Transkrypcja wywiadu w Dzień Dobry TVN

wazektomia-wywiad

Transkrypcja wywiadu w Dzień Dobry TVN

Poniżej publikujemy transkrypcję wywiadu przeprowadzonego już jakiś czas temu w Dzień Dobry TVN. Kwestie w nim poruszone są jednak nadal aktualne i często pojawiają się w pytaniach i przemyśleniach Pacjentów.

Prowadzący: Naszymi gośćmi są Pan Doktor Eugeniusz Siwik, który jest ginekologiem położnikiem i właścicielem kliniki przeprowadzającej zabieg wazektomii. Obok zasiadł Pan Piotr, który poddał się temu zabiegowi.

Prowadzący: Może zaczniemy nietypowo od argumentu czasami wysuwanego przez przeciwników tego typu metody: Artykuł kodeksu karnego 156 paragraf 1: Kto umyślnie powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, podlega każe pozbawienia wolności od roku do lat 10. Atu Pan doktor na wolności:)

Prowadzący: Czy to co Pan robi jest nielegalne?

Dr Siwik: Trzeba dokładnie to przeczytać co tam jest napisane. Ten kodeks pochodzi z 1926 roku. Nikt nic nie wiedział o formach antykoncepcji. Do dziś jest przepisywany. Natomiast bardzo wyraźnie jest napisane, bardzo dobrze jest napisane – „kto kogo umyślnie pozbawia wzroku, słuchu i płodzenia podlega karze”. W metodzie mikrochirurgii wazektomii, czyli metodzie antykoncepcji wykonywanej na całym świecie, nikt nikomu nie usuwa gonad. W związku z tym, to co tam jest (opisane) – sterylizacja – pozbawienie możliwości płodzenia i układu hormonalnego – to się usuwa. Natomiast tu niczego nie pozbawiamy. Można później mieć taką ilość potomstwa, jaką się chce.

Prowadzący: Można przywrócić.

Prowadzący: Czyli zabieg jest odwracalny. Jeśli ktoś na przykład zmienił Partnerkę i chce mieć z nią potomstwo, może powrócić do pełnej płodności.

Dr Siwik: Telefon z wczoraj. Pacjent zadzwonił po czterech latach od wazektomii. Zmieniła mu się sytuacja życiowa, ma nową Partnerkę i dzwonił z pytaniem co zrobić, aby teraz najłatwiej zajść w ciążę. Poradziliśmy – nie ma problemu.

Prowadzący: Czy ten zabieg pozbawia mężczyznę sprawności seksualnej? Czy będzie mógł czerpać przyjemność i radość z seksu? Czy jakiekolwiek funkcje seksualne zostaną zaburzone?

Dr Siwik: My po tych wszystkich latach nie zauważyliśmy takiego objawu, natomiast z literatury wynika, że ogromna liczba mężczyzn – ponad 70 mln, że te funkcje poza wyjątkowymi sytuacjami (1 promil, gdzie Pacjenci z upływem lat mają różne zaburzenia) poprawiają się. Dlatego, że nie ma stresu. Nie ma obwiniania Partnerki, nie ma obwiniania siebie. Te funkcje się poprawiają. (..) Mówi się również, że relacje partnerskie się poprawiają w 80%. Rodzina jest bardziej szczęśliwa. Nie ma powodów się o to martwić.

Prowadzący: Pozwoli Pan, Panie Piotrze, że wezmę Pana na spytki. Będę zadawał również pytania osobiste. Czy ma Pan dzieci?

Pan Piotr: Całą trójkę.

Prowadzący: Czy mogę zapytać o Pana wiek?

Pan Piotr: Mam 33 lata.

Prowadzący: Kiedy się Pan poddał temu zabiegowi?

Pan Piotr: We wtorek…

Prowadzący: Świeża sprawa.

Pan Piotr: Bardzo świeża 🙂

Prowadzący: A skąd taki pomysł, żeby akurat po taką metodę sięgnąć? Rozumiem, że ma Pan Żonę – stałą Partnerkę. Czy inne metody antykoncepcyjne Państwo wykluczyli? A jeżeli tak to dlaczego?

Pan Piotr: Tak naprawdę, jeżeli chodzi o antykoncepcję to zazwyczaj jest tak, że (oczywiście przed samym zabiegiem jest dużo rozmów i debat na ten temat) to panie myślą o antykoncepcji. Jest to tak naprawdę sprawa tylko i wyłącznie kobiet. Natomiast jeżeli powstała antykoncepcja dla mężczyzn to dlaczego by nie skorzystać z takiej antykoncepcji i Partnerki nie odciążyć. Tym bardziej, że zażywanie hormonów nie wszystkim wychodzi na zdrowie.

Prowadzący: Są też kobiety, które nie mogą tej terapii hormonalnej stosować.

Pan Piotr: W związku z tym, ze podzieliłem swoje życie na połowę. To jest odpowiedzialne współżycie, kiedy budujemy rodzinę, mamy dzieci i to jest pierwszy etap. A drugi etap jest w momencie, kiedy dzieci są już na świecie i dbamy o to, żeby je kształcić, żeby im niczego nie zabrakło. Wtedy to już nie jest takie odpowiedzialne współżycie tylko współżycie, które staje się zabawą tak naprawdę. Wtedy dopiero, w momencie kiedy nie ma stresu, nie ma żadnych obaw przed kolejną ciążą, która w naszym przypadku nie byłaby tak naprawdę pożądana…

Prowadzący: Już Pan swoją normę wykonał.

Pan Piotr: Trójka dzieci w dzisiejszych czasach jest bardzo dobrym wynikiem.

Prowadzący: Konsultował Pan z żoną tą decyzję.

Pan Piotr: Jak najbardziej.

Prowadzący: Ale jak? Oznajmiam ci żono, że…?

Pan Piotr: Decyzja była wspólna oczywiście. Mimo tego, że ostatnie słowo należało do mnie. Natomiast jak najbardziej decyzja wspólna.

Prowadzący: Czy zabieg jest bolesny?

Pan Piotr: Zabieg trwał równe 15 minut w moim przypadku.

Prowadzący: W pełnym znieczuleniu?

Pan Piotr: Nie, w znieczuleniu miejscowym. To sympatyczne, bo można było sobie z Panem doktorem porozmawiać w tym czasie. Dużo rzeczy można w 15 minut omówić 🙂

Prowadzący: Można też sobie porozmawiać na temat zabiegu i tego wszystkiego co się dzieje.

Pan Piotr: Zabieg absolutnie bezbolesny i to jest bardzo istotne. Jeżeli jest tak możliwość, można wykonać zabieg w 15 minut, który absolutnie jest bezbolesny. Następnego dnia wróciłem do pracy, Jestem masażystą. We wtorek miałem zabieg o 12, w środę masowałem już swoje Pacjentki. Także dlaczego tego nie zrobić, jeżeli to jest takie proste?

Prowadzący: Czy zaszła jakaś zmiana? Pan doktor wspominał, że czasami nawet zaraz po wyjściu z gabinetu od razu ma się ochotę na coś więcej niż tylko pójść na lody.

Pan Piotr: Lodów nie było, poszliśmy na obiad.

Prowadzący: Jakiekolwiek wątpliwości, obawy co do jakości przyszłego życia seksualnego pojawiły się w Pana głowie?

Pan Piotr: Bardzo dużo oczywiście czytałem. To są takie decyzje, które podejmuje się de facto na całe życie. Oczywiście można rewazektomię, można odwrócić zabieg. Natomiast ogólnie trzeba wziąć pod uwagę, że to jest taki zabieg, który wykonuje się kiedy ktoś jest już naprawdę zdecydowany na taką okoliczność. Są oczywiście różne metody, żeby dzieci w przyszłości mieć i to jest też bardzo istotne. Natomiast wyda mi się, że tutaj powinno się podjąć decyzję wiążącą raz na całe życie.

Prowadzący: Ile kosztuje taki zabieg?

Dr Siwik: Bez złotówki 2000 złotych.

Prowadzący: Nie jest rozumiem refundowany?

Dr Siwik: Nie, na razie nie. Można wziąć go sobie na raty. Porównując do innych metod, po 5-6 latach się zwracają koszty.

Prowadzący: Bardzo dziękujemy Panom za spotkanie.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

Paweł 26-08-2015 -Odpowiedz

Dzięki, szukałem tego wywiadu, ale zniknął z YT. Wreszcie wypowiedź kogoś, kto ostatnio taki zabieg wykonał. Gratulacje.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *