Wazektomia, a psychika – jaki wpływ ma na nas zabieg?

wazektomia a psychika

Wazektomia, a psychika – jaki wpływ ma na nas zabieg?

Myślisz, że zabieg wazektomii wpływa wyłącznie na sprawy fizyczne? Nic bardziej mylnego. Z naszych doświadczeń i rozmów z Pacjentami wynika, że najwięcej przemian zachodzi w warstwie psychicznej.

Nasze obserwacje

Pamiętajmy oczywiście, że są to nasze obserwacje oraz relacje Pacjentów, którzy zechcieli podzielić się z nami swoimi historiami. Jednak przez te 16 lat operowania wazektomii w Polsce, mamy już sporą próbkę takich relacji, a tym samym możemy pokusić się o wyciągnięcie z nich ogólnych wniosków.

Mniej stresu

Pierwsza kwestia, która nie powinna z resztą dziwić to znaczna redukcja stresu. Każdy stosujący doraźne środki antykoncepcji zawsze z tyłu głowy ma pytania: „A co jeśli antykoncepcja zawiedzie? Co wtedy? Czy na pewno wszystko zrobiliśmy jak powinniśmy? Może w ogóle nie powinniśmy…”. Jednym osobom przeszkadza to mniej, innym bardziej, jednak jest to zdecydowanie istotna kwestia.

Świadomość, że jesteśmy dobrze zabezpieczeni, nie musimy się martwić, możemy w 100% poświęcić się czerpaniu radości, to coś czego nie da się niczym zastąpić. Święty spokój naprawdę jest bezcenny.

Jak powszechnie wiadomo, stres jest problemem złożonym. Wiele elementów jest ze sobą powiązanych. Często sprawy pozornie nie połączone, mają ogromny wpływ na siebie. Znaczna część Pacjentów przyznaje, że sami nie zdawali sobie sprawy, że przykładowe problemy i nerwy w miejscu pracy są potęgowane przez zmartwienia, których źródło znajdowało się w domu. Pamiętajmy, nasz odbiór świata zależy w dużej mierze od naszego nastawienia.

Więcej uśmiechu

Rzadko widujemy naszych Pacjentów po zabiegu (choć czasem się to zdarza). Jednak więcej pozytywnej energii i radości można dostrzec zarówno w mailach, jak i podczas rozmów telefonicznych. Często Pacjenci zwracają nam na to uwagę. Są szczęśliwsi, mają więcej chęci do życia. W dużej mierze jest to powiązane z punktem pierwszym.

Większa pewność siebie

Pewność siebie jest istotnym atrybutem mężczyzny. Świadomość wzięcia odpowiedzialności za Rodzinę, za zdrowie Partnerki to ważny argument pomagający w wielu innych kwestiach (zrobiłem wazektomię, odważyłem się – z tym też sobie poradzę…).

Wyższa samoocena

Z pewnością siebie powiązana jest niewątpliwe samoocena. Bycie prawdziwą Głową Rodziny – zarówno we własnych oczach, jak i (co często jest znacznie ważniejsze) w oczach Partnerki potrafi zdziałać cuda. Znacznie łatwiej iść przez życie wiedząc, że potrafimy zadbać o swoją Rodzinę, o Jej dobro i spokój.

A Ty?

A Ty jakie masz doświadczenia? Zachęcamy do podzielenia się opinią.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (9 głosów, średnia: 3,89 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *