20 lat wazektomii w Polsce – dziękujemy za zaufanie

20 lat wazektomii w Polsce – dziękujemy za zaufanie

28-07-2023 /O wazektomii/

31.07 minie 20 lat od czasu wykonania pierwszej wazektomii przez dr Eugeniusza Siwika. W kraju, w którym 99,9% osób nigdy nie słyszało o zabiegu wazektomii. W którym nagminnie mylono wazektomię z kastracją. W którym nowoczesne formy planowania Rodziny praktycznie nie istniały. Było to wydarzenie bezprecedensowe, które zapoczątkowało lawinę zdarzeń skutkujących tak dużą popularnością zabiegu w chwili obecnej.

 

20 lat wazektomii w CPR = 20 lat wazektomii w Polsce

Jak opisał dr Siwik w swojej ostatniej książce:

„31 lipca 2003 roku do małej prywatnej kliniki państwa Rudzków na Gocławiu dojechała cała ekipa. Chirurg, anestezjolog z asystą, moją pielęgniarka operacyjna, ja i pacjent z żoną. Nałożyliśmy fartuchy, czepki, maski, ochraniacze na buty, zapalono światła. Powstała sceneria jak do poważnej operacji.”

Jak przy wszystkich działaniach nowatorskich, jak widać początki były trudne. Jednak z czasem, nabywanym doświadczeniem, wzrostem świadomości rodaków w zakresie antykoncepcji, całe przedsięwzięcie nabrało tempa.

Przez te 20 lat wszystko zmieniło się diametralnie:

  • Dzięki opracowanej przez dr Siwika metodzie Totalnej Wazektomii, komfort Pacjenta zwiększył się drastycznie. Nie ma już usypiania z anestezjologiem, chirurga asystującego, nacięć.
  • Czas wykonania zabiegu z kilku godzin skrócił się do kilkunastu minut.
  • Rekonwalescencja po zabiegu to najczęściej kilka dni bez siłowni, czy jazdy na rowerze. Nie leżenie w łóżku z okładami z lodu.
  • Zamiast dwóch ośrodków w Polsce mamy kilkanaście.
  • Zamiast jednego doktora przecierającego szlaki możemy poszczycić się ich znacznie większą liczbą (na terenie całego kraju). Co cieszy, ich doświadczenie również rośnie.
  • Przypadkowo zapytana osoba na ulicy w 90% jest w stanie powiedzieć ogólnie na czym polega wazektomia.

 

Nasz Mistrz patrzy na nas z kosmosu

Niestety nasz Mistrz, dr Eugeniusz Siwik nie doczekał okrągłej, dwudziestej rocznicy. Jednak z pewnością czuwa nad nami i jego pozytywna energia, którą potrafił zarazić każdego, pomoże nam w kontynuacji jego działań. Dr Siwik zawsze podkreślał, iż jego celem jest przede wszystkim szerzenie wiedzy. Dotyczyło to zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Stąd pomysł stworzenia tak ogromnego serwisu jak wazektomia.com, stąd niezliczone publikacje oraz książki, stąd filmy pokazujące krok po kroku, jak wygląda cała procedura wazektomii. Dr Siwik wychodził bowiem z założenia, iż świadomi ludzie podejmują znacznie lepsze decyzje.
 

Dwóch lekarzy operujących

Obecnie w Centrum Planowania Rodziny wazektomię operuje dwóch specjalistów:

  • Dr Michał Kretowicz – od 2017 roku współpracuje z Centrum Planowania Rodziny, gdzie szkolił się u dr Eugeniusza Siwika w zakresie wykonywania zabiegów wazektomii i rewazektomii.
  • Dr Janusz Zajda – od wielu lat współpracował z dr Eugeniuszem Siwikiem. Obecnie wykonuje zabiegi wazektomii i udziela porad w zakresie urologii mężczyzn.

 

Plany na kolejne lata

Ostatni rok to okres dynamicznych zmian i wielu wyzwań. Temat wazektomii staje się coraz bardziej popularny. Odpowiedzialne, nowoczesne metody antykoncepcji dla mężczyzn nikogo już nie zaskakują. Będziemy starali się iść drogą, którą zapoczątkował dr Siwik. Mamy wiele pomysłów, wstępnych koncepcji oraz już gotowych (w trakcie wdrażania) planów. O szczegółach z pewnością będziemy informować 🙂
 

Dziękujemy za zaufanie

Przede wszystkim jako zespół Centrum Planowania Rodziny Wazektomia.com chcielibyśmy podziękować za zaufanie naszym Pacjentom, ich Żonom / Partnerkom oraz wszystkim osobom, które na przestrzeni lat nas wspierały i dawały nam siłę do dalszych działań.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *