Wazektomia a psychika – jaki wpływ ma na nas zabieg?

Wazektomia a psychika – jaki wpływ ma na nas zabieg?

Myślisz, że zabieg wazektomii wpływa wyłącznie na sprawy fizyczne? Nic bardziej mylnego. Z naszych doświadczeń i rozmów z Pacjentami wynika, że najwięcej przemian zachodzi w warstwie psychicznej. W naszym nastawieniu do świata, samoocenie, postrzeganiu innych, ogólnym lepszym samopoczuciu.

 

Nasze obserwacje

Pamiętajmy oczywiście, że są to nasze obserwacje oraz relacje Pacjentów, którzy zechcieli podzielić się z nami swoimi historiami. Jednak przez te 20 lat operowania wazektomii w Polsce, mamy już sporą próbkę takich relacji, a tym samym możemy pokusić się o wyciągnięcie z nich bardziej ogólnych wniosków. Widzimy również jak zmienia się profil Pacjenta przez te wszystkie lata. Z jakich powodów do nas trafiacie. Jakie zmiany zachodzą po zabiegu w przypadku różnych grup.
 

Mniej stresu

Pierwsza kwestia, która nie powinna z resztą dziwić to znaczna redukcja stresu. Wskazują na to praktycznie wszyscy. Każdy stosujący doraźne środki antykoncepcji zawsze z tyłu głowy ma pytania: „A co jeśli antykoncepcja zawiedzie? Co wtedy? Czy na pewno wszystko zrobiliśmy jak powinniśmy? Może w ogóle nie powinniśmy…”. Jednym osobom przeszkadza to mniej, innym bardziej, jednak jest to zdecydowanie istotna kwestia.

Świadomość, że jesteśmy dobrze zabezpieczeni, nie musimy się martwić, możemy w 100% poświęcić się czerpaniu radości, to coś czego nie da się niczym zastąpić. Święty spokój naprawdę jest bezcenny.

Jak powszechnie wiadomo, stres jest problemem złożonym. Wiele elementów jest ze sobą powiązanych. Często sprawy pozornie nie połączone, mają ogromny wpływ na siebie. Znaczna część Pacjentów przyznaje, że sami nie zdawali sobie sprawy, że przykładowe problemy i nerwy w miejscu pracy są potęgowane przez zmartwienia, których źródło znajdowało się w domu. Pamiętajmy, nasz odbiór świata zależy w dużej mierze od naszego nastawienia.

Poukładane sprawy w jednym miejscu to również większy margines tolerancji w innych. Jeśli problemy piętrzą się wszędzie, trudno o dobre nastawienie nawet w kwestiach, które powinny sprawiać nam przyjemność.
 

Więcej uśmiechu

Rzadko widujemy naszych Pacjentów po zabiegu (choć czasem się to zdarza). Jednak więcej pozytywnej energii i radości można dostrzec zarówno w mailach, jak i podczas rozmów telefonicznych. Często Pacjenci zwracają nam na to uwagę. Są szczęśliwsi, mają więcej chęci do życia. W dużej mierze jest to powiązane z punktem pierwszym. Bardziej pozytywne nastawienie przekłada się na wiele innych kwestii.
 

Większa pewność siebie

Pewność siebie jest istotnym atrybutem mężczyzny. Świadomość wzięcia odpowiedzialności za Rodzinę, za zdrowie Partnerki to ważny argument pomagający w wielu innych kwestiach (zrobiłem wazektomię, odważyłem się – z tym też sobie poradzę…). Mówimy tu o prawdziwej pewności siebie – przed samym sobą. Nie pewności pozorowanej, aby komuś zaimponować. Pewności siebie Mężczyzny, nie chłopca.
 

Wyższa samoocena

Z pewnością siebie powiązana jest niewątpliwe samoocena. Bycie prawdziwą Głową Rodziny – zarówno we własnych oczach, jak i (co często jest znacznie ważniejsze) w oczach Partnerki potrafi zdziałać cuda. Znacznie łatwiej iść przez życie wiedząc, że potrafimy zadbać o swoją Rodzinę, o Jej dobro i spokój.

Wazektomia to nie słowa „jesteście ważni”, „tak, staram się”. To konkretne czyny i efekty. Coś, czego w dzisiejszych czasach w wielu sprawach przydałoby się znacznie więcej.

Wyższa samoocena wynika również ze świadomości tego, jak wyglądamy w oczach naszej Partnerki, na której barkach często spoczywa cała kwestia antykoncepcji do momentu wazektomii. Partnerki, która ma świadomość, iż może na nas polegać. Ma świadomość, że Rodzina jest dla nas ważna. Ma świadomość, że wspólnie odpowiadacie za ten niezwykle ważny aspekt.
 

A Ty?

A Ty jakie masz doświadczenia? Zachęcamy do podzielenia się opinią. W komentarzach, mailach, pytaniach na blogu 🙂

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (9 głosów, średnia: 3,89 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *