Światowy Dzień Wazektomii

Światowy Dzień Wazektomii

Światowy Dzień Wazektomii

09-09-2014 /O wazektomii/

Trzydzieści państw weźmie udział w obchodach

Międzynarodowego Dnia Wazektomii, 7 listopada 2014 r.

Celem wydarzenia jest zachęcenie lekarzy w 30 krajach do wykonania jak największej ilości zabiegów wazektomii w ciągu 24 godzin, tym samym rozpoczynając globalny dialog na temat roli mężczyzn w planowaniu rodziny.

Nowy Jork, 3.09.2014 – Lekarze w przychodniach zdrowia i gabinetach lekarskich na całym świecie wykonają jak największą liczbę zabiegów wazektomii w ciągu 24 godzin w ramach Światowego Dnia Wazektomii, przypadającego na 7 listopada 2014. Będzie to druga edycja corocznego wydarzenia, które powstało, aby podnieść poziom wiedzy, rozwiać mity o wazektomii oraz zwiększyć dostęp do zabiegów, lecz przede wszystkim, aby zachęcić większą liczbę mężczyzn do uczestnictwa w globalnym dialogu na temat planowania rodziny.

– W Światowym Dniu Wazektomii nie chodzi o to, ile zabiegów wazektomii uda się wykonać, lecz jak wiele rozmów uda się zainicjować – mówi Jonathat Stack, pomysłodawca Światowego Dnia Wazektomii, który sam z trudem próbował zrozumieć swój opór przeciwko poddaniu się temu zabiegowi – Włączenie mężczyzn do planowania rodziny to właściwa rzecz, którą można zrobić dla siebie, dla swojej rodziny i dla wspólnej przyszłości.

Organizatorzy przewidują, że 7 listopada około 250 lekarzy z 30 krajów wykona ok. 1500 zabiegów wazektomii. Stack, który został uhonorowany nagrodą Emmy za swą pracę jako twórca filmów dokumentalnych, wraz z Doug’iem Stein’em, urologiem, współtwórcą Światowego Dnia Wazektomii, współpracują z czołowymi lekarzami na całym świecie, aby zapewnić pacjentom tani lub darmowy dostęp do wysokiej jakości zabiegów. Obydwaj współpracują również z organizacjami zajmującymi się planowaniem rodziny oraz Amerykańskim Stowarzyszeniem Urologicznym.

Do tej pory swój udział w wydarzeniu potwierdziło 30 państw, w tym Australia, Kanada, Chiny, Kolumbia, Kuba, Wielka Brytania, Kenia, Filipiny, Polska, Rwanda, Hiszpania, Tajlandia, Uganda oraz Stany Zjednoczone. Odliczanie czasu pozostałego do Światowego Dnia Wazektomii rozpocznie się 7 października 2014 r.

Podczas obchodów Światowego Dnia Wazektomii w USA, Stein oraz inni lekarze zorganizują „Maraton Wazektomii”, podczas którego wykonanych zostanie kilkadziesiąt zabiegów. Stein będzie przeprowadzał zabiegi bezpłatnie. Inni lekarze biorący udział w akcji podadzą własne stawki bądź również przeprowadzą zabiegi bezpłatnie.

Stein, który przeprowadził już ponad 30.000 wazektomii, jest zaniepokojony faktem, że ponad połowa ciąż w USA nie była zaplanowana:

– Nieplanowane ciąże to jedne z największych obciążeń w ludzkim życiu, źródło napięcia i niepokoju, zarówno w USA, jak i w innych krajach. Uważamy, że wazektomia jest wspaniałą opcją dla mężczyzn, których rodziny są pełne.

W ubiegłym roku, w czasie pierwszego Światowego dnia Wazektomii, 100 lekarzy w 25 krajach wykonało 1000 zabiegów. Wydarzenie było koordynowane i transmitowane na żywo przez Instytut Królewski w Australii, naukową organizację non-profit. Większość mężczyzn, którzy zdecydowali się na zabieg, zrobiło to, aby wziąć na siebie ciężar planowania rodziny i ułatwić życie swoim żonom.

– Mówili nam, że przyszedł czas, aby wyjść przed szereg – powiedział Stack.

Mimo że specjaliści zajmujący się planowaniem rodziny uważają wazektomię za najbardziej skuteczną, trwałą formę antykoncepcji dla mężczyzn, nadal napotyka się na opór. Mimo, że wazektomia kosztuje średnio pięć razy mniej niż zabieg podwiązania jajowodów, a przy tym nie wymaga znieczulenia ogólnego ani hospitalizacji, jest stosowana dwukrotnie rzadziej w USA. Na całym świecie mniej niż 3% kobiet w wieku 15-49 wybiera wraz ze swymi partnerami wazektomię jako metodę antykoncepcji.

Więcej informacji na temat Światowego Dnia Wazektomii znaleźć można pod adresem http://worldvasectomyday.org.

Otwarty list do mężczyzn rozważających poddanie się zabiegowi zawiera „Dziesięć Powodów, aby wesprzeć Światowy Dzień Wazektomii” i kończy się sugestią, że choć wazektomia nie jest odpowiednia dla wszystkich mężczyzn, może być dobrym wyjściem dla pełnych rodzin, oraz mężczyzn, którzy nie planują potomstwa, a przy tym mają pewność, że będą aktywni seksualnie z płodnymi kobietami.

Media zostaną zaproszone do przygotowania relacji z niektórych zabiegów oraz przeprowadzenia wywiadów z pacjentami, którzy zdecydowali się na wazektomię. Na wszelkie pytania związane z mediami odpowie Zan Dubin-Scott, pod adresem zan@zdscommunications.com.

O Światowym Dniu Wazektomii: Celem Światowego Dnia Wazektomii jest podniesienie poziomu wiedzy oraz rozwianie mitów o wazektomii, zwiększenie dostępu do zabiegów, szczególnie w rejonach objętych niewystarczającą opieką medyczną, oraz zachęcenie większej liczby mężczyzn, by stali się równymi dla kobiet partnerami w światowym dialogu na temat planowania rodziny. Obchody Światowego Dnia Wazektomii zostały zainicjowane w 2013 roku przez World Vasectomy Day Services, organizację non-profit z siedzibą w Nowym Jorku. Pomysłodawcami akcji są Jonathan Stack, twórca filmów dokumentalnych, zdobywca nagród Emmy, dwukrotnie nominowany do Oscara, oraz Doug Stein, urolog, który wykonał ponad 30.000 zabiegów wazektomii.

www.worldvasectomyday.org

Kontakt medialny: Zan DubinScott at zan@zdscommunications.com.

siwike@wazektomia.com

 

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *