Wazektomia, a wkładki wewnątrzmaciczne – porównanie metod antykoncepcji

wazektomia w wkładki wewnątrzmaciczne

Wazektomia, a wkładki wewnątrzmaciczne – porównanie metod antykoncepcji

11-10-2019 /Antykoncepcja/ /O wazektomii/

Zdajemy sobie sprawę, że wazektomia jest „męską antykoncepcją”, natomiast wkładki „damską”. Jednak rozpatrując antykoncepcję w wymiarze całej Rodziny, warto porównać obie metody.

Skuteczność

Najważniejszą cechą, którą powinniśmy sprawdzać badając dany rodzaj antykoncepcji zawsze powinna być jej skuteczność. To punkt wyjściowy. W przypadku obu metod skuteczność teoretyczna jest na podobnym poziomie. Teoretyczna, ponieważ bierzemy pod uwagę moment najlepszego działania wkładki. W przypadku wazektomii skuteczność tej metody jest stała i zawsze wysoka. Bez względu na to, czy zabieg wykonano 2, 5, czy 30 lat temu. W przypadku wkładek jest nieco inaczej. Ich pełna skuteczność dotyczy okresu około 3 lat. Później skuteczność zaczyna powoli spadać. W zależności od rodzaju, skuteczność na poziomie akceptowalnym utrzymuje się ok. 5 lat. Po tym czasie wkładkę należy wymienić.

Istotną kwestią jest również początkowa skuteczność, która może nie być na aż tak wysokim poziomie z uwagi na ryzyko przemieszczenia.

Porównanie kosztów

Koszt wazektomii jest jednorazowy i wynosi około 2000PLN.

W przypadku stosowania wkładek wewnątrzmacicznych, jednorazowy koszt wkładki na 5 lat wynosi 900-1300PLN (średnia na podstawie ofert kilku warszawskich klinik). Taka wkładka starcza jednak na okres 5 lat. Po tym czasie wkładkę należy wyjąć, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Nie doliczamy ich jednak do ogólnego rachunku, ponieważ różne kliniki mają różną politykę w tym zakresie. Dla przykładu, część z nich przy założeniu nowej wkładki, nie dolicza już kosztu wyjęcia poprzedniej. Nie ma reguły w tym zakresie.

Reasumując, po 5 latach koszt wazektomii będzie już niższy niż koszt wkładek. Dlaczego po 5 latach? Ponieważ zakładamy, że w piątym roku wkładka zostanie wymieniona, co za tym idzie koszt całkowity w piątym roku zwiększy się już dwukrotnie.

Dostępność

Wazektomia nie jest dostępna w każdym mieście. Jednak w każdym regionie znajduje się przynajmniej jeden godny polecenia ośrodek.

W przypadku wkładek, ich dostępność jest oczywiście większa z uwagi na fakt, że założyć może ją każdy ginekolog. Na rynku dostępnych jest jednak kilka rodzajów wkładek, różniących się zarówno skutecznością, wpływem na zdrowie, jak i ceną. Warto zwrócić na to uwagę.

W obu przypadkach warto mądrze wybrać miejsce wykonania zabiegu. Oszczędność godziny drogi, czy 100PLN w imię braku doświadczenia lekarza, czy nienależytej jakości wykonanego zabiegu, nie jest mądrą decyzją.

Ograniczenia

Z punktu widzenia budowy ciała, przy wazektomii nie ma większych przeciwwskazań.

W przypadku wkładek wewnątrzmacicznych jest ich jednak kilka. Wkładek nie poleca się w szczególności kobietom:

  • z tendencjami do infekcji miejsc intymnych
  • z zaburzeniami odporności (np. chorych na cukrzycę, czy AIDS)
  • ze zmianami macicznymi lub wadami wrodzonymi macicy
  • z chorobami mogącymi zaostrzyć się w czasie stanów zapalnych (np. choroba zastawek serca)

Wazektomia – raz, a dobrze

Niewątpliwie największą przewagą wazektomii jest fakt, iż zabieg wykonuje się raz. Nie trzeba go powtarzać, zmieniać czegokolwiek, etc. Metoda ta w dłuższej perspektywie jest również tańsza. Także drodzy Panowie, jeśli chcecie być prawdziwą Głową Rodziny – do dzieła 🙂

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

Ewa 10-01-2020 -Odpowiedz

Przede wszystkim wazektomia nie ma długofalowych skutków ubocznych jak tak naprawdę cała antykoncepcja kobieca, polegająca głównie na hormonach...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *