Pytania i odpowiedzi dotyczące wazektomii część II

Pytania i odpowiedzi dotyczące wazektomii część II

Nasi Pacjenci to ludzie dobrze wyedukowani, szukający wiedzy. Codziennie odpowiadamy na wiele pytań i rozwiewamy wątpliwości. Wiele z tych pytań bardzo często się powtarza. Poniżej publikujemy kolejny zestaw najczęściej zadawanych pytań dotyczących wazektomii.

 

Czego dowiesz się z artykułu?

 

Co robić w dniu zabiegu wazektomii?

Zaplanować spokojnie podróż, czasami jest to 600km, a nawet podróż samolotem. Dobrze przyjechać 15 min przed planowanym czasem. Należy być ogólnie zdrowym. Należy wykonać „małego fryzjera”. W jakim miejscu? U nasady penisa, po lewej i prawej stronie. Zabrać ze sobą bardziej obcisłe slipy(nie tzw. bokserki).

 

Czy na wazektomię należy przyjechać z kimś?

Nie jest to wymagane. Przy metodzie WBS (Wazektomia Bez Skalpela) pacjent nie jest usypiany. Po zabiegu może sam wracać samochodem do domu. Asysta jest zawsze mile widziana. Na spokojnie może zaczekać w poczekalni.

 

Czy nie należy jeść pić 5-6 godzin przed zabiegiem?

Nie ma takich wymagań, ponieważ nasz Pacjent nie jest usypiany, ale o znieczuleniu w dalszej części pytań. Można przed zabiegiem zjeść każdy posiłek. Oczywiście nie dotyczy to alkoholu.

 

Czy wazektomia jest bolesna?

Zabieg nie jest bolesny, mimo znieczulenia miejscowego. Znieczulamy specjalnym aparatem. Środek znieczulający podawany jest bezpośrednio przez skórę (bez nakłuwania) pod ciśnieniem. Nie stosujemy żadnych wstrzyknięć w okolice jąder. Nie stosujemy igieł. Czasami pacjent pyta czy już operujemy?

 

Czy takie znieczulenie jest bezpieczne?

Tak jest to najbardziej bezpieczne znieczulenie jakie stosujemy w całym postępowaniu zabiegowym. Gdybyśmy porównali to do znieczulenia tzw. nasiękowego, kiedy należy użyć igły i strzykawki, to na takie jedno znieczulenie należałoby zużyć ok. 15 ml środka znieczulającego. Przy tym znieczuleniu używamy jedynie 0,8ml i to obustronnie.

 

Jak wygląda zabieg wazektomii?

Stosujemy technikę „bez skalpela”. Powierzchnia skóry, nad ufiksowanym nasieniowodem jest rozwarstwiana specjalnym narzędziem przypominającym zwykły pean. Po uwidocznieniu nasieniowodu, część nasieniowodu jest wycinana, a na końce nasieniowodów zakładane szwy nierozpuszczalne. Ujścia nasieniowodu poddawane są również mikrokoagulacji.

 

Czy są zakładane szwy na skórę?

Przy technice „No skalpel” nie zakładamy szwów na skórę, nie ma takiej potrzeby, po trzech dniach, praktycznie nie ma śladu po zabiegu. Często (zależy to od indywidualnych cech anatomicznych) wykonujemy jedynie jedno rozwarstwienie skóry, z którego docieramy do obu nasieniowodów. Taka technika jeszcze bardziej zwiększa komfort i obniża ryzyko powikłań.

 

Jak długo trwa wazektomia?

Od warunków anatomicznych zależy długość zabiegu. Średnio od 15 do 30 minut. Praktycznie to po 30 minutach możemy wypić szampana, filiżankę kawy lub mile porozmawiać o innych sprawach.

 

Jak mam się zachować w dniu po zabiegu wazektomii?

Należy założyć bardziej obcisłe slipki, żeby „brylanty” nie dyndały się w bokserkach. Po przyjeździe do domu, wziąć prysznic, zdjąć opatrunek założony w trakcie zabiegu, nie zakładać żadnych opatrunków i to są wszystkie starania. Oczywiście należy przyjąć zaproszenie ze strony Partnerki, jeżeli zaproponuje, teatr, kino lub specjalną kolacje.

 

Czy mogę stosować środki przeciwbólowe po wazektomii?

Można jak najbardziej. Czasami przepisujemy receptę na środek przeciwbólowy, ale bardzo rzadko są wykupywane. Zwyczajnie nie są potrzebne.

 

Jak wygląda aktywność po zabiegu i trzy dni po?

Bezpośrednio po zabiegu można prowadzić samochód nie ma żadnych przeciwwskazań. Od dnia następnego nie zalecamy specjalnego oszczędzania się. Oczywiście ciężki wysiłek w pracy czy trening sportowy (np.: długotrwała jazda na rowerze) nie jest zalecany prze te kilka dni. Dotychczas nie stosowaliśmy żadnych zwolnień lekarskich nie było takiej potrzeby.

 

Jak z seksem i antykoncepcją po wazektomii?

Zalecamy delikatne postępowanie przez pierwszy tydzień. Przez okres 2 cykli (do czasu uzyskania potwierdzenia z badaniu nasienia) zalecamy antykoncepcję jak przed zabiegiem.

 

Kiedy mam wykonać badanie nasienia po zabiegu?

Prosimy o wykonanie takiego badania po 2 i 3 miesiącach.

 

Jakie powikłania mogą wystąpić po wazektomii?

Czasami może wystąpić niewielki obrzęk, zasinienie, pobolewanie. Niekiedy występuje niewielkie sączenie się z okolicy rozwarstwienia skóry, wówczas to miejsce należy przemyć wodą utlenioną.

 

Gdzie mogę wykonać zalecane badania oraz kontrolne badanie nasienia? Kto za nie płaci?

Takie badania najlepiej wykonać w miejscu zamieszkania w swoim zaprzyjaźnionym laboratorium. Płacimy sami. Czyli są to dodatkowe niewielkie koszty, ok. 50 zł.

 

Kto płaci za zabieg wazektomii?

Niestety są to koszty pacjenta. Honorarium można zabrać ze sobą lub wpłacić na podane konto. W niektórych krajach europejskich za zabieg płaci PARTNERKA. Dlaczego taki miły zwyczaj? Dlatego że Partnerka docenia odwagę i poświęcenie swojego Partnera, a na wieczór po zabiegu zaprasza Go na uroczystą kolację.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

Róża 20-01-2020 -Odpowiedz

Czy zabieg wazektomii jest odwracalny? Jak długo trzeba czekać, zeby przywrócić płodność (wykonać rewazektomię) ? Czy mężczyzna na 100% powraca do pełnej płodności? Czy zaleca się ten zabieg mężczyznom, którzy jeszcze nie zostali ojcami, ale chcieliby w przyszłości? (np. po 5 latach od wazektomii)

    Zabieg wazektomii jest odwracalnym zabiegiem. Rewazektomia - reversal vasectomy. Skuteczność takiego zabiegu zależy od anatomii, miejsca po wykonanej wazektomii oraz ilości lat jaka upłynęła od dnia wykonania tego zabiegu. Najlepsze ośrodki na świecie nie uzależniają skuteczności wykonania rewazektomii od ilości lat, jaka upłynęła od czasu wykonanej wazektomii, a skuteczność określają w wysokości 90%. Czyli średnia skutecznośc powrotu do płodności wynosi 90%. Zabiegu wazektomii nie zaleca się mężczyźnie, który nie ma potomstwa. Można go jedynie poinformować o takiej metodzie antykoncepcji, ale decyzję podejmuje on sam lub wraz ze swoją Partnerką.

Róża 20-01-2020 -Odpowiedz

i oczywiście - ile to kosztuje?

swietna 25-11-2020 -Odpowiedz

Świetny blog naprawde - duzo sie dowiedziałem

Szymon 20-05-2023 -Odpowiedz

Czy po badaniu nasienia muszę dostarczyć wynik do kliniki, która przeprowadziła zabieg?

    W naszym przypadku wyniki badania nasienia powinny zostać przesłane mailem.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *