Co robić w dniu zabiegu?

Zaplanować podróż, czasami jest to 600 km. a nawet podróż samolotem. Dobrze przyjechać 15 min przed planowanym czasem. Należy być ogólnie zdrowym. Zalecamy wykonanie „małego fryzjera”. W jakim miejscu? U nasady penisa, po lewej i prawej stronie . Zabrać ze sobą bardziej obcisłe slipy(nie tzw. bokserki).

Czy należy przyjechać z asystą?

Nie jest to wymagane. Przy metodzie WBS (Wazektomia Bez Skalpela) pacjent nie jest usypiany. Po zabiegu może sam wracać samochodem do domu. Asysta jest zawsze mile widziana.

Czy nie należy jeść pić 5-6 godzin przed zabiegiem?

Nie ma takich wymagań ponieważ, nasz Pacjent nie jest usypiany, ale o znieczuleniu w dalszej części pytań. Można przed zabiegiem zjeść każdy posiłek.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg nie jest bolesny, mimo znieczulenia miejscowego. Znieczulamy specjalnym aparatem Meda Jet. Środek znieczulający podawany jest bezpośrednio przez skórę (bez nakłuwania) pod ciśnieniem. Nie stosujemy żadnych wstrzyknięć w okolice jąder.Czasami pacjent pyta czy już operujemy?

Czy takie znieczulenie jest bezpieczne?

Tak jest to najbardziej bezpieczne znieczulenie jakie stosujemy w całym postępowaniu zabiegowym. Gdybyśmy porównali to do znieczulenia tzw. nasiękowego, kiedy należy użyć igły i strzykawki, to na takie jedno znieczulenie należałoby zużyć ok. 15 ml środka znieczulającego. Przy tym znieczuleniu używamy jedynie 0,8ml i to obustronnie.

Jak wygląda sam zabieg?

Stosujemy technikę „bez skalpela”. Powierzchnia skóry, nad ufiksowanym nasieniowodem jest rozwarstwiana specjalnym narzędziem przypominającym zwykły pean. Po uwidocznieniu nasieniowodu , część nasieniowodu jest wycinana ( jest zabezpieczona do badania hist-pat), a na końce nasieniowodów zakładane szwy chirurgiczne.

Czy są zakładane szwy na skórę.

Przy technice „No skalpel” nie zakładamy szwów na skórę, nie ma takiej potrzeby, po trzech dniach, praktycznie nie ma śladu po zabiegu.

Jak długo trwa taki zabieg?

Od warunków anatomicznych zależy długość zabiegu. Średnio od 15 do 30 minut. Praktycznie to po 30 minutach możemy wypić szampana, filiżankę kawy…lub. mile porozmawiać o innych sprawach.

Jak mam się zachować w dniu po zabiegu?

Należy założyć bardziej obcisłe slipki, żeby „brylanty” nie dyndały się w bokserkach, stąd nie odczuwamy praktycznie żadnych dolegliwości. Po przyjeździe do domu, wziąć prysznic, zdjąć opatrunek założony w trakcie zabiegu, nie zakładać żadnych opatrunków i to są wszystkie starania. Oczywiście należy przyjąć zaproszenie ze strony Partnerki, jezeli zaproponuje, teatr, kino lub specjalną kolacje.

Czy mogę stosować środki przeciwbólowe?

Można jak najbardziej. Czasami przepisujemy receptę na środek przeciwbólowy, ale bardzo rzadko są wykupywane.

Jak wygląda aktywność po zabiegu i trzy dni po?

Bezpośrednio po zabiegu można prowadzić samochód nie ma żadnych przeciwwskazań. Od dnia następnego nie zalecamy specjalnego oszczędzania się. Oczywiście ciężki wysiłek w pracy czy trening sportowy (np.: długotrwała jazda na rowerze)nie jest zalecany prze te kilka dni. Dotychczas nie stosowaliśmy żadnych zwolnień lekarskich nie było takiej potrzeby.

Jak z seksem? I antykoncepcją.

Zalecamy delikatne postępowanie przez pierwszy tydzień., ale pacjenci i tak stosują takie zachowania które im odpowiadają. Przez okres 2 cykli zalecamy antykoncepcję jak przed zabiegiem. Nasz zanotowany rekord to 27 ejakulacji w ciągu pięciu dni od wykonanej wazektomii.

Kiedy mam wykonać badanie morfologii nasienia po zabiegu?

Prosimy o wykonanie takiego badania po 2 i 3 miesiącach. Można kupić małe plastikowe naczyńko w aptece i zanieść nasienie do najbliższego laboratorium.

Co będzie gdy w badaniu nasienia będą jeszcze plemniki w ilości wskazującej na drożność któregoś z nasieniowodów?

To bardzo interesujące pytanie. Jeżeli tak jest i mamy potwierdzenie z badania hist-pat, że po danej stronie badana tkanka nie posiada struktury nasieniowodu, wówczas zapraszamy naszego PACJENTA i wykonujemy korektę po danej stronie. W ciągu 6 lat mieliśmy 2 takie przypadki, po korekcie zakończone sukcesem (najczęstsze problemy gdy pacjent waży ponad 100 kg).

Jakie powikłania mogą wystąpić po operacji?

Czasami może wystąpić niewielki obrzęk, zasinienie, pobolewanie. Niekiedy występuje niewielkie sączenie się z okolicy rozwarstwienia skóry, wówczas to miejsce należy przemyć wodą utlenioną. Największym?! powikłaniem jakie mogłoby się zdarzyć to ciąża po wazektomii.

Co wówczas należałoby wykonać.

  • Wykonać badanie morfologii nasienia na obecność plemników.
  • Po urodzeniu u dziecka wykonać badania genetyczne
  • Wykonać delikatny wywiad, kto może być jeszcze potencjalnym ojcem przyszłego dziecka?
  • Czasami po latach może to być miła niespodzianka (myślę o nowym potomku)

Gdzie mogę wykonać zalecane badania takie jak: mofrol. Wr. Habs i Mocz b.o.? oraz kontrolne badanie nasienia? Kto za nie płaci?

Takie badania najlepiej wykonać w miejscu zamieszkania w swoim zaprzyjaźnionym laboratorium. Płacimy sami. Czyli są to dodatkowe niewielkie koszty, ok. 50 zł.

Kto płaci za zabieg?

Niestety są to koszty pacjenta. Honorarium można zabrać ze sobą lub wpłacić na podane konto. W niektórych krajach europejskich za zabieg płaci PARTNERKA. Dlaczego taki miły zwyczaj? Dlatego że Partnerka docenia odwagę i poświęcenie swojego Partnera, a na wieczór po zabiegu zaprasza Go na uroczysta kolację.

Podziel się: