Wazektomia, a wkładki wewnątrzmaciczne – porównanie metod antykoncepcji

wazektomia w wkładki wewnątrzmaciczne

Wazektomia, a wkładki wewnątrzmaciczne – porównanie metod antykoncepcji

11-10-2019 /Antykoncepcja/ /O wazektomii/

Zdajemy sobie sprawę, że wazektomia jest „męską antykoncepcją”, natomiast wkładki „damską”. Jednak rozpatrując antykoncepcję w wymiarze całej Rodziny, warto porównać obie metody.

Skuteczność

Najważniejszą cechą, którą powinniśmy sprawdzać badając dany rodzaj antykoncepcji zawsze powinna być jej skuteczność. To punkt wyjściowy. W przypadku obu metod skuteczność teoretyczna jest na podobnym poziomie. Teoretyczna, ponieważ bierzemy pod uwagę moment najlepszego działania wkładki. W przypadku wazektomii skuteczność tej metody jest stała i zawsze wysoka. Bez względu na to, czy zabieg wykonano 2, 5, czy 30 lat temu. W przypadku wkładek jest nieco inaczej. Ich pełna skuteczność dotyczy okresu około 3 lat. Później skuteczność zaczyna powoli spadać. W zależności od rodzaju, skuteczność na poziomie akceptowalnym utrzymuje się ok. 5 lat. Po tym czasie wkładkę należy wymienić.

Istotną kwestią jest również początkowa skuteczność, która może nie być na aż tak wysokim poziomie z uwagi na ryzyko przemieszczenia.

Porównanie kosztów

Koszt wazektomii jest jednorazowy i wynosi około 2000PLN.

W przypadku stosowania wkładek wewnątrzmacicznych, jednorazowy koszt wkładki na 5 lat wynosi 900-1300PLN (średnia na podstawie ofert kilku warszawskich klinik). Taka wkładka starcza jednak na okres 5 lat. Po tym czasie wkładkę należy wyjąć, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Nie doliczamy ich jednak do ogólnego rachunku, ponieważ różne kliniki mają różną politykę w tym zakresie. Dla przykładu, część z nich przy założeniu nowej wkładki, nie dolicza już kosztu wyjęcia poprzedniej. Nie ma reguły w tym zakresie.

Reasumując, po 5 latach koszt wazektomii będzie już niższy niż koszt wkładek. Dlaczego po 5 latach? Ponieważ zakładamy, że w piątym roku wkładka zostanie wymieniona, co za tym idzie koszt całkowity w piątym roku zwiększy się już dwukrotnie.

Dostępność

Wazektomia nie jest dostępna w każdym mieście. Jednak w każdym regionie znajduje się przynajmniej jeden godny polecenia ośrodek.

W przypadku wkładek, ich dostępność jest oczywiście większa z uwagi na fakt, że założyć może ją każdy ginekolog. Na rynku dostępnych jest jednak kilka rodzajów wkładek, różniących się zarówno skutecznością, wpływem na zdrowie, jak i ceną. Warto zwrócić na to uwagę.

W obu przypadkach warto mądrze wybrać miejsce wykonania zabiegu. Oszczędność godziny drogi, czy 100PLN w imię braku doświadczenia lekarza, czy nienależytej jakości wykonanego zabiegu, nie jest mądrą decyzją.

Ograniczenia

Z punktu widzenia budowy ciała, przy wazektomii nie ma większych przeciwwskazań.

W przypadku wkładek wewnątrzmacicznych jest ich jednak kilka. Wkładek nie poleca się w szczególności kobietom:

  • z tendencjami do infekcji miejsc intymnych
  • z zaburzeniami odporności (np. chorych na cukrzycę, czy AIDS)
  • ze zmianami macicznymi lub wadami wrodzonymi macicy
  • z chorobami mogącymi zaostrzyć się w czasie stanów zapalnych (np. choroba zastawek serca)

Wazektomia – raz, a dobrze

Niewątpliwie największą przewagą wazektomii jest fakt, iż zabieg wykonuje się raz. Nie trzeba go powtarzać, zmieniać czegokolwiek, etc. Metoda ta w dłuższej perspektywie jest również tańsza. Także drodzy Panowie, jeśli chcecie być prawdziwą Głową Rodziny – do dzieła 🙂

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

Ewa 10-01-2020 -Odpowiedz

Przede wszystkim wazektomia nie ma długofalowych skutków ubocznych jak tak naprawdę cała antykoncepcja kobieca, polegająca głównie na hormonach...

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *