Wazektomia kontra salpingotomia – porównanie metod antykoncepcji

salpingotomia

Wazektomia kontra salpingotomia – porównanie metod antykoncepcji

Temat salpingotomii często przewija się w rozmowach, szczególnie z Partnerkami naszych Pacjentów. Poniżej postaramy się przyjrzeć tej metodzie antykoncepcji w odniesieniu do męskiej wazektomii.

Kryteria, jakie przyjmujemy

Metody porównamy wg. naszym zdaniem czterech najważniejszych czynników:

  • skuteczności
  • ceny
  • dostępności
  • stopnia skomplikowania i wpływu na organizm

Wazektomia

To męska metoda trwałej antykoncepcji polegająca na przecięciu i zablokowaniu nasieniowodu. W tej sposób odcinamy dostęp plemników.

Salpingotomia

To metoda trwałej antykoncepcji dla kobiet. Polega na przecięciu i zablokowaniu jajowodów. W ten sposób odcinamy możliwość połączenia przybyłych plemników z komórką jajową.

Skuteczność

Obie metody cechuje bardzo wysoka skuteczność bliska 100%.

Koszty

Koszt zabiegu wazektomii to około 2000PLN. Jest to koszt jednorazowy.

Również z jednorazowym kosztem wiąże się zabieg salpingotomii. Jednak z uwagi na brak ofert w Polsce, trudno go jednoznacznie określić.
Na zachodzie jest on przynajmniej dwukrotnie wyższy niż zabiegi wazektomii. Jest to związane z większym stopniem skomplikowania procedury oraz wymaganym dodatkowym zapleczem medycznym.

Dostępność

Po 16 latach operowania wazektomii możemy powiedzieć, że problemu z dostępnością raczej nie ma. Sami zabieg operujemy w 11 ośrodkach w całej Polsce.

W przypadku salpingotomii, na tę chwilę w zasadzie nie ma żadnego ośrodka. Czasem procedurę wykonują szpitale, jednak jedynie w bardzo specyficznych przypadkach.

Inwazyjność

Wazektomia to mało inwazyjny zabieg nie wymagający nawet skalpela (stosuje się rozwarstwienie skóry). Poprawnie wykonany powinien zająć około 15 minut (czasem ze względów anatomicznych nieco dłużej). Pacjent następnego dnia może iść do pracy i normalnie funkcjonować.

Salpingotomia to znacznie bardziej skomplikowana operacja wymagająca obecności anestezjologa. W trakcie procedury wykonuje się chociażby nacięcie brzucha, co sprawia, że rekonwalescencja jest znacznie dłuższa.

Podsumowanie

Obie procedury są trwałymi metodami antykoncepcji o wysokiej skuteczności. Problemem metody dla kobiet jest znacznie wyższy stopień skomplikowania zabiegu, a także wydłużony czas rekonwalescencji. Problemem jest również brak dostępność w naszym kraju.

W obecnej sytuacji wazektomia wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Zatem, panowie – do dzieła.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *