26.09 Światowy Dzień Antykoncepcji, a stan wiedzy Polaków

swiatowy-dzien-antykoncepcji

26.09 Światowy Dzień Antykoncepcji, a stan wiedzy Polaków

29-09-2017 /Bez kategorii/

26.09.2017 obchodziliśmy Światowy Dzień Antykoncepcji. Dzień poświęcony edukacji na temat nowoczesnych metod antykoncepcji, odpowiedzialnego planowania Rodziny i zdroworozsądkowego podejścia do kwestii seksu i konsekwencji z nim związanych. Według nas antykoncepcja to sprawa, która powinna być tematem nie tylko pojedynczego, ale jednym z głównych tematów w sferze szeroko pojętej seksualności.

Kwestia antykoncepcjo dotyczy wszystkich

Antykoncepcja to wbrew pozorom sprawa wszystkich. Ewentualne konsekwencje związane z ciążą lub problemami zdrowotnymi nie dotyczą tylko osoby stosującej tę czy inną metodę, ale również bliższego i dalszego otoczenia.

Antykoncepcja, którą wybieramy dotyczy bezpośrednio naszego Partnera / Partnerki. Ewentualna ciąża i późniejsze wychowywanie dzieci to już kwestia wspólna. Również w kwestiach zdrowotnych. Decyzja o stosowaniu np. tabletek antykoncepcyjnych, które źle odbiją się na zdrowiu Partnerki, bezpośrednio wpływają również na życie Jej Partnera.

Wybór formy antykoncepcji ma wpływ również na założoną przez nas Rodzinę (o ile już ją założyliśmy). Zarówno pojawienie się nowego jej członka, jak i ewentualne problemy zdrowotne mają bezpośrednie przełożenie na całą Rodzinę. Nasze wybory mają pośrednio również wpływ na wybory naszych dzieci (od pewnego momentu). Rodzice, którzy nie posiadają wystarczającej wiedzy w kwestii antykoncepcji, a wszystkie ciąże mieli nieplanowane, mają znacznie mniejsze szanse na przekazanie odpowiedniej edukacji dzieciom.

Wbrew pozorom wybór tej czy innej formy antykoncepcji pośrednio wpływa również na nasze dalsze otoczenie. Absolutnie nie wskazujemy, że otoczenie powinno mieć aktywny wpływ na nasze wybory. Jednak w drugą stronę, nasze wybory mogą odbić się na otoczeniu. Konsekwencje naszych wyborów (szczególnie tych nietrafionych) mogą wpłynąć np. na naszych Dziadków (przyszłych), którzy będą musieli aktywnie pomóc nowo upieczonym i kompletnie na to nie przygotowanym Rodzicom.

Antykoncepcja w Rodzinie

Kwestia antykoncepcji w Rodzinie nie powinna być tematem tabu. Oczywiście stopień przekazywanej wiedzy powinien zależeć od wieku i rozwoju członka Rodziny. Jednak lepiej przekazać informacje wcześniej niż później tak, aby była to obiektywna wiedza z pewnego źródła.

Antykoncepcja wśród młodych

W kwestii edukacji młodych osób jest jeszcze wiele do zrobienia. Problemem nie jest jedynie brak wiedzy, ale również dostęp do informacji, które wręcz wprowadzają w błąd. Naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby nastolatki miały pełną wiedzę na temat antykoncepcji hormonalnej, prezerwatyw, wazektomii etc. Możemy się oszukiwać, jednak mamy niewielki wpływ na to kiedy i gdzie młode osoby rozpoczynają życie seksualne. To co możemy zrobić to dać im zestaw narzędzi do tego, aby zrobiły to w sposób odpowiedzialny, mając wiedzę na temat możliwych konsekwencji oraz sposoby jak im przeciwdziałać.

Świadomość wyborów kiedyś i dziś

Jeszcze 15 lat temu świadomość Polaków w kwestiach antykoncepcji sprowadzała się do prezerwatyw, metody kalendarzykowej i tzw. „szklanki wody zamiast”. Świat już od 50 lat operował wazektomie, wykonywał salpingotomie, stosował szeroki wachlarz środków hormonalnych. Powszechnie (niestety to jeszcze się zdarza) wierzono, że karmiąca matka nie może zajść ponownie w ciążę, a stosunek przerywany to pewna „metoda” antykoncepcji.

Z pewnością rozwój Internetu i szerszy dostęp do informacji miał ogromny udział znacznej poprawie wiedzy. Aktualnie Pacjenci, którzy do nas trafiają są świetnie przygotowani. Są świadomi mnogości wyborów. Z pełną odpowiedzialnością decydują się na wazektomię. Znają jednak inne formy antykoncepcji, ich plusy, minusy i możliwe następstwa stosowania.

Pozostaje jednak jeszcze bardzo duża grupa osób, którym ta wiedza jest obca.

Dużo pracy przed nami

Jest światełko w tunelu. Poziom wiedzy jest znacznie wyższy. Jednak nie dotyczy to wszystkich. Przed nami jeszcze wiele lat pracy…

Wykorzystajmy ten dzień

Światowy Dzień Antykoncepcji to idealny moment na zastanowienie się, czy forma zabezpieczenia, którą wybraliśmy jest nadal dla nas właściwa. Czy posiadamy odpowiednią wiedzę? Czy przekazujemy wystarczająco dużo i na odpowiednim poziomie informacji naszym Dzieciom. Pamiętajmy, że ich błędne decyzje to nie tylko skutek ich działań, ale również naszego wkładu w ich edukację…

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *