Pytania Pacjentów przed wazektomią: najczęstsze wątpliwości – część 2

Pytania Pacjentów przed wazektomią: najczęstsze wątpliwości – część 2

Niniejszym artykułem kontynuujemy naszą serię odpowiedzi na pytania i wątpliwości Pacjentów dotyczące zabiegu wazektomii. Mamy nadzieję, iż informacje w nim zawarte pomogą podjąć przemyślaną i odpowiedzialną decyzję. Jak zawsze, zachęcamy również do zadawania pytań w komentarzach. Być może posłużą one jako podwaliny pod 3 część serii.

 

Pierwsza część

Zachęcamy również do zapoznania się z pierwszą częścią tej serii, dostępną tutaj.
Omówiliśmy w niej następujące kwestie:

  • Skuteczność,
  • Zachowanie wszystkich funkcji seksualnych,
  • Waga decyzji,
  • Dyskomfort / ból,
  • Bezpieczeństwo samej procedury.

 

Czas powrotu do zdrowia

Kolejnym znakiem zapytania dla części Pacjentów jest czas powrotu do zdrowia. Zabiegi medyczne kojarzą się bowiem z salą operacyjną, narkozą, pobytem kilku dniowym w szpitalu i rehabilitacją. W przypadku wazektomii o niczym takim nie ma mowy – jest to stosunkowo prosty mikrozabieg, po którym następnego dnia możemy iść do pracy, wykonywać standardowe obowiązki domowe, czy zabrać Rodzinę na spacer.

Oczywiście przez pierwsze dni powinniśmy się nieco oszczędzać, ale o ile przestrzegamy podstawowych zaleceń, wszystko powinno być w porządku.
 

Alternatywne metody dla Kobiet

Pacjenci oraz (a może w szczególności) ich Partnerki często pytają o alternatywną metodę przeznaczoną dla kobiet. Oczywiście na świecie realizowane są tego typu zabiegi. Jest to m.in. salpingotomia.
Poza oczywistą różnicą, w porównaniu do wazektomii, mamy jeszcze dwie istotne kwestie:

  • zabieg taki jest znacznie bardziej skomplikowany,
  • aktualnie w Polsce nie jest dostępny „na życzenie”.

 

Postępowanie pozabiegowe

Często pytacie również o samo postępowanie po zabiegu. Co powinno się robić? Czego unikać? Na co zwrócić uwagę? Opracowaliśmy specjalny dokument dotyczący postępowania pozabiegowego. Warto się z nim zapoznać. Zawiera on zsyntetyzowany zestaw wytycznych, które Pacjent powinien przestrzegać. Dokument w 10 punktach dokładnie opisuje najważniejsze kwestie.

Mamy świadomość, iż każda sytuacja jest nieco inna. Mamy specyficzne zawody, hobby, nasza anatomia jest nieco inna. W razie wątpliwości warto zwyczajnie zapytać. Przez te 20 lat operowania wazektomii widzieliśmy już wiele – z pewnością pomożemy 🙂
 

Stres związany z samym zabiegiem

Stres towarzyszy nam w wielu sytuacjach. Również w przypadku zabiegów medycznych. To naturalne. Zdarzają się Pacjenci bardzo zdenerwowani przed samym zabiegiem. Co ciekawe, najczęściej Ci sami Pacjenci są najbardziej zdziwieni, że zabieg już został wykonany. Byli tak bardzo skupieni na tym, co ich czeka, że nie zauważyli, iż doktor przeprowadził już całą procedurę. Biorąc pod uwagę, iż często sam zabieg trwa nawet poniżej 15 minut, nas już takie sytuacje nie dziwią.
 

Opinia innych

Jeszcze kilka lat temu strach przed tym, iż znajomi / rodzina dowiedzą się o przeprowadzonej wazektomii towarzyszył dużej części naszych Pacjentów. Przebieg zabiegu i jego konsekwencje nie były wszystkim jeszcze tak dobrze znane. Część myliła go ze sterylizacją.

Obecnie poziom wiedzy na temat nowoczesnych form antykoncepcji jest już na szczęście dosyć wysoki. Wazektomia kojarzy się z wzięciem odpowiedzialności za Rodzinę, z troską o zdrowie Partnerki, z byciem prawdziwą Głową Rodziny. Wazektomia to powód do dumy. Jednak, jeśli nie mamy ochoty chwalić się wykonanym zabiegiem, również mamy do tego pełne prawo. Opinia innych nie powinna być jednak dla nas problemem.
 

Zapraszamy do kontaktu – wszystko wyjaśnimy

Ogromna ilość informacji na wazektomia.com oraz zawartość tego bloga powinny w 99% wystarczyć do odpowiedzi na w zasadzie każde pytanie dotyczące wazektomii. Zdajemy sobie jednak sprawę, iż:

  • pojawiają się wyjątkowe sytuacje i wątpliwości wynikające z konkretnej sytuacji,
  • duża ilość wiedzy powoduje również niekiedy problemy z wyłowieniem tego, czego szukamy,
  • pewne kwestie mogą zmienić się po czasie.

Z tego powodu w przypadku pytań zachęcamy do pozostawiania komentarzy, wysyłania zapytań poprzez formularz kontaktowy, czy maila lub kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 22 626 33 33.

Postaramy się pomóc oraz rozwiać wszelkie wątpliwości 🙂

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *