Decyzja o wazektomii – jakie czynniki warto wziąć pod uwagę?

Decyzja o wazektomii – jakie czynniki warto wziąć pod uwagę?

Zdajemy sobie sprawę, iż decyzja o poddaniu się wazektomii jest niezwykle poważna i wymaga rozważenia wielu czynników. Nie jest to kwestia, którą omówimy w kwadrans, zapiszemy się na zabieg, wykonamy, a jeśli zmienimy zdanie, równie szybko cofniemy całe przedsięwzięcie. To zabieg skierowany do osób, które wiedzą w jakim kierunku podążają, a ich decyzje są wyważone i podjęte na podstawie przejrzystych i przemyślanych powodów. Jakie czynniki powinniśmy więc wziąć pod uwagę? Czy powinny dotyczyć wyłącznie nas? Jak daleko w przyszłość powinny wybiegać? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

 

Ważna uwaga na początek

Kolejność czynników w artykule jest przypadkowa. Nie zostały ułożone w żaden sposób pod kątem ważności. Powód jest bardzo prosty. Każda sytuacja jest nieco inna. Każda osoba jest nieco inna. Każdy z nas ma inny system wartości, priorytetów i czynników, które chce / może brać pod uwagę. Waga poszczególnych argumentów będzie więc dla każdego nieco inna.
 

Nasza aktualne sytuacja rodzinna

Nasza aktualna sytuacja rodzinna to z pewnością czynnik, który warto przeanalizować. Nasza relacja z Partnerką. Dzieci, które już posiadamy. Sytuacja materialna. Kierunki, w których podąża nasza Rodzina. Nasze obawy, ryzyka, które widzimy. Te wszystkie czynniki decydują o tym, jak bardzo stabilną sytuację posiadamy. Jak wiele może się jeszcze zmienić oraz jakie są szanse na wystąpienie takich zmian. Słowem: czy wazektomia będzie dobrą decyzją zarówno w tym momencie, jak również w sytuacji, kiedy zmiany, których prawdopodobieństwo jest wysokie rzeczywiście zaistnieją.
 

Planowany kształt Rodziny

Każdy z nas ma swoją wizję przyszłości, która najczęściej obejmuje również plany dotyczące liczby dzieci (nieposiadanie dzieci to również plan). Warto dokładnie przemyśleć, jak widzimy naszą Rodzinę za kilka, kilkanaście lat. Czy chcemy więcej dzieci? Czy nasza Rodzina jest już w komplecie? Jeśli posiadamy już dzieci, jak nasze decyzje wpłyną na nie?
 

Kwestie medyczne dotyczące nas

Niewątpliwie ważną kwestią jest nasze zdrowie. Również ważne jest jednak zdrowie naszych potencjalnych dzieci. Jeśli u nas lub w najbliższej Rodzinie wykryto problemy dziedziczne (np. choroby genetyczne), warto tę sprawę również wziąć pod uwagę planując dalsze działania. Szacując ryzyko przekazania tego typu zmian warto skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Istotne jest również, aby samemu przed sobą dokonać oceny wpływu decyzji o posiadaniu lub nieposiadaniu kolejnych dzieci na nas samych.
 

Kwestie medyczne dotyczące Partnerki

Jeśli założyliśmy już Rodzinę, nie możemy spoglądać wyłącznie na siebie. Jesteśmy odpowiedzialni za wszystkich jej członków. W szczególności za ich zdrowie. Czynniki związane ze zdrowiem Partnerki to zdecydowanie aspekty, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Oto niektóre z nich:

  • ryzyka związane z kolejną ciążą,
  • problemy dotyczące kolejnego porodu (nasilenie się lub rozwinięcie istniejących problemów zdrowotnych, zagrożenie dla zdrowia kobiety i/lub dziecka, etc.),
  • wpływ na zdrowie aktualnie stosowanej antykoncepcji.

 

Samopoczucie nasze i naszej Partnerki

Kwestie medyczne nie dotyczą jedynie sfery fizycznej. Równie istotne są czynniki psychologiczne. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście kwestia stresu. Jednak nie jest to jedyna kwestia. Warto porozmawiać szczerze o naszych obawach i wątpliwościach. Decyzja o wazektomii to decyzja wspólna. Istotne jest, aby każde z Was było do niej przekonane i dla każdego z Was decyzja była czymś, z czym czujecie się zwyczajnie dobrze.
 

Konsekwencje niepodjęcia decyzji

Warto również przeanalizować konsekwencje niepodjęcia decyzji oraz oszacować ryzyka z tym związane. Przy czym stwierdzenie „niepodjęcie decyzji” jest w tym wypadku nie do końca precyzyjne. Zdecydowanie się na zabieg wazektomii, odłożenie go w czasie, czy rezygnacja z tej formy antykoncepcji to wciąż podjęcie jakiejś decyzji. Decyzji, której musimy być świadomi oraz akceptować konsekwencje z niej płynące.
 

Decyzje, które i tak trzeba podjąć

Odpowiedzialne planowanie Rodziny nie jest kwestią łatwą. Wymaga dojrzałości, analizy wszystkich za i przeciw oraz akceptacji konsekwencji finalnych decyzji. Wymaga również wzięcia pod uwagę szeregu czynników, które nie dotyczą wyłącznie nas jako jednostki, ale również naszego otoczenia. Należą jednak do kategorii tych decyzji, którym warto poświęcić czas, przeanalizować wszystkie za i przeciw i finalnie podjąć. Zanim los / inne osoby / inne czynniki zdecydują za nas.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *