Wazektomia i salpingotomia: Wazektomia w TOKFM: Trzecia część

Wywiad na temat wazektomii w TOKFM

Wazektomia i salpingotomia: Wazektomia w TOKFM: Trzecia część

17.05.2015 w radiu TokFM odbyła się bardzo ciekawa audycja na temat wazektomii, salpingotomii oraz ogólnego planowania rodziny. Gościem w studiu był dr Eugeniusz Siwik.

Pełny wywiad w wersji audio dostępny jest pod tym adresem: http://audycje.tokfm.pl/odcinek/25944.

Poniżej prezentujemy trzecią część transkrypcji wywiadu przeprowadzonego w radiu TokFM z Panem Eugeniuszem Siwikiem.

W tej części skupimy się głównie na salpingotomii. Odpowiemy również na część pytań Słuchaczy.

TokFM: Myślę, że ważna rzecz to kwestia, że mężczyzna bierze na siebie odpowiedzialność, ale odpada również taka obawa, że metoda antykoncepcji, którą Kobieta stosuje po prostu nie zadziała. Jednak każda metoda antykoncepcji, jak by nie była skuteczna to jednak jakieś ryzyko… błędu przede wszystkim użytkowania jest. Tutaj mamy zabieg wazektomii, robimy badanie nasienia, sprawdzamy, że nie ma tam plemników i mamy tę sprawę załatwioną. Dopóki nie postanowimy tego ewentualnie odwrócić. W przypadku jakiejkolwiek antykoncepcji, zawsze ten błąd użytkownika może być. Można zapomnieć o tabletce, spirala może się przesunąć, metody chemiczne mogą nie zadziałać, prezerwatywa może pęknąć. Dlatego chyba ta skuteczność (wazektomii) jest taka duża – nie ma błędu z naszej strony. Wszystko co robi, to robi lekarz, który wykonuje zabieg.

Dr Eugeniusz Siwik: Nic nie mogę dodać. Piękne podsumowanie.

TokFM: Mamy kolejny telefon.

Słuchaczka: Dobry wieczór. Odnośnie metod antykoncepcji, dwa lata temu, mieliśmy bardzo dobrą rozmowDr Eugeniusz Siwik: „Słuchaj, jak coś chcesz, to ja jestem po wazektomii. Odp: Słuchaj, jak coś chcesz to ja jest po podwieszaniu jajników.”

TokFM: Czyli dwukrotna antykoncepcja.

Słuchaczka: Tak. Rozwodnik plus wdowa. Ja mam dwójkę dzieci, świetnych dzieci i to mi wystarczy. Zabieg zrobiłam dużo wcześniej niż poznałam się z moim obecnym Partnerem. Mój Partner rozwodnik ma dwójkę dzieci i też dziękuje uprzejmie za następne. Natomiast jeśli chodzi o tzw. prezerwatywy to ich używamy. Dlaczego? Specjalne rodzaje sprawiają mi przyjemność.

TokFM: Myślę, że są pary, które stosują prezerwatywy. Prezerwatywy są teraz produkowane w tylu różnych wariantach, mają różnego rodzaju wypustki i mogą zwiększać doznania seksualne. Mają również specjalne lubrykanty, które np. działają rozgrzewająco, co może być dla Kobiety przyjemne. Jeśli chodzi o prezerwatywy, jest jeszcze jedna kwestia. W wielu związkach, po pierwsze zabezpieczenia przed różnego rodzaju chorobami i infekcjami intymnymi.

Słuchaczka: Tak, ale jeśli chodzi o związek to jestem monogamiczna.

TokFM: Jeśli Para umawia się na wzajemną wierność i jest to wzajemne zaufanie i mamy to przekonanie Partner będzie nam wierny to możemy zdecydować się na niestosowanie prezerwatyw. Chociaż zawsze ryzyko gdzieś tam istnieje.

Słuchaczka: Istnieje. Nie można tak na 100% zaufać drugiej osobie. Można ufać samemu sobie, nie wiadomo jak się człowiek w różnych sytuacjach zachowa. Wracając do tematu. Jeżeli dorośli, świadomi ludzie, najlepiej z dziećmi, chcą zastosować trwałą metodę antykoncepcji, to jak najbardziej tak. Natomiast młodym tego nie polecam.

TokFM: Czyli gdzieś, w pewnym momencie. Momencie dojrzałości życiowej i przemyśleniu sobie tego wszystkiego. Ważna rzecz, Pani tu powiedziała podwiązanie jajowodów, czyli salpingotomia właśnie. Trwała antykoncepcja dla Kobiet. Możemy kilka zdań powiedzieć o tych zabiegach?

Dr Eugeniusz Siwik: Apropos naszej Słuchaczki. W USA rocznie mężczyźni wykonują wazektomię w ilości pół miliona, natomiast kobiety w ilości miliona. Czyli dwa razy więcej niż mężczyźni. Co jest fenomenem na skalę światową. Nie ma takiego drugiego kraju. Amerykańskie kobiety mówią: „co z tego, że mój John ma wazektomię, jedzie na wyjazd integracyjny i robi co chce. A ja co? Nawet jak mam w torebce hormony to będzie się pytał dlaczego ja je używam, skoro on ma wazektomię. Ja chcę wiedzieć z kim mam dzieci, ile dzieci i jak będę decydować z kim będę uprawiać seks. Ja o tym decyduję.”. Robią salpingotomię. Nie ma takiego drugiego kraju na świecie.

TokFM: A jak to jest w Polsce? W Polsce te zabiegi są wykonywane od niedawna. Również przez Państwa.

Dr Eugeniusz Siwik: My te zabiegi robimy już od około 3 lat. Coraz więcej jest pytań i coraz więcej Kobiet o tym wie. Będzie osobny tekst do tych spraw. Kobiety, które już miały salpingotomię są zdecydowane, czasami są to przejścia traumatyczne, ale zdecydowane, ze nie chcą rodzić pod żadną postacią. Najwyżej chcą adoptować. Oczywiście są to skrajne przypadki. Są Pary i takie Pacjentki, które zdecydowały: „ja chcę mieć własną antykoncepcje i nie ma żadnych innych rozmów”.

TokFM: To jest też kwestia indywidualnego wyboru. Dla dorosłej Kobiety, która ma to wszystko przemyślane, zdecydowała, że nie chce mieć w ogóle dzieci, albo ma już tyle dzieci ile chciała mieć w swoim życiu, ma prawo wybrać i zdecydować się na taki zabieg.

Dr Eugeniusz Siwik: Dokładnie. Kwestia wyboru i decyzji, która za tym idzie.

TokFM: Czy w przypadku tego typu zabiegów, też jest możliwe jego odwrócenie?

Dr Eugeniusz Siwik: Tak, ale nie jest to nawet konieczne, ponieważ inna metoda jest prostsza. Pacjentki mają in vitro. Wystarczy lekko indukować dojrzewające pęcherzyki. Przy in vitro, wszystkie ośrodki wykonują to na co dzień. Pobrać komórkę jajową, zrobić in vitro i możemy mieć dzieci ile chce. Jest to metoda prostsza niż robienie drożności jajowodów.

TokFM: Tego typu zabieg, ani u kobiet, ani u mężczyzn nie wpływa w żadnym stopniu na gospodarkę hormonalną?

Dr Eugeniusz Siwik: Nie wpływa w żadnym aspekcie na gospodarkę hormonalną.

TokFM: To dosyć ważne, jeżeli chodzi o możliwość zajścia w ciążę metodą in vitro i późniejszego jej donoszenia. Mamy kolejny telefon.

Słuchacz: Dobry wieczór. Ja mam tylko krótkie pytanie, gdyż nie dane mi było słyszeć Państwa audycji od początku. Czy wazektomia jest bolesnym zabiegiem? Jaki jest finał mężczyzn w czasie orgazmu, jak to w ogóle wygląda? Czy w przypadku wazektomii wykonanej pomimo próby i badań, czy zdarzyło się, że coś poszło nie tak i jednak Partnerka zaszła w ciążę? Coś poszło nie tak. Jaki jest odsetek, albo procent tego, że jednak się to nie powiodło.

Dr Eugeniusz Siwik: Zabieg jest bezbolesny. Czasami kończymy zabieg pierwszego nasieniowodu, a pacjent pyta się czy będzie znieczulony. Metoda jest tak perfekcyjnie opanowana, że nie ma problemu. Finał, w sensie innych zachowań, to nie mamy tutaj żadnych negatywnych doniesień. Kiedy odchodzi stres, te pary są szczęśliwsze i nie ma żadnego problemu. Zapraszam na stronę internetową. Tam jest ogrom materiału w tym temacie. Ogrom do przeczytania, gdzie uzupełni sobie Pan wiedzę na ten temat.

TokFM: Myślę, że pytanie dotyczy ogólnie jakości wytrysku męskiego. Zabieg eliminuje tylko plemniki z nasienia.

Dr Eugeniusz Siwik: Mężczyźni przy tej okazji pytają się czy Partnerka może ocenić różnicę, czy też „objętość” męskiego nasienia. Otóż, nie jest w stanie ocenić. Jest około 3-4% mniej nasienia. Jest to więc nie do zauważenia w normalnym życiu między Partnerami.

TokFM: Mamy kolejne pytanie

Słuchacz: Czy zabieg wazektomii może mieć wpływ na zmianę smaku nasienia?

TokFM: Tak na zdrowy rozsądek wyobrażam sobie, że nie. Plemniki chyba same w sobie smaku konkretnego nie mają. Bardziej dieta mężczyzny ma wpływ na to, jakie to nasienie ma smak.

Dr Eugeniusz Siwik: Tak, dokładnie to jest odpowiedź. Dieta i odżywanie. Nikt przez te 10 lat nie zasygnalizował nam, że smak jest inny. Może są jakieś wyjątki.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *