14 lat wazektomii w Polsce

14 lat wazektomii w Polsce

28-07-2017 /O wazektomii/

31.07.2003 roku dr. Eugeniusz Siwik wykonał pierwszy zabieg wazektomii. To już 14 lat nowoczesnej antykoncepcji w Polsce

To już 14 lat

Tak, minęło już 14 lat. To niesamowite. W zasadzie można powiedzieć, że zabiegi wazektomii w Polsce jako takie rozpoczęły się właśnie w tym momencie.

Rozpoczęliśmy swego rodzaju rewolucję. Rewolucję, która naszym zdaniem przysłużyła się odpowiedzialnemu planowaniu Rodziny w Polsce.

Początki wazektomii w Polsce

Początki nie były łatwe. Głównie z powodu braku świadomości Polaków w kwestiach antykoncepcji. Szczególnie w kwestii antykoncepcji dla mężczyzn. W owym czasie uważano, że prezerwatywa to jedyne wyjście.

Myślę, że 99,9% społeczeństwa nie miało zielonego pojęcia czym jest zabieg wazektomii. Pozostałe 0,1% w dużej części zakładało, że jest to forma sterylizacji. Forma ucięcia „czegoś”, po której nie ma już szans na dobry seks.

Długo walczyliśmy zarówno z mitami, przyzwyczajeniami i brakiem wiedzy.

Wazektomia kiedyś i dziś

Pod wieloma względami aktualne czasy są znacznie lepsze.

Zwiększyła się znacznie świadomość seksualna. Lubimy seks, potrafimy o nim rozmawiać i posiadamy podstawową wiedzę na temat antykoncepcji. To wbrew pozorom wiele. Na początku wieku, kiedy Internet w Polsce nie był jeszcze tak rozwinięty, a literatura w zakresie antykoncepcji była bardzo ograniczona, dostęp do wiedzy był bardzo utrudniony.

O wazektomii aktualnie słyszał już prawdopodobnie każdy (zainteresowany), czy to celowo, czy przypadkiem. Zdarzają się jeszcze sytuacje mylenia wazektomii ze sterylizacją, czy zarzutów, że jest to zabieg niedostępny w Polsce z uwagi na prawo. Jednak znakomita większość społeczeństwa jest już wyedukowana i ma świadomość, że wazektomi to jedna z bardziej korzystnych metod antykoncepcji. Szczególnie jeśli przyjmiemy, że większość metod o zbliżonej skuteczności ingeruje znacznie w gospodarkę hormonalną Partnerki.

Zmienił się również diametralnie model Związku / Rodziny. Również w kwestiach seksu i antykoncepcji. Coraz więcej Par to związki oparte na partnerstwie, na dbaniu o drugą osobę nie tylko w kwestiach materialnych, ale również zdrowia. Na początku naszego wieku panowało przekonanie, że to kobieta ma się zajmować kwestią antykoncepcji. Mężczyzna co najwyżej mógł sięgnąć po prezerwatywy. Przerzucenie pełnej odpowiedzialności była szczególnie widoczne w związkach stałych. Mężczyzna zarabiał, kobieta zajmowała się domem. Ten model jednak powoli się zmieniał. I zmienia się do dziś. Dziś modelowym związkiem jest partnerstwo. Również w kwestii antykoncepcji. Coraz więcej mężczyzn, szczególnie po założeniu i skompletowaniu już Rodziny decyduje się na wzięcie odpowiedzialności za antykoncepcję na siebie. A będąc bardziej precyzyjnym: Partnerzy wspólnie podejmują decyzję, aby przejść na stałą i pewną metodę antykoncepcji, chroniąc tym samym m.in. zdrowie Partnerki.

Bogatsi o doświadczenia

Po tych 14 latach jesteśmy znacznie bogatsi o doświadczenia. Metody są już zoptymalizowane, a rozwiązania wielu drobnych spraw (np. wynikających z różnic anatomicznych) mają już konkretne procedury działania. Mało rzeczy jest w stanie nas zaskoczyć. Co nie oznacza, że każdego dnia nie uczymy się czegoś nowego. Jednak 14 lat to ogromny bagaż doświadczenia, który pozwala na wykonanie wazektomii metodą dopasowaną do konkretnej sytuacji, bez zastanawiania się i eksperymentów.

Plany na przyszłość

Z optymizmem patrzymy w przyszłość. Jeszcze wiele pracy przed nami. Zarówno w części fizycznej (zabiegi) jak i edukacyjnej (uświadamianie Polaków, że mają wybór).

Podziękowania

Z tego miejsca chcieliśmy serdecznie podziękować naszym Pacjentom, ich Partnerkom oraz wszystkim osobom nam życzliwym, które spotkaliśmy przez te 14 lat na swojej drodze. Wszyscy jesteśmy częścią czegoś większego i mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele lat wspólnej pracy na rzecz odpowiedzialnego planowania Rodziny.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (6 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

Fin 03-08-2017 -Odpowiedz

I od połowy tego czasu to też mój licznik wazektomii. & lat po zabiegu - życie zmienione bardzo na plus. Dziękuję Wam :)

Kasia P 03-08-2017 -Odpowiedz

Oby jeszcze co najmniej drugie tyle:)

Adam 03-08-2017 -Odpowiedz

Może wyrobię się do 15 rocznicy☺ Ostatni członek Rodziny już w drodze☺

Pihh 14-08-2017 -Odpowiedz

Dobrze, że wychodzimy z ciemnogrodu. Powoli, powoli, ale wreszcie coś się przejaśnia.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *