Wazektomia za i przeciw – kiedy to TEN moment, a kiedy JESZCZE nie?

Wazektomia za i przeciw – kiedy to TEN moment, a kiedy JESZCZE nie?

Finalna decyzja o poddaniu się zabiegowi wazektomii powinna być dobrze przemyślana i podjęta wspólnie (o ile jesteśmy w związku). Prawdopodobnie pojawi się wiele kwestii ZA, ale również PRZECIW. Po prawie 20 latach przeprowadzania zabiegów w Polsce, mamy kilka wskazówek, co warto wziąć pod uwagę.

 

Istotny jest moment

Każda sytuacja jest nieco inna. Na nasze decyzje ma wpływ wiele czynników. Doświadczenie pokazuje jednak, iż o ile wiele przeciwności można przezwyciężyć, o tylko jest jedna bardzo istotna kwestia, która jest zwykle czynnikiem decydującym: moment. Moment w jakim znajdujemy się życiowo, zawodowo, rodzinnie, emocjonalnie. Są etapy, które wymagają zamknięcia przed podjęciem pewnych decyzji. W tym artykule skupimy się właśnie na tych kwestiach.
 

JESZCZE NIE: planujemy jeszcze dzieci

Jeżeli jesteśmy na etapie budowania Rodziny, planujemy kolejne potomstwo lub zwyczajnie nie podjęliśmy jeszcze decyzji, czy nasza Rodzina jest już w komplecie, prawdopodobnie powinniśmy wstrzymać się z decyzją o wazektomii. Trwała antykoncepcja oczywiście nie oznacza, utraty szans na posiadanie kolejnego potomstwa. Warto jednak wziąć pod uwagę, iż metody typu wazektomia nie powinny być stosowane na zasadzie tymczasowego, pewnego środka, ze świadomością, że w pewnym momencie zostanie on wyłączony.
 

JESZCZE NIE: nieuregulowana sytuacja rodzinna

W przypadku, kiedy nasza sytuacja nie jest uregulowana, warto mocno przemyśleć podejmowaną decyzję. Jesteśmy w związku, ale nie jesteśmy pewni ani co do jego przyszłości, ani kształtu jego finalnej formy? Wiele spraw jest niepoukładanych, na wiele ważnych decyzji brakuje zwyczajnie czasu? Jest więcej znaków zapytania niż jasnych odpowiedzi? Być może warto wrócić do tematu, kiedy nasze życie nieco bardziej się uformuje. Kiedy będziemy wiedzieli, w jaki kierunku podążamy.
 

RACZEJ NIE: stosunkowo młody wiek

Młody wiek nie przekreśla możliwości poddania się wazektomii. Spotkaliśmy Pacjentów w młodym wieku, których dojrzałość emocjonalna znacznie przekraczała wielu 40 latków. Niemniej jednak, młody wiek rządzi się swoimi prawami i warto to wziąć pod uwagę. Będąc u progu dorosłego życia, warto założyć, że jest wiele kwestii, o których jeszcze nie mamy dużego pojęcia, a które mogą mieć duży wpływ na kształtowanie naszej osobowości, poglądów i przekonań.
 

MOŻE JUŻ CZAS: zdecydowanie nie chcę posiadać dzieci

Są jednak Pacjenci, którzy czy to ze względów medycznych (np. obawa przed przekazaniem wady genetycznej), światopoglądowych, emocjonalnych lub innych, zwyczajnie nie chcą posiadać dzieci. Mają do tego pełne prawo. Jeśli jest to w pełni świadoma i ostateczna decyzja, warto rozważyć wazektomię.
 

JUŻ CZAS: mamy Rodzinę w komplecie

Sytuacja staje się dosyć jasna w momencie, kiedy posiadamy już Rodzinę w komplecie. Nasza sytuacja jest względnie ustabilizowana, mamy plan na to, jak (i z kim) chcemy przejść przez życie. Wspólnie uznajemy, iż aktualna ilość dzieci, jakie posiadamy jest ilością ostateczną. Wówczas tak naprawdę pytanie jest, nie czy, a kiedy powinniśmy się zapisać na zabieg 😊
 

JUŻ CZAS: aktualna antykoncepcja szkodzi Partnerce

Problematyczne kwestie związane z antykoncepcją hormonalną są znane nie od dziś. Jako forma antykoncepcji tabletki antykoncepcyjne spełniają swoje zadań. Jednak jest to dosyć duża ingerencja w gospodarkę hormonalną kobiety. Ingerencja, która często niesie za sobą negatywne skutki. Jeśli znajdujemy się w tej sytuacji, nie planujemy więcej potomstwa, a potrzebujemy pewnej antykoncepcji, odpowiedź jest chyba jasna.
 

Istotna kwestia

Zastanawiając się nad wyborem tej, czy innej formy antykoncepcji, warto rozważyć wszystkie możliwe ZA i PRZECIW, które dotyczą naszej indywidualnej sytuacji. Koniec końców, każda sytuacja jest nieco inna, a decyzja powinna zostać podjęta odpowiedzialnie, z pełną świadomością wszelkich aspektów z nią związanych. Warto jednak zdać sobie sprawę z momentu życia w jakim jesteśmy i zastanowić się, które kwestie są rzeczywiście istotne, a które stanowią jedynie wymówkę do odsunięcia decyzji w czasie.
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *