Formy antykoncepcji dostępne w Polsce

Formy antykoncepcji dostępne w Polsce

25-09-2020 /Antykoncepcja/

Z biegiem lat w Polsce zwiększa się świadomość odnośnie dostępnych metod antykoncepcji. Dobrze jest mieć wybór, ale jeszcze lepiej mieć wiedzę, na podstawie której możemy dokonać właściwego wyboru. W niniejszym artykule postaramy się sklasyfikować większość popularnych metod antykoncepcji.

Istotna uwaga. Zakładamy, że szukamy antykoncepcji dla Rodziny. Co to oznacza? Odpowiednie zabezpieczenie kobiety lub mężczyzny w danym związku jest czynnikiem wystarczającym, aby antykoncepcja była skuteczna.

Kryteria podziału antykoncepcji

Wbrew pozorom dostępnych metod antykoncepcji jest dosyć dużo. Można je również podzielić wg kilku kategorii w zależności od tego, czego szukamy, jaką mamy perspektywę i stan aktualny w Rodzinie. W artykule przyjęliśmy kilka kryteriów:


 

Typowe, a doskonałe użycie

Kwestię typowego i doskonałego użycia staramy się przypominać za każdym razem, kiedy omawiamy skuteczność danej formy antykoncepcji. Wiele osób niestety nadal ma problem ze zrozumieniem różnicy. Reklamy i etykiety na poszczególnych produktach również nam w tym nie pomagają.

O doskonałym użyciu mówimy w momencie, kiedy od samego początku do końca zostały wypełnione założenia dotyczące tego, jak powinniśmy korzystać z danego produktu. Dobrym przykładem są tu prezerwatywy, których skuteczność jest najbardziej zmienna w zależności od zewnętrznych warunków. Jeśli założymy, że:

 • w procesie produkcji (brak błędów w trakcie kontroli jakości),
 • w transporcie (odpowiednia temperatura przewożenia, brak uszkodzeń mechanicznych paczki etc.),
 • w trakcie przechowywania w punkcie sprzedaży (np. brak otwarcia opakowania zbiorczego i „przesypania” pojedynczych prezerwatyw),
 • w procesie przechowywania już po zakupie (np. nie noszenia prezerwatywy w portfelu w tylnej kieszeni),
 • podczas zakładania prezerwatywy (np. nieumiejętne założenie, uszkodzenie mechaniczne paznokciem, etc.)

wszystko pójdzie tak, jak powinno. Wówczas możemy mówić o doskonałym użyciu.

W praktyce, w 99% doskonałe użycie jest po prostu niemożliwe.

W większości przypadków mamy zatem do czynienia z tzw. typowym użyciem, w którym co prawda dokładamy wszelkich starań, aby spełnić wszystkie wymagania, jednak w praktyce zawsze może coś pójść nie tak.

Spadek skuteczności w zależności od rodzaju użycia może być naprawdę duży. Szczególnie biorąc pod uwagę doraźne środki w dłuższej perspektywie czasowej. Pamiętajmy, że za każdym razem warunki w takim przypadku są inne i za każdym razem ryzyko wystąpienia problemów istnieje. Im dłuższy czas stosowania tym ryzyko, siłą rzeczy, będzie rosło.

W zasadzie jedyną metodą antykoncepcji, przy której skuteczność przy doskonałym i typowym użyciu jest taka sama to wazektomia. Przy założeniu, że została wykonana prawidłowo. W tej kategorii znajdują się jeszcze wkładki wewnątrzmaciczne, jednak przy założeniu, że ich wymiana następuje zgodnie z wytycznymi producenta. To oczywiście nieco zaburza podział na doskonałe i typowe użycie. Jednak porównując z innymi metodami, które posiadają znacznie większą ilość czynników mogących mieć wpływ na skuteczność są warte wymienienia.


 

Doraźne vs trwałe formy antykoncepcji

Za doraźną metodę antykoncepcji przyjmujemy każdą metodę wymagającą od nas ciągłych działań. Nie muszą to być działania wyłącznie wymagane przed samym odbyciem stosunku. Mogą to być również działania cykliczne, które należy powtarzać w krótkich odstępach czasowych.

Doraźne metody:

 • prezerwatywy,
 • tabletki antykoncepcyjne,
 • plastry antykoncepcyjne.

Trwałe metody antykoncepcji:

 • wazektomia,
 • wkładki wewnątrzmaciczne.


 

Antykoncepcja dla kobiet, antykoncepcja dla mężczyzn

Na początku artykułu założyliśmy, że szukamy antykoncepcji dla Rodziny, jednak kto będzie ją stosował to odrębna kwestia. Niestety często jeszcze panuje opinia, że kwestią antykoncepcji „w domu” powinna zajmować się wyłącznie Kobieta. Naszym zdaniem kwestie antykoncepcji, planowania Rodziny, czy wreszcie zdrowia (antykoncepcja ma swój wpływ na zdrowie) nie są sprawami, którymi powinniśmy zajmować się jednostkowo. Zakładając, że tworzymy związek, tego typu kwestie powinny być przedmiotem wspólnej dyskusji i ustalenia sposobu działania, który usatysfakcjonuje wszystkich.

Antykoncepcja przeznaczona do stosowania dla mężczyzn:

 • prezerwatywy,
 • wazektomia.

Antykoncepcja przeznaczona do stosowania dla kobiet:

 • tabletki antykoncepcyjne,
 • plastry hormonalne,
 • wkładki wewnątrzmaciczne.


 

Antykoncepcja „dobrana do nas”

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o jednej kwestii. Częstym argumentem, szczególnie podnoszonym w przypadku antykoncepcji hormonalnej jest idealne dobranie dla danego organizmu. Niestety nie jest to prawda i warto mieć tego świadomość. Aby coś było dobrane idealnie do nas, powinno zawierać skład przygotowany konkretnie dla naszego organizmu. Dawki powinny być dobrane idealnie do naszych potrzeb. Wreszcie w momencie zmiany naszej sytuacji, powinny być wprowadzane modyfikacje. Wszystko to poparte wieloma testami laboratoryjnymi za każdym razem, kiedy chcemy wprowadzić zmiany. W normalnych warunkach jest to oczywiście niewykonalne. Tego typu metody mogą być lepiej dobrane w tym sensie, że zastosowane będą elementy, na które statystycznie organizmy o pewnych cechach, do której będzie należał nasz organizm, powinny zareagować lepiej. Jednak miejmy świadomość, że termin „idealnie dobrane do naszego organizmu” to fikcja.

 

Wybierzmy to, co jest dla nas i naszej Rodziny najlepsze (nie dla lekarza / farmaceuty / wszystkich innych).

Miejmy świadomość, jakie mamy możliwości i wybierzmy metodę antykoncepcji najlepszą dla nas samych (dla naszej Rodziny). Jak we wszystkim, kierujmy się zdrowym rozsądkiem i naszymi potrzebami.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *