślijmy

Czekać na odpowiedzialnego Partnera / Partnerkę? Czekać na odpowiedni moment (czyli jaki)? Czekać na uzyskanie odpowiedniego statusu społecznego, rozwoju kariery?

Musimy zrobić pewne założenie. Głównie w kwestii Rodziny, którą już posiadamy. Nowoczesne / odpowiedzialne planowanie Rodziny to przede wszystkim planowanie w oparciu o stabilne podstawy – Partnera / Partnerkę. Jeśli ta kwestia jest niejasna, w zasadzie dalsza analiza jest pozbawiona sensu. Wszystkie inne pytania (poza sytuacjami bardzo wyjątkowymi) pozostają otwarte.

 

Podstawowa decyzja, jaką musimy podjąć

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle chcemy mieć dzieci. Jest to kluczowa kwestia. Pamiętajmy, że nie jest to nasz obowiązek, a decyzja o chęci posiadania potomstwa powinna być decyzją wspólną, poprzedzoną długimi i szczerymi rozmowami z Partnerem / Partnerką. Jest to decyzja na całe życie. Decydując się na dziecko bierzemy w pełni odpowiedzialność za jego byt. Jeśli decyzja ma być podejmowana pod presją otoczenia, czy innych warunków – wstrzymajmy się do czasu, kiedy będziemy mogli sami, świadomie odpowiedzieć sobie na to kluczowe pytanie.

 

Czy wiek powinien mieć znaczenie?

Nasz wiek ma znaczenie. Nie tylko z powodów biologicznych (powyżej 30 roku życia występuje zwiększone ryzyko powikłań), ale również psychologicznych i czysto ludzkich.

Z biologicznego punktu widzenia im późniejsza ciąża, tym większa szansa na powikłania.

Z psychologicznego punktu widzenia, musimy mieć pewność, że nasze decyzje oraz decyzje naszego Partnera / Partnerki nie są podejmowane chwilowym impulsem „wieku młodzieńczego”. Celowo nie podajemy tutaj granicy wieku, ponieważ jedna osoba podejmuje odpowiedzialne i „dorosłe” decyzje, przekalkulowane na chłodno w wieku 18 lat, a inna w wieku 35. Jeszcze inni nigdy nie dorastają do podejmowania takich decyzji.

Warto również wziąć pod uwagę powody czysto ludzkie / praktyczne. Posiadanie dziecka w wieku 60, czy 70 lat może mieć swoje plusy, jednak zastanówmy się czy np. w wieku 80 lat (kiedy nasze dziecko będzie miało 10 lat) pogramy z nim / nią w piłkę, pobiegamy za rowerem etc. Czy będąc w takim wieku i biorąc pod uwagę średnią długość życia, zbyt wcześnie nie zostawimy naszego dziecka samemu sobie. Są to oczywiście trudne kwestie, jednak właśnie dlatego należy je rozważyć.

 

Czy sytuacja materialna powinna mieć znaczenie?

I tak i nie. Jeśli sami nie mamy środków do życia, z pewnością nie zapewnimy ich również naszemu dziecku (w najbliższym czasie). Dodatkowe koszty jedynie powiększą i tak istniejący już problem.

Z drugiej strony mamy tendencję do chęci posiadania coraz więcej. Kolejny rok kariery, kolejny wielki, roczny projekt, nowy, większy dom, nowy samochód. Być zapewni to nieco lepszy poziom życia naszemu dziecku. Jednak pytanie jakim kosztem i czy będzie to zmiana na tyle istotna, aby odkładać decyzję. Spotkaliśmy wielu Pacjentów, którzy otwarcie przyznają, że „trochę przespali temat dzieci”. Kiedy byli już gotowi, z uwagi na prowadzony tryb życia nie mogli się już na nie zdecydować.

 

Co możemy zaplanować, czego się nie da, czego nawet nie jesteśmy w stanie wziąć pod uwagę?

Pamiętajmy, wszystko możemy zaplanować do pewnego stopnia. Karierę, rozwój, majątek. Jednak wielu spraw nie da się zaplanować. Jedna decyzja, jedno wydarzenie, może diametralnie zmienić naszą sytuację.

Z perspektywy rodzica: ten kto nie ma dzieci, w pełni nie zrozumie tej uwagi. Kiedy pojawia się na świecie nasza pociecha, świat wywraca się do góry nogami. Wiele spraw jest zupełnie przedefiniowanych. O wielu sprawach, które sie zmieniają nawet byśmy nie pomyśleli. Abyśmy mieli jasność: nie jest to nic złego. Są zmiany na lepsze i na gorsze. Jednak jest ich wiele. O wiele więcej niż byśmy byli w stanie przewidzieć.

 

Warto jednak mieć plan

Warto jednak mieć plan. Ten długofalowy, ale i ten krótkookresowy. Nie pozwólmy aby los, inne osoby, ciągi zdarzeń decydowały za nas. Plan z pewnymi nieścisłościami, wymagający dopracowania, zawsze będzie lepszy niż beztroskie czekanie na to co się wydarzy.

 

A co jeśli masz już Rodzinę w komplecie?

Jeśli masz już Rodzinę w komplecie i jesteś pewien, że to jej ostateczny kształt – zapraszamy na wazektomię 🙂 Skuteczna i bezpieczna antykoncepcja to również element odpowiedzialnego planowania Rodziny.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *