Pierwsze dni po wazektomii
Jak zachowywać się w pierwsze dni po zabiegu wazektomii? Czego unikać? Co jest dozwolone? Te i wiele innych pytań dosyć często padają z ust Pacjentów. W dzisiejszym artykule zebraliśmy garść informacji, które powinny okazać się bardzo pomocne. Zapraszamy do lektury 🙂
- Wolniej, jednak bez przesady
- Ubiór – postaw na komfort
- Alkohol z umiarem
- Sport
- Jesteśmy w kontakcie
- Nie bój się pytać
- Zobacz również wersję video
Wolniej, jednak bez przesady
W pierwszych dniach należy lekko zwolnić, jeśli tempo naszego życia jest bardzo wysokie. Pamiętajmy jednak, iż nie jest to rekonwalescencja po poważnej operacji, wymagająca leżenia w łóżku i nie wykonywania absolutnie żadnych czynności. Choć takie lenistwo może być dla wielu kuszące (szczególnie kiedy na ogół na wszystko brakuje nam czasu), warto pamiętać, iż nasz organizm w tej sytuacji wcale tego nie potrzebuje.
Działajmy jak każdego innego dnia. Nie biegnijmy maratonu, nie dźwigajmy ciężarów na siłowni, jednak pójść do pracy, odbyć spacer z rodziną, czy pomóc w domowych porządkach zdecydowanie możemy.
Jak we wszystkim, zachowajmy zdrowy rozsądek.
Ubiór – postaw na komfort
Pacjenci często pytają o kwestie związane z garderobą. Oto kilka wskazówek:
- w pierwszych dniach polecamy dobrze zbierające slipy,
- luźne bokserki na chwilę odłóżmy do szafy,
- bardzo obcisłe spodnie również powinny przez chwilę odpocząć na półce,
- ubierajmy się odpowiednio do pogody – postarajmy się unikać przegrzania – szczególnie okolic zabiegowych.
Alkohol z umiarem
Kolacja przy świecach z lampką wina jest jak najbardziej wskazana. Jedno piwo do obiadu również nie powinno nam zaszkodzić. Pamiętajmy jednak, iż alkohol w nadmiarze opóźnia rekonwalescencję i niepotrzebnie utrudnia cały proces powrotu do pełni sił. Mocno zakrapiana impreza powinna zdecydowanie poczekać.
Sport
Jak we wszystkim powinniśmy zachować zdrowy rozsądek i samemu podjąć decyzję, czy dana aktywność fizyczna pomoże, czy opóźni powrót do pełnej sprawności. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą podjąć decyzję, czy ten rodzaj sportu jest w tym momencie dla nas, czy powinniśmy jednak odczekać kilka dni. Czego zatem powinniśmy unikać:
- ekstremalnego wysiłku i doprowadzania do wycieńczenia organizmu (np. biegi długodystansowe),
- obciążenia okolic miejsca zabiegowego (np. ciężary),
- ucisku okolic, gdzie przeprowadzono wazektomię (np. jazda na rowerze),
- możliwości wniknięcia zarazków w miejsce ingerencji (np. basen).
Pamiętajmy, iż ograniczenia te dotyczą kilku najbliższych dni, po których, jeśli czujemy się na siłach, możemy wrócić do naszych ulubionych sportów.
Jesteśmy w kontakcie
Pamiętajmy również, iż pracownicy Centrum Planowania Rodziny zawsze chętnie pomogą, odpowiedzą na pytania, czy rozwieją wątpliwości zarówno w kwestii postępowania pozabiegowego, jak i aktualnego samopoczucia po wazektomii. Blisko 20 lat doświadczenia w przeprowadzaniu zabiegów wazektomii pozwoliło nam na zebranie naprawdę pokaźnej wiedzy praktycznej 🙂
Nie bój się pytać
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących wazektomii, rewazektomii czy odpowiedzialnego planowania Rodziny zachęcamy do ich zadawania również na blogu. Czy to w komentarzach do niniejszego artykułu, czy korzystając z formularza kontaktowego.
Dzień dobry, Z uwagi na polskie realia polityczne wraz z Żoną chcemy uniknąć ciąży. Jedyną sprawą która hamuje mnie przed decyzją o wazektomii jest sprawa powstających w jądrach plemników. Skoro nasieniowody są niedrożne co się dzieje z produkowanymi plemnikami. Czy ich rosnąca ilość nie zwiększa ryzyka nowotworów jąder?