Wazektomia – dla kogo jest ten zabieg?

Wazektomia – dla kogo jest ten zabieg?

Podczas rozmów z Pacjentami, często pojawia się pytanie: skąd pojawił się u nich pomysł na wazektomię. Odpowiedzi są różne, jednak w większości przypadków na pewnym etapie padało pytanie: „Czy ten zabieg jest właśnie dla mnie?”. W dzisiejszym artykule postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze odpowiedź na tę kwestię. Dla kogo zatem wazektomia jest dobrym rozwiązaniem?

 

Pełna, szczęśliwa Rodzina (z dziećmi)

Jeśli założyliście już Rodzinę, macie taką ilość dzieci, jaką sobie zaplanowaliście, wazektomia jest zdecydowanie dla Was. Nie ma sensu ryzykować nieplanowanej ciąży. Środki doraźne również nie są dobre:

  • wymagają ciągłego stosowania (i pamiętania o tym),
  • ich skuteczność jest zależna od czynników zewnętrznych,
  • wpływ na zdrowie delikatnie ujmując… dyskusyjny.

Warto przeanalizować sytuację i podjąć odpowiednie działania.
 

Pełna, szczęśliwa Rodzina (bez dzieci)

Rodzina może również istnieć bez dzieci. Są Pary, które po prostu nie czują potrzeby posiadania potomstwa. Jest to przemyślana i odpowiedzialna decyzja, do której mają pełne prawo. Dzieci to nie zabawka, którą można odłożyć na półkę, kiedy się znudzi, czy kiedy już nie pasuje. Dzieci to odpowiedzialność na całe życie. Jeśli ktoś nie chce ich posiadać, ma do tego pełne prawo. Dla takich Par wazektomia to również zdecydowanie dobra opcja.
 

Problem ciąży – choroba genetyczna

Ciężka choroba genetyczna jednego z Parterów (lub osób z bliskiej Rodziny) to realne zagrożenie również dla kolejnego pokolenia. W takim wypadku pole manewru jest niewielkie, a odpowiedzialność bardzo duża. W tym momencie decydujemy nie tylko o swoim życiu, ale i o jakości życia naszego potomstwa. W wielu przypadkach ryzyko jest zbyt wielkie, aby je podjąć. Warto w takiej sytuacje postawić na metodę antykoncepcji, która da największą pewność, a jeśli pragniemy większej Rodziny, rozważyć np. adopcję.
 

Problem ciąży – inne problemy medyczne

Ciąża może być również niebezpieczna dla samej Kobiety. Może być zagrożeniem dla Jej zdrowia, a nawet życia. Decyzja o staraniu się o kolejnego członka Rodziny w sytuacji, w której możemy stracić innego jest mocno kontrowersyjna i powinna być bardzo dokładnie przemyślana. Życie dziecka bez matki lub np. z matką, która z powodu porodu straciła wzrok to realny problem. Problem, z którym nie tylko będzie musiała zmierzyć się aktualna Rodzina, ale również w przyszłości jej Nowy członek. Jeśli uważacie, że ryzyko jest zbyt duże, nie warto również ryzykować przy wyborze metody antykoncepcji.
 

Single

Wazektomia to również metoda dla części singli. Części, która jest zdecydowana, że dzieci nie chce posiadać (lub je posiada, jednak nie chce mieć ich więcej – tak również się zdarza). Oczywiście zawsze mocno rekomendujemy przemyślenie takiej decyzji. Skutki wazektomii można odwrócić, jednak nie warto podejmować decyzji o zabiegu lekkomyślnie.
 

Nie pasujesz do żadnej z grup?

Możliwe, że nie pasujesz do żadnej z grup. To normalne – każdy jest nieco inny, każdy ma inną sytuację, potrzeby i wymagania. Być może wazektomia dla Ciebie to nie temat na ten moment w życiu. Na wszystko jest czas i miejsce.
 

Wazektomia jest dla każdego… kto jej potrzebuje

Wazektomia to metoda tak naprawdę dla każdego, kto uważa, że znalazł się już w takim miejscu życia, że przyszedł czas na trwałą i pewną antykoncepcję. Powyższe grupy stanowią znaczną część naszych Pacjentów, co wcale nie oznacza, że określają wszystkie osoby, które zgłaszają się na zabieg.
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (5 głosów, średnia: 4,60 z 5)
Loading...

Komentarze

Mim 06-05-2022 -Odpowiedz

Na pewno dla mnie, z powodu wady genetycznej, której nie chcę przenieść. Szkoda, że NFZ nie refunduje takim osobom jak ja zabiegu. W gruncie rzeczy, albo zrobię problem sobie i dziewczynie, albo w ogóle nie będę miał seksu. Dla NFZ opieka medyczna chorego dziecka to przecież większe obciążenie.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *