Alkohol, a skuteczność różnych metod antykoncepcji

alkohol-a-skutecznosc-antykoncepcji

Alkohol, a skuteczność różnych metod antykoncepcji

Często po zabiegu Pacjenci pytają o czas, przez który powinni powstrzymać się od spożycia alkoholu. Oczywiście nie chodzi o duże ilości, ale symboliczny kieliszek szampana, czy wina. O ile nie przyjmują leków przeciwwskazań nie ma.

Natomiast zdarzają się również pytania o samą skuteczność metod po spożyciu alkoholu. Postanowiliśmy nie tylko odpowiedzieć na to pytanie przy okazji wazektomii, ale szerzej – w odniesieniu do różnych metod antykoncepcji.

Zdefiniujmy pojęcie „alkohol”

Przez pojęcie „alkohol” przyjmujemy rozsądną dawkę, nie picie ile się da. Druga opcja zawsze jest bardzo niebezpieczna dla organizmu (nawet jeśli cenę przyjdzie nam zapłacić dopiero za kilka lat).

Metody, które bierzemy pod uwagę

Pod uwagę wzięliśmy kilka najbardziej popularnych w Polsce metod antykoncepcji:

  • prezerwatywy
  • tabletki antykoncepcyjne
  • wkładki
  • wazektomia

Prezerwatywy

Teoretycznie metoda ta nie jest zależna od alkoholu. Poprawnie założona prezerwatywa będzie miała taką samą skuteczność po kilku kieliszkach wina. Problem leży jednak w stwierdzeniu „poprawnie założona” oraz wcześniejszym jej przechowywaniu.

Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki aplikujemy doustnie . Muszą przejść przez nasz układ pokarmowy. Dokładnie ta samą drogą co alkohol. Przy małych ilościach problem, nie ma. Przy większych może być różnie, zarówno pod względem wchłaniania, jak i w sytuacjach ekstremalnych – możliwości „powrotu” alkoholu i zabraniu treści żołądku ze sobą…

Wkładki

O ile nie mamy do czynienia z bardzo skrajnymi przypadkami w tym wypadku skuteczność przy alkoholu nie powinna się zmieniać.

Wazektomia

Zabieg wazektomii trwale odcina dopływ plemników. Alkohol niczego tu nie zmienia.

Problem alkoholu

W przypadku antykoncepcji, głównym problemem alkoholu nie jest skuteczność poszczególnych metod, ale podejmowanie błędnych decyzji, których konsekwencje możemy ponosić latami.

Antykoncepcja to nie wszystko Powyższy problem w zasadzie nie dotyczy wyłącznie antykoncepcji. Alkohol jest dla ludzi, jednak z umiarem i w odpowiedniej sytuacji. Kieliszek szampana w celu uczczenia ważnej okazji? Jak najbardziej tak. Większe ilości i częstsze spożycie? Chyba każdy z nas zna odpowiedź…

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *