12 lat wazektomii w Polsce

12 lat wazektomii w Polsce

29-07-2016 /Antykoncepcja/ /O wazektomii/

To już 12 lat zabiegów wazektomii w Polsce. Czas szybko zleciał. Były bardzo szczęśliwe momenty, były też trudniejsze. Najważniejsze, że małymi kroczkami udaje się zmieniać podejście Polaków do kwestii antykoncepcji i odpowiedzialnego Planowania Rodziny.

Początki wazektomii w Polsce

Początki były trudne, ponieważ w Polsce nikt nie słyszał o tym zabiegu. Cały Zachód zabiegi wazektomii wykonywał już od kilkudziesięciu lat. U nas trudno było znaleźć lekarza, który w ogóle miał pojęcie na czym wazektomia polega.

W efekcie pojawiło się wiele niedopowiedzeń i mitów na temat zabiegu. Twierdzono, że zabieg jest nielegalny. Bolesny, niebezpieczny dla zdrowia. Oczywiście nie jest to prawdą, ale na udowodnienie tego potrzebne było dużo czasu.

Podejście do antykoncepcji

Problemem było również podejście do samej antykoncepcji i tematu Planowania Rodziny. W standardowej rodzinie, jeśli stosowano coś innego niż prezerwatywy to była to kwestia wyłącznie Kobiet.

Brakowało również fachowej literatury. Szczególnie w wydaniu polskim (w zasadzie poza wspólną publikacją “Antykoncepcja. Planowanie Rodziny u progu XXI wieku” Eugeniusz Siwik, Zbigniew Lew Starowicz, nie było nic).

Postawiliśmy na edukację

Postawiliśmy mocno na edukację. Stworzyliśmy pierwszy portal zawierający wiedzę na temat wazektomii (Wazektomia.com). Miejsce, w którym Pacjenci mogli (i mogą nadal) znaleźć komplet informacji na tematy związane z trwałą antykoncepcją i świadomym, odpowiedzialnym Planowaniem Rodziny.
To również miejsce gdzie publikowane są całe książki na temat antykoncepcji (książka w wersji elektronicznej, obszerny e-book).

Powoli zmienia się podejście

Małymi krokami zmienia się podejście Polaków do kwestii antykoncepcji. Mamy nadzieję, że również i my dołożyliśmy choć cegiełkę do tego procesu.

Zmienia się podejście Kobiet. Są niezależne, oczekują partnera w związku, z którym rozwiążą nawet najtrudniejsze problemy i na którym mogą polegać. Są znacznie bardziej świadome zdrowotnych skutków stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Zmienia się podejście mężczyzn. Prawdziwy mężczyzna to ten, który dba o swoją Rodzinę, który bierze odpowiedzialność za różne elementy związku. Również za antykoncepcję. Szczególnie w przypadku, kiedy Rodzina jest już w komplecie.

Zmienia się podejście to Planowania Rodziny. Z postawy „jakoś to będzie”, przechodzimy w „dokładnie wiem jak ma wyglądać moja Rodzina i co zrobić, aby była zdrowa i szczęśliwa”.

Przed nami długa droga

Zanim pod względem świadomości i liczby zabiegów dogonimy Zachód z pewnością minie jeszcze wiele lat. Widok szczęśliwych Par, szczęśliwych Rodzin naszych Pacjentów pokazuje jednak, że idziemy w dobrym kierunku.

Dziękujemy

Z tego miejsca dziękujemy wszystkim życzliwym osobom, które przyczyniły się do zwiększenia świadomości w kwestiach Planowania Rodziny. Dziękujemy również naszym Pacjentom i ich Rodzinom za zaufanie jakim nas obdarzyli.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

man 02-09-2016 -Odpowiedz

Jak robiłem zabieg 8 lat temu to mnie znajomi palcem wytykali i pukali się w czoło. Teraz sami jeden po drugim idą na wazektomię. Dobra robota :)

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *