
Wystartowała kolejna edycja kampanii „Zdrowie seksualne. Urologia”
29 czerwca ruszyła kolejna edycja kampanii edukacyjnej „ZDROWIE SEKSUALNE. UROLOGIA”. Edukacja seksualna na odpowiednim poziomie jest dla nas niezwykle istotną kwestią. Z tego powodu, jak w poprzednim roku, również i w tym mamy swój mały wkład w to przedsięwzięcie.
- Kampania „Zdrowie seksualne. Urologia”
- Dlaczego to ważna kampania dla Centrum Planowania Rodziny?
- Tekst dr Michała Kretowicza
- Inne tematy poruszane w tej edycji
- Skąd czerpać wiedzę na tematy związane ze zdrowiem seksualnym?
- Warto wiedzieć, warto pytać
Kampania „Zdrowie seksualne. Urologia”
Kampania ta to inicjatywa edukacyjna, która ma na celu podniesienie świadomości na temat zdrowia seksualnego, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki urologicznej. To już kolejna edycja tego przedsięwzięcia.
Dlaczego to ważna kampania dla Centrum Planowania Rodziny?
Od samych początków Centrum Planowania Rodziny (to już prawie 22 lata), edukacja naszych Pacjentów i ich bliskich była jednym z naszych priorytetów. Założyciel CPR dr Eugeniusz Siwik zawsze kierował się zasadą, iż powinniśmy swoje decyzje opierać przede wszystkim na faktach, na twardych danych, na pozyskanej i aktualizowanej wiedzy. Wówczas nasze wybory są świadome i znacznie bardziej dojrzałe. Z takiego podejścia wynika również geneza powstania największego polskiego portalu informacyjnego dotyczącego wazektomii – wazektomia.com.
Tekst dr Michała Kretowicza
W ramach kampanii, w drukowanym dodatku, możemy zapoznać się z tekstem lekarza operującego w CPR – dr Michała Kretowicza. Tematem przewodnim był seks po wazektomii, jednak w tekście omówiono również samą istotę zabiegu oraz poruszono kilka innych, istotnych kwestii. Między innymi często powielane mity związane z procedurą.
Dr Michał Kretowicz od 2017 roku współpracuje z Centrum Planowania Rodziny, gdzie szkolił się u dr Eugeniusza Siwika w zakresie wykonywania zabiegów wazektomii i rewazektomii. Obecnie jest jednym z dwóch specjalistów w klinice.
Z tekstem można zapoznać się tutaj.
Inne tematy poruszane w tej edycji
Oczywiście kampania nie dotyczy wyłącznie wazektomii. W tej edycji poruszono wiele ciekawych tematów. W drukowanym dodatku znalazły się między innymi artykuły:
- Edukacja seksualna musi być powszechna i obowiązkowa.
- Nietrzymanie moczu nie musi odbierać komfortu życia.
- Kortyzol – hormon życia, nie stresu.
- Antykoncepcja powinna być bezpłatna.
- Krajowe centrum ds. AIDS: nowe wyzwania i integracja działań.
- Zdrowie seksualne do poprawki.
- Kobieca intymność a pewność siebie – o sile świadomej seksualności.
- Kobiece libido – co warto wiedzieć?
Skąd czerpać wiedzę na tematy związane ze zdrowiem seksualnym?
Ze swojej strony możemy polecić przede wszystkim nasze źródła, które staramy się aktualizować na bieżąco. Przede wszystkim polecamy stronę wazektomia.com pod kątem samego zabiegu oraz kwestii związanych z odpowiedzialnym planowaniem Rodziny. W dziale „Polecana literatura” znajduje się jednak kilka ciekawych pozycji dotykających szerzej kwestii antykoncepcji, czy seksualności jako takiej. Zachęcamy również do zapoznania się z artykułami prezentowanymi na niniejszym blogu 🙂
Warto wiedzieć, warto pytać
Zawsze warto wiedzieć więcej. A jeśli się czegoś nie wie, warto pytać. Zachęcamy tym samym do zadawania pytań w komentarzu lub poprzez formularz „Zadaj pytanie”.
Szeroka wiedza i świadomość możliwości jakimi dysponujemy powinna być priorytetem każdego z nas 🙂
Dołącz do dyskusji