Wazektomia, a siłownia

wazektomia a siłownia

Wazektomia, a siłownia

Często otrzymujemy pytania dotyczące aktywności po zabiegu wazektomii. Pacjenci pytają, czy będą mogli normalnie pracować, uprawiać sporty, zajmować się domem. Uprzejmie odpowiadamy, że większość aktywności, w miarę własnych sił można jak najbardziej wykonywać. Oczywiście nie zalecamy 20 kilometrowej przejażdżki rowerem 15 minut po wykonanym zabiegu, jednak prowadzenie normalnego, zdrowego życia jest nawet wskazane.

Szczególną kwestią jest sprawa siłowni, o którą jest dużo pytań. Pracownik biurowy traktujący siłownię, jako odskocznię, prawdopodobnie zrobi sobie dwa tygodnie przerwy i w tym czasie skupi się na uprawianiu mniej wyczerpujących sportów. W przypadku osób, które ćwiczą bardzo dużo, zgodnie ze swoimi planami treningowymi i dla których jest to jeden z ważniejszych elementów codzienności, nie zrezygnują już tak łatwo.

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, jak pogodzić siłownie z wazektomią.

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem nie ma szczególnych przeciwwskazań dla siłowni. Warto jedynie mieć na uwadze, aby w dniu zabiegu nie obciążyć się ponad siły. Po pierwsze organizm będzie potrzebował energii na regenerację. Po drugie, często tuż przed zabiegiem pojawia się stres (w końcu chodzi o nasze klejnoty), który również kosztuje nas energię. Warto o tym pamiętać.

Bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu zalecamy spokojny powrót do domu lub romantyczna kolację z Partnerką. Okolice zabiegowe mogą nieco „ciągnąć” i być opuchnięte. Pomijając kwestie zdrowotne, wizyta na siłowni po prostu nie będzie komfortowa.

Ćwiczenia siłowe to również zwiększenie ciśnienia krwi, co akurat tego dnia może nie być najlepszym pomysłem.

Dni spokojniejszej aktywności

Warto kilka dni odpocząć od siłowni lub ograniczyć ją do niezbędnego minimum w ramach naszych możliwości. Ćwiczenia siłowe to często łamanie pewnych barier i zmaganie się z własnym zmęczeniem. Umówmy się, że 2 dni po wazektomii to nie moment na udowadnianie samemu sobie, że można. To właśnie udowodniliśmy w innym aspekcie naszego życia. Udowodniliśmy, że jesteśmy odpowiedzialni, że dbamy o naszą Rodzinę, że jesteśmy prawdziwymi mężczyznami.

Sam poczujesz, że już możesz

Tak naprawdę Pacjent sam poczuje kiedy może już normalnie ćwiczyć. Kiedy nic nie boli, nie ma ewentualnych opuchlizn. Wówczas jest moment na rozpoczęcie treningu. Warto obserwować reakcje swojego organizmu tak, aby nie przesadzić. Zaleca się jednak co najmniej tydzień bez dźwigania, rwania i innych aktywności powodujących napinanie się ciała. Oczywiście wszelkiego rodzaju spokojniejsze aktywności są jak najbardziej na miejscu.

Przeciwwskazania do siłowni po wazektomii

Nie ma takowych. Po wazektomii Pacjenci prowadzą normalne (choć szczęśliwsze) życie i nie muszą przy tym rezygnować ze swoich pasji. Szczerze mówiąc, rozmawiając z Pacjentami, którzy mieli zabieg rok, czy dwa lata wcześniej okazuje się, że w dużej części przypadków rozwinęli swoje pasje, zmienili życie na lepsze, wyglądają lepiej – czy to z powodu zabiegu, czy z powodu braku stresu o niechcianą ciążę, czy poprawy relacji z Partnerką lub innych powodów – nie nam to oceniać – cieszymy się jednak, że zmiany są na plus 🙂

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (8 głosów, średnia: 4,75 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *