Czy wazektomia zmniejsza popęd płciowy?

Wazektomia a popęd seksualny

Czy wazektomia zmniejsza popęd płciowy?

Są to naturalne obawy zarówno pacjenta jak i jego partnerki. Pary często chcą wiedzieć, czy po wazektomii popęd płciowy będzie taki sam ale czasami nie wiemy z kim na ten temat porozmawiać, bo jeżeli sąsiad miał wykonaną wazektomię to i tak się nie przyzna, ale znamy już też sympatyczne wyjątki od reguły milczenia.

Odpowiedź na tą wątpliwość jest prosta. NIE! Wazektomia nie zmniejsza popędu płciowego, a biorąc pod uwagę, poprawę relacji partnerskich po zabiegu,80% przypadków nawet zwiększa, ponieważ ciągły stres wystąpienia ciąży niepożądanej poszedł w zapomnienie. Nadal doświadcza się erekcji i wytrysku! Relacje partnerskie są bardziej zmysłowe, partnerzy bardziej atrakcyjni niż przed wazektomią.

Czy sam zabieg nie wpływa na naczynia krwionośne i unerwienie?

Wazektomia nie wpływa na dotychczasowy przebieg naczyń i nerwów. Jeżeli nawet są dyskretne dolegliwości to najczęściej w ciągu pierwszych 7 dni po zabiegu.

Dwie ważne uwagi!

 • Poprzednio zalecaliśmy wykonanie badanie morfologii nasienia po 12-16 ejakulacjach. Nie zdało to egzaminu, bo jak praktyka wykazuje to 25 ejakulacji osiąga się w 5 dni. Obecne zalecenia to: badanie morfologii nasienia dobrze jest wykonać po 60 dniach, natomiast drugie badanie kontrolne po 3 miesiącach, czyli po 90 dniach. Dlatego do czasu otrzymania wyniku badań należy zachować względną ostrożność i zastosować jedną z metod antykoncepcji szczególnie w okolicach dni płodnych.
 • Wazektomia nie stanowi ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli potencjalnie taka możliwość istnieje to Ty i Twój partner nadal potrzebujecie zabezpieczenia chociażby przez zastosowanie prezerwatywy.

Co dzieje się po wazektomii?

 • Jedyna różnica to, że w nasieniu-ejakulacie brakuje plemników. Gruczoły produkujące ejakulat nie ulegają zmianie po wykonanej wazektomii. Optycznie nie obserwuje się żadnych zmian w ejakulacie oprócz nieobecności plemników. Niektórzy autorzy oceniają, że objętość ejakulatu , może zmniejszyć się do 2% co nie może zostać zauważone. Kolor, zapach i spójność ejakulatu nie zmieniają się.
 • Wazektomia nie ma wpływu na męskość. Organizm otrzymuje tak samo odpowiednią ilośc hormonów nie zmienia się głos, ani nie rośnie nadmiernie broda-zarost.
 • Nadal jądra wytwarzają plemniki, które nie opuszczają ciała. Niewykorzystane plemniki są po prostu resorbowane przez plemniki , jest to znane zjawisko i bez stosowania wazektomii, np.: przy celibacie.

Podsumowanie

 • Przed wazektomią dobrze jest przeprowadzić dyskusję z żonąpartnerką (obecnie żona to również partnerka) i jeżeli to możliwe z lekarzem, osobiście lub drogą emailową lub telefonicznie.
 • Wazektomia nie zmniejsza popędu płciowego.
 • Procedura tylko eliminuje możliwość zajścia w ciążę aktualnej partnerki życiowej.
 • Antykoncepcja nie jest w 100% natychmiastowa: wykazane jest zachowanie ostrożności przez pierwsze dwa cykle.
 • Wazektomia nie stanowi żadnej ochrony przed chorobami przenoszonych drogą płciową.
 • Organizm w dalszym ciągu wytwarza męskie hormony.
 • Cechy męskie pozostają takie jak przed wazektomia (śpiew, brodazarost).
 • Wciąż zachowujesz erekcję i ejakulat.
Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

Mamy nadzieję, iż to krótkie wyjaśnienie okaże się pomocne. Serdecznie zapraszamy do zadawania pytań.

Zachęcamy do zadawania pytań :)

Jan 17-08-2012 -Odpowiedz

Jak dowiedziałem sie z Państwa strony internetowej, zakłądane są tytanowe zaciski. Czy te zaciski nie powodują dyskomfortu podczas "ich noszenia"?

  W opisie metody Total Vasectomy nie ma informacji o klipsach tytanowych. Być może we wcześniejszych informacjach można było o tym przeczytać. Klipsów tytanowych nie stosujemy już od 3 lat. Jaki powód? Klipsy są jednakowych rozmiarów i nie pasują do wielu nasieniowodów. Skuteczność jest znacznie mniejsza niż przy TV, która wynosi 1 promil (szans nieskuteczności). Natomiast jeżeli klipsy są zakładane, to nie powodują żadnego dyskomfortu. Z pozdrowieniami Dr Eugeniusz Siwik

Rafal 01-08-2014 -Odpowiedz

Witam serdecznie. Bardzo mnie interesuje ten rodzaj antykoncepcji u mezszczyzn. Pozwole sobie zacytowac "Nadal jądra wytwarzają plemniki, które nie opuszczają ciała. Niewykorzystane plemniki są po prostu resorbowane przez plemniki , jest to znane zjawisko i bez stosowania wazektomii, np.: przy celibacie" I moje pytanie: Czy bedac po zabiegu np.6 miesiecy nadal organizm bedzie produkowal przez moje organizm (genitalia) taka sama ilosc testosteronu dla mojego organizmu? Pytam dlatego, gdyz skonczylem 40stke nadal cwicze i pracuje ciezko fizycznie. Jak wiemy w moim przypadku i wszystkich mezszczyzn, ktorzy chodza do silowni lub uprawiaja sporty naturalny testosteron jest im bardzo potrzebny. Obawiam sie, ze kiedy plemniki beda zamkniete genitaliach mezszczyzn produkcja ta sie zmniejszy. drugie pytanie to: Czy mezszczyzna po stosunku, nadal moze byc jakos niezaspokojony i nieco nerwowy gdyz plemniki zostaly w genitalich? Pozdrawiam Rafal

  Szanowny Panie Rafale, Dla sprostowania- plemniki nie są resorbowane przez plemniki: Organizm, a mówiąc dokładniej układ hormonalny mężczyzny w dalszym ciągu realizuje precyzyjny mechanizm produkcji i wydzielania hormonów do wszystkich systemów hormonalnych. Obawy co do zmniejszenia produkcji np.: testosteronu są obawami czysto osobistymi. 100 000 000 mężczyzn na świecie miało już wykonana wazektomię i większość z nich uprawia wszelkie sporty i czuje się wyśmienicie. Niestety, również wielu naszych pacjentów przyjmuje codziennie dopalacze, ciężko trenując. Tak przy okazji zarabiają w przyszłości na wiele chorób. Mężczyzna po seksie wykazuje zaniepokojenie, ponieważ plemniki zostały w najądrzach. Jestem zobowiązany za te pytania, ponieważ przy tej okazji, rozpocznę zamieszczanie fundamentalnych prac naukowych na temat wazektomii. Chwilowo będzie to język angielski. Raport na temat wazektomii, zawiera prace naukowe od 1949 roku. Raport został napisany na podstawie 275 najważniejszych prac. Ten Raport jest niesłychanie ważny dla Tych Kolegów, którzy stawiają pierwsze kroki w zabiegach wazektomii. Publikacje pojawią się niebawem. Z pozdrowieniami Dr Eugeniusz Siwik PS. Poziom testosteronu i ewentulnie PSA, można sprawdzać raz do roku po 40 roku życia

azae 28-10-2016 -Odpowiedz

witam mam 3 wspaniałych dzieci i dla mnie to jedyna słuszna metoda zapobiegania kolejnej ciąży Zabieg prawie bezbolesny...kilka dni niemiłego odczucia Tydzień po zabiegu i już nie czuję dyskomfortu

Chciałam podzielić się pewna refleksja dot samej idei wqzektomii .Proszę wziąć pod uwagę ze życie dostarcza nam różnych sytuacji ,nierzadko bolesnych.Dziś mam dzieci ,jutro mogę je stracić. Mezczyzna powie-mam zonę.ale i to moze sie zmienic.Warto pomyśleć o konsekwench swoich decyzji.Nieodwracalnych decyzji.

  Bardzo dziękujemy za komentarz. Oczywiście decyzja o wazektomii to poważna sprawa i nie powinna być podejmowana bez przemyślenia. Oczywiście życie pisze różne scenariusze, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Natomiast należy również wziąć pod uwagę dwie kwestie: 1. Decyzja o wazektomii nie jest decyzją nieodwracalną - po wazektomii również można mieć dzieci - pisaliśmy o tym w kilku artykułach. 2. Decyzja o wazektomii zabezpiecza nas przed znacznie bardziej prawdopodobnymi scenariuszami, którego chcemy uniknąć - niepożądaną ciążą, problemami z gospodarką hormonalną, etc. Owszem, powinniśmy brać różne sytuacje i warianty pod uwagę, jednak o wyborze tej, czy innej ścieżki powinno (pośród wielu innych czynników) decydować również prawdopodobieństwo zdarzeń.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *