W poprzednim tygodniu opisywaliśmy typowe profile osób, dla których wazektomia to bardzo dobre rozwiązanie. Dla odmiany, poniżej prezentujemy przypadki, w których wazektomia – przynajmniej na chwilę obecną – może nie być dobrym pomysłem.

Rodzina w trakcie budowy

Podstawowa grupa osób, dla których wazektomia nie jest w tym momencie dobrym rozwiązaniem, to osoby, które ą dopiero na początku budowania swojej Rodziny. Na początku lub w trakcie. Wazektomia to trwała metoda antykoncepcji. Nie jest wskazane wykonanie zabiegu z założeniem, że za np. 3 lata będziecie chcieli mieć kolejne dzieci. To nie jest najlepszy pomysł. Zdecydowanie z zabiegiem należałoby poczekać do pełnego skompletowania Rodziny. Wazektomia jest zabiegiem odwracalnym, jednak jeśli wiemy, że w bliższej przyszłości chcemy starać się o kolejne dziecko, wybierzmy inne formy antykoncepcji.

Osoby bardzo młode

Osobom (oczywiście pełnoletnim) zabiegu również raczej nie proponujemy. Oczywiście są wyjątkowe sytuacje (choroba genetyczna, problemy medyczne, etc.), jednak generalnie z zabiegiem powinniśmy się wstrzymać lub przynajmniej bardzo mocno go przemyśleć. Osoby młode często podejmują decyzję na zasadzie impulsu lub mody. Trwała antykoncepcja to nie jest miejsce na tego typu rozwiązania. Tutaj należy wykazać się odpowiedzialnością i głęboko przemyślanymi decyzjami.

Masz problem z ważnymi decyzjami – zastanów się

Kolejną grupą, której mocno doradzamy zastanowienie się nad sensem wazektomii w danym momencie, są osoby które mają ogólny problem z podejmowaniem ważnych decyzji. Często ulegają Partnerom, emocjom, łatwo zmieniają zdanie. Decyzja o wazektomii musi być decyzją w pełni zaakceptowaną przez oboje Partnerów. Szczególnie przez samego zainteresowanego, na którym zabieg będzie przeprowadzany. Jeśli nie jesteś w 100% pewny decyzji, przemyśl ja jeszcze raz.

Wazektomia nie wyklucza dzieci, ale

Wazektomia oczywiście nie wyklucza posiadania dzieci. Mamy rewazektomię, in vitro, czy nawet adopcję. Jednak warto pamiętać, iż jest to trwała metoda antykoncepcji, która powinna być stosowana u osób na nią w 100% zdecydowanych, którzy wiedzą czego chcą i którzy za chwilę nie zmienią zdania.

Podziel się: