Sport po wazektomii (pierwsze dni) – obalamy mity

Sport po wazektomii (pierwsze dni) – obalamy mity

Czy, a dokładniej kiedy można wrócić do sportu po wazektomii? To pytanie pojawia się kilka razy w miesiącu. Wokół zabiegów, szczególnie tych z kategorii mniejszych, narosło sporo mitów. W tym artykule postaramy się z nimi uporać. Mikro-zabiegi (a takim zabiegiem jest właśnie wazektomia), absolutnie nie wyłączają nas z życia na kilka dni 🙂

Istotna kwestia
Ważna informacja na początek: Każdy organizm jest nieco inny. Zawsze warto dostosować poziom aktywności fizycznej do własnej sytuacji. Natomiast należy zachować zdrowy rozsądek, aby nie przesadzić w żadną ze stron. Leżenie miesiąc na kanapie z pewnością nikomu nie pomoże. 30km maraton na drugi dzień po zabiegu również może nie być najlepszym pomysłem🙂

Słowo klucz: rozsądek
 

Dziś zmierzymy się z:

 

Mit 1: Pierwsze dni należy tylko leżeć i wypoczywać

W 99% przypadków nasi Pacjenci na drugi dzień po prostu idą do pracy. Nie ma do tego przeciwwskazań. Czasem pojawia się lekkie osłabienie, jednak najczęściej wynika z dużych emocji przed zabiegiem (część Pacjentów niepotrzebnie się stresuje). W pierwsze dni należy się oszczędzać, ale bez przesady. Oczywiście, jeśli nasza praca wiąże się z podnoszeniem ciężarów lub inną bardzo dużą aktywnością fizyczną warto tę kwestię skonsultować z lekarzem wykonującym wazektomię.

Ważna kwestia: Panowie, obowiązki domowe raczej Was nie ominą:)
 

Mit 2: Sport jest całkowicie zakazany

W skrócie: nie, nie jest.

Wersja dłuższa: sport dostosowany do naszego samopoczucia zdecydowanie pomoże powrócić do pełni sił. Siłownia i wyciskanie 2OO kg nie jest najlepszym pomysłem, 2 godzinny trening MMA również musi poczekać. Jednak lekkie sporty – jak najbardziej.
 

Mit 3: Basen niedozwolony przez dłuższy okres

W przypadku basenu głównie chodzi o zabezpieczenie miejsca po rozwarstwieniu skóry przed ingerencją bakterii. Nie wykonujemy nacięcia skóry, a jedynie rozwarstwienie. Po kilku dniach nie ma po nim praktycznie śladu. Wówczas spokojnie możemy iść na basen. Pierwsze dni, wybierzmy spacer…
 

Mit 4: Nawet spacer jest niewskazany

Jest wręcz odwrotnie. Spacer jest jak najbardziej wskazany. Szczególnie po parku czy lesie. Świeże powietrze, ruch, śpiew ptaków – optymalne warunki do regeneracji organizmu. Regeneracji zarówno ciała, jak i ukojenia nerwów.
 

Mit 5: Tak naprawdę pozostają tylko szachy…

Cenimy szachy jako sport. Jeśli ktoś lubi, szachy oczywiście nie zaszkodzą. Jednak po wazektomii wybór sportu, który możemy uprawiać nie ogranicza się tylko do nich. Spokojnie można wybrać coś wymagającego więcej ruchu.
 

Fakt: Zachowajmy zdrowy rozsądek

Dajmy czas organizmowi na regenerację. Najważniejsza sprawa to zdrowy rozsądek i mierzenie sił na zamiary. Jeśli wybrałeś wazektomię, z pewnością rozsądku Ci nie brakuje – dasz sobie radę:)

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *