Wazektomia antykoncepcją (również) dla Kobiet ?

Wazektomia antykoncepcją (również) dla Kobiet ?

Dziś święto tej piękniejszej części naszej planety – Dzień Kobiet. Części, po której stronie konsekwencje wyboru tej czy innej formy antykoncepcji są znacznie większe. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki przewodnik po wazektomii przeznaczony właśnie dla Pań. Mimo, iż zabieg nie jest dla Kobiet przeznaczony, plusy z niego płynące jak najbardziej mogą Was dotyczyć. W dzisiejszym artykule zebraliśmy komplet, naszym zdaniem, najważniejszych informacji w tej kwestii. Zapraszamy do lektury – nie tylko Panie 🙂

 

Czy wazektomię można przeprowadzić u kobiet?

Oczywiście, przeprowadzenie samego zabiegu wazektomii u kobiet nie jest możliwe. Wazektomia jest zabiegiem na nasieniowodach. Z oczywistych względów Panie ich nie posiadają:) Nie oznacza to jednak, że podwiązanie nasieniowodów u Partnera nie ma zalet dla Kobiety. Tę kwestię pozostawimy jednak na dalszą część artykułu.
 

Czy istnieje kobieca wersja Wazektomii?

Tak, istnieje zabieg o zbliżonej zasadzie działania przeznaczony dla Kobiet. Nazywa się salpingotomia. Obecnie nie jest jednak przeprowadzany na szerszą skalę w Polsce (przynajmniej w wersji ogólnodostępnej dla każdego). W porównaniu z wazektomią jest on bardziej inwazyjny, a rekonwalescencja zwykle trwa dłużej. Jest alternatywą dla wazektomii, jednak póki co w naszym kraju dostępny jest jedynie ze wskazań medycznych.
 

Jakie zatem zalety ma wazektomia dla Kobiet?

Wazektomia ma jednak wiele zalet z punktu widzenia Kobiet. Mimo, że zabieg przeprowadzany jest u Partnera, korzyści wychodzą daleko poza jedną osobę. Mają wpływ na całą założoną Rodzinę. Szczególnie – dotyczą dwojga Partnerów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety:

  • poprawa zdrowia,
  • lepszy seks,
  • lepsze relacje partnerskie,
  • wygoda.

 

Poprawa zdrowia po wazektomii

Wazektomia pozytywnie wpływa zarówno na zdrowie fizyczne , jak i w pewien sposób na kwestie mentalne/umysłowe.

Biorąc pod uwagę, że jednymi z najpopularniejszych form antykoncepcji u Kobiet są środki hormonalne (tabletki , wkładki, plastry etc.), ich odstawienie ma często ogromny wpływ na poprawę zdrowia. Tego typu środki mogą mocno wpływać na gospodarkę hormonalną całego organizmu.

Pewna antykoncepcja to również znacznie mniej stresu. O zgubnym wpływie tego czynnika na nasze zdrowie napisano już tysiące książek. Stres związany z czymś w gruncie rzeczy definitywnym – nieplanowaną ciążą, nie jest czymś wyimaginowanym. To realny problem dotyczący praktycznie każdego z nas (każdego oczywiście na innym etapie życia). Stres w przypadku Pań jest tym większy, iż to one bezpośrednio ponoszą odpowiedzialność wspólnych, wcześniejszych decyzji i działań. Ciąża, poród, karmienie. Niezależnie od chęci, czy poglądów mężczyźni zwyczajnie nie są w stanie na tę chwilę zastąpić kobiet. Ciężar gatunkowy odpowiedzialności jest więc niewspółmierny.
 

Lepszy seks po wazektomii

Badania pokazują, że wazektomia w dużej części przypadków to klucz do lepszego seksu. Dokładniej, długofalowe skutki decyzji dotyczącej poddania się zabiegowi. Po pierwsze z uwagi na wcześniej już wspomniany brak stresu związanego z nieplanowaną ciążą. Nie jest to jednak jedyny powód. Sama świadomość i poczucie bezpieczeństwa to coś, czego również nie można zignorować.

Badania przeprowadzone w USA wykazały, że zbliżeń po wazektomii jest po prostu więcej, a doznania są lepsze. Praktyka czyni mistrza:)
 

Lepsze relacje partnerskie po wazektomii

Między innymi z rozmów z Pacjentami wynika, że ich relacje z Partnerką po zabiegu jeszcze się polepszyły. Czy to z uwagi na wzięcie odpowiedzialności za tak istotny aspekt życia rodzinnego. Czy to z uwagi na wspólne podjęcie decyzji. Czy też przekucie słów o byciu Głową Rodziny w czyny. Powodów jest wiele. Wspólne podjęcie tak istotnej decyzji i przeniesienie ciężaru odpowiedzialności może zmienić naprawdę wiele.
 

Wygoda – tak po prostu

Wazektomia to również jedna z najbardziej wygodnych form antykoncepcji. W zasadzie nie wymaga dodatkowych działań. Nie trzeba pamiętać o codziennej tabletce, szukać prezerwatyw, martwić się o skuteczność.

Kiedyś i jeden z naszych Pacjentów bardzo dobrze to skwitował: „Właśnie po 15 minutach mamy rozwiązany problem , którym przez ostatnie 20 lat musieliśmy zajmować się każdego dnia”. To bardzo dobrze oddaje istotę problemu.
 

Czy wazektomia jest rozwiązaniem docelowym?

Zdecydowanie tak. Jest to forma antykoncepcji, która zwyczajnie rozwiązuje ten problem definitywnie. Problem dla obojga Partnerów. Koniec z tabletkami, hormonami w innej postaci, mało skutecznymi środkami zastępczymi, ciągłym stresem i niepewnością. Czas zacząć żyć w spokoju i pewności o jutro.
 

Korzystając z okazji – wszystkiego najlepszego drogie Panie

Drogie Panie. Z okazji Waszego święta chcielibyśmy Wam życzyć dużo zdrowia i cierpliwości do tej drugiej połowy świata. Szczęścia i satysfakcji z każdego nowego dnia oraz masy (i jeszcze więcej) pozytywnej energii. Dziękujemy, że jesteście 🙂

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *