Czy wazektomia jest odwracalna?

Czy wazektomia jest odwracalna?

Często spotykamy się z błędnym stwierdzeniem, iż skutków zabiegu wazektomii nie da się odwrócić. Nie jest to oczywiście prawda. Wazektomia to metoda odwracalna. Należy jednak pamiętać, że jest to metoda trwałej antykoncepcji i powinna być zastosowana w sposób przemyślany. W niniejszym artykule postaramy się nieco rozjaśnić ten temat.

 

Idea trwałej antykoncepcji

Ideą trwałej antykoncepcji jest zastosowanie środków, które zapobiegają możliwości posiadania dzieci, a przy tym nie wymagają żadnych okresowych działań. Odwrócenie takich metod jest procesem bardziej złożonym. Z tego powodu decyzja o wazektomii powinna być podejmowana po dokładnym przemyśleniu, konsultacji z Partnerką oraz przy pełnej świadomości skutków. Nie oznacza to jednak, że skutków wazektomii nie można odwrócić. Natomiast do decyzji powinniśmy podejść poważnie.

Wazektomia skierowana jest do osób, które założyły już Rodzinę w pełnym ostatecznym kształcie i kolejnych dzieci już nie planują.

 

Jak można odwrócić skutki wazektomii

Istnieje co najmniej kilka metod. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Każda z nich ma nieco inną charakterystykę i wymaga innych przygotowań. Każda z nich ma również inną statystykę powodzenia, w zależności od wielu czynników. Warto mieć te kwestie na uwadze. Najpopularniejsze metody to:


 

Rewazektomia

Rewazektomia to de facto chirurgiczne odwrócenie efektów wazektomii, czyli udrożnienie (połączenie) nasieniowodów. Jest to zabieg bardziej skomplikowany niż wazektomia. W praktyce należy zrekonstruować połączenia przerwane w trakcie zabiegu wazektomii. Z racji specyfiki, rzecz jasna zabieg ten anuluje wcześniej wykonaną wazektomię. Warto mieć również świadomość, iż zabieg nie zawsze jest skuteczny.

Rewazektomia wykonywana jest również przez Centrum Planowania Rodziny. Komplet informacji o zabiegu można znaleźć tutaj: https://www.wazektomia.com/rewazektomia


 

In Vitro

Zapłodnienie In Vitro może być wykonane bez chirurgicznego odwracania wazektomii. Mężczyzna po zabiegu wazektomii w dalszym ciągu produkuje plemniki. Jest to więc kwestia jedynie pobrania nasienia od Pacjenta. W Polsce istnieje wiele wyspecjalizowanych klinik, które zajmują się tego typu działalnością.


 

Inseminacja nasieniem z banku nasienia

Istnieje również możliwość wcześniejszego zamrożenia nasienia w jednym z dostępnych w Polsce Banków Nasienia. Korzystając z tej metody również nie musimy odwracać samego zabiegu wazektomii. Zapłodnienie takim nasieniem następuje poprzez inseminację (kontrolne wprowadzenie nasienia). Można również takie nasienie wykorzystać do metody In-Vitro.


 

Adopcja

Adopcja również jest sposobem na posiadanie dzieci po wazektomii. Na świecie żyje ogromna liczba dzieci, które czekają na nowych Rodziców, którzy zapewnią im ciepło i miłość, której nie doświadczyły od rodziców biologicznych.

 

Tak, wazektomia jest odwracalna

Reasumując, wazektomia jest oczywiście metodą odwracalną. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, można jej skutki odwrócić na wiele różnych sposobów. Natomiast warto raz jeszcze podkreślić, iż decyzja o wazektomii powinna być podjęta odpowiedzialnie.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (5 głosów, średnia: 4,60 z 5)
Loading...

Komentarze

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *