Czy wazektomia jest odwracalna?

Czy wazektomia jest odwracalna?

Często spotykamy się z błędnym stwierdzeniem, iż skutków zabiegu wazektomii nie da się odwrócić. Nie jest to oczywiście prawda. Wazektomia to metoda odwracalna. Nie zawsze bezpośrednio. Należy pamiętać, że jest to metoda trwałej antykoncepcji i powinna być zastosowana w sposób przemyślany. W niniejszym artykule postaramy się nieco rozjaśnić ten temat oraz pokazać możliwe ścieżki działania.

 

Idea trwałej antykoncepcji

Ideą trwałej antykoncepcji jest zastosowanie środków, które zapobiegają możliwości posiadania dzieci, a przy tym nie wymagają żadnych okresowych działań. Odwrócenie takich metod jest procesem bardziej złożonym. Z tego powodu decyzja o wazektomii powinna być podejmowana po dokładnym przemyśleniu, konsultacji z Partnerką oraz przy pełnej świadomości skutków.

Nie oznacza to jednak, że skutków wazektomii nie można odwrócić. Natomiast do decyzji powinniśmy podejść poważnie. Wazektomia skierowana jest do osób, które założyły już Rodzinę w pełnym, ostatecznym kształcie i kolejnych dzieci już nie planują oraz osób, które z różnych powodów nie chcą mieć dzieci w ogóle. Pamiętajmy, iż posiadanie dzieci dla wielu osób jest spełnieniem marzeń i najważniejszą kwestią w ich życiu. Dla innych sytuacja może być zgoła odwrotna. Czy to z powodu przekonań, ryzyka przekazania wady genetycznej, specyficznej sytuacji, czy też innych czynników.
 

Jak można odwrócić skutki wazektomii

Istnieje co najmniej kilka metod. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Każda z nich ma nieco inną charakterystykę i wymaga innych przygotowań. Każda z nich ma również inną statystykę powodzenia, w zależności od wielu czynników. Warto mieć te kwestie na uwadze. Najpopularniejsze metody to:

  • rewazektomia,
  • In Vitro,
  • inseminacja nasieniem z banku nasienia,
  • adopcja.

 

Rewazektomia

Rewazektomia to de facto chirurgiczne odwrócenie efektów wazektomii, czyli udrożnienie (połączenie) nasieniowodów. Jest to zabieg bardziej skomplikowany niż wazektomia. W praktyce należy zrekonstruować połączenia przerwane w trakcie zabiegu wazektomii. Z racji specyfiki, rzecz jasna zabieg ten anuluje wcześniej wykonaną wazektomię. Warto mieć również świadomość, iż zabieg nie zawsze jest skuteczny.

Rewazektomia wykonywana jest również przez Centrum Planowania Rodziny. Komplet informacji o zabiegu można znaleźć tutaj.

Zdarzyły się już przypadki, w których przeprowadzaliśmy wazektomię. Po kilku latach rewazektomię zakończoną sukcesem. Po narodzinach kolejnego Członka Rodziny, przeprowadzaliśmy kolejną wazektomię. Są to jednak sytuacja rzadkie i nie powinny być traktowane jako reguła. Życie pisze różne scenariusze, czasem wszystko zmienia się o 180 stopni.
 

In Vitro

Zapłodnienie In Vitro może być wykonane bez chirurgicznego odwracania wazektomii. Mężczyzna po zabiegu wazektomii w dalszym ciągu produkuje plemniki. Jest to więc kwestia jedynie pobrania nasienia od Pacjenta. W Polsce istnieje wiele wyspecjalizowanych klinik, które zajmują się tego typu działalnością. Istnieje również możliwość zdeponowania nasienia w specjalnym banku.
 

Inseminacja nasieniem z banku nasienia

Istnieje również możliwość wcześniejszego zamrożenia nasienia w jednym z dostępnych w Polsce banków nasienia i wykorzystanie go w nieco inny sposób. Mowa o inseminacji nasieniem. Korzystając z tej metody również nie musimy odwracać samego zabiegu wazektomii. Zapłodnienie takim nasieniem następuje poprzez inseminację (kontrolne wprowadzenie nasienia).
 

Adopcja

Adopcja również jest sposobem na posiadanie dzieci po wazektomii. Na świecie żyje ogromna liczba dzieci, które czekają na nowych Rodziców, którzy zapewnią im ciepło i miłość, której nie doświadczyły od rodziców biologicznych. Przez 20 lat operowania wazektomii w Polsce, słyszeliśmy wiele historii. Zdarzali się Pacjenci, którzy wręcz decydowali się na wazektomię mając już adoptowane dzieci lub planując adopcję. Część tego typu decyzji była podyktowana chęcią posiadania dzieci, jednak biologiczne potomstwo wiązało się z dużym ryzykiem przekazania wady genetycznej występującej u jednego z potencjalnych Rodziców lub u kogoś z najbliższej Rodziny. Zdarzały się sytuacje związane z uzasadnioną obawą o zdrowie (a nawet życie) dotyczące problemów z ciążą i porodem.
 

Decyzja o wazektomii z założeniem jej odwrócenia?

Jeśli mamy tyle opcji, czy powinniśmy decydować się na wazektomię wiedząc, że kiedyś będziemy chcieli mieć własne dzieci? Nie. Nie jest to dobry tok rozumowania. Jeśli planujemy mieć dzieci, wróćmy do tematu wazektomii po ich narodzinach. Wazektomia nie powinna być traktowana jako tymczasowe rozwiązanie. To antykoncepcja docelowa. Antykoncepcja pewna, trwała i zapewniająca komfort i bezpieczeństwo obojgu Partnerom.
 

Tak, skutki wazektomii można odwrócić

Reasumując, wazektomia jest oczywiście metodą odwracalną. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, można jej skutki odwrócić na wiele różnych sposobów. Natomiast warto raz jeszcze podkreślić, iż decyzja o wazektomii powinna być podjęta odpowiedzialnie, ze świadomością, iż jest to trwała metoda antykoncepcji i nie wszystkie metody jej odwrócenia dają 100% pewności na sukces.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (5 głosów, średnia: 4,60 z 5)
Loading...

Komentarze

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *