Wazektomia w krajach trzeciego świata – opcja, czy konieczność

Wazektomia w krajach trzeciego świata – opcja, czy konieczność

22-04-2016 /O wazektomii/

Temat wazektomii w Polsce, pomimo znacznego wzrostu świadomości w ostatnich latach, wzbudza jeszcze wiele emocji. Jednak wazektomia to sprawa ogólnoświatowa. W Polsce to jedynie (lub aż) sprawa wyboru odpowiadającego nam rodzaju antykoncepcji. Są jednak zakątki świata, w których wazektomia może stanowić rozwiązanie wielu problemów ogólnospołecznych.

Specyfika Afryki

Afryka to niestety w dużej części w dalszym ciągu kontynent bardzo zaniedbywany. Z jednej strony mamy bardzo szybko rozwijające się ośrodki przemysłowe (tzw. Nowe Chiny), z drugiej olbrzymia część regionów nie ma nawet dostępu do czystej wody.

Niska świadomość

W tych warunkach, sprawy takie jak antykoncepcja schodzą na dalszy plan. Tym bardziej, że świadomość antykoncepcji jest bardzo niska. W wielu wypadkach problemem jest wytłumaczenie konieczności mycia rąk, a o choćby podstawowej antykoncepcji w ogóle nie ma mowy.

Porażka antykoncepcji doraźnej

Swego czasu problem próbowano rozwiązać antykoncepcją doraźną, Całe kontenery prezerwatyw były dostarczane w najdalsze rejony Afryki. Tego typu akcje niestety nie przyniosły zamierzonych rezultatów. Po części z uwagi na konieczność każdorazowego stosowania takiej antykoncepcji, po części z uwagi na jakość środków (często były to środki najtańsze, bardzo niskiej jakości, nie przystosowane do warunków klimatycznych).

Problem HIV

Kolejnym problemem Afryki jest szalejący wirus HIV i AIDS. O ile wazektomia nie zabezpiecza przed przenoszeniem wirusa, o tyle zapobiega poczęciu kolejnych dzieci, z góry obciążonych chorobą. W wielu zakątkach afryki dzieci chore na AIDS nie mają szans na odpowiednią opiekę, a ich przeżywalność jest dramatycznie niska. Przeżywalność potencjalnych matek – nosicielek wirusa HIV lub co gorsza AIDS również jest bardzo niska. Poród to olbrzymie obciążenie dla organizmu, szczególnie dotkniętego upośledzonym układem odpornościowym.

Światowy Dzień Wazektomii 2015

Kilka lat temu powstała inicjatywa mająca na celu przeprowadzenie dużej ilości zabiegów wazektomii w Afryce. W poprzednim roku zorganizowano nawet bardzo dużą akcję związaną ze światowym Dniem Wazektomii, w którym kilka tysięcy lekarzy przeprowadzało bezpłatne zabiegi na całym świecie. Aby poznać szczegóły inicjatywy, warto zapoznać się z poniższym filmem.

Trzeci świat to nie tylko Afryka

Trzeci świat to nie tylko Afryka, to nie tylko inne biedne miejsca, to również każdy region, w którym sprawa antykoncepcji jest lekceważona i nie traktowana jako element odpowiedzialnego planowania Rodziny.

W ocenie wielu specjalistów, wazektomia może stanowić ważny element w zarządzaniu populacją w ujęciu ogólnoświatowym. Zarządzaniu czyli podniesieniu jakości życia, zdrowia, a co najważniejsze świadomości dostępnych metod i posiadanego wyboru w kwestiach tak ważnych, jak posiadanie dzieci.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *