Główną grupą docelową wazektomii są Rodziny posiadające już dzieci, osoby, które z powodów medycznych nie powinny mieć potomstwa lub po prostu osoby, które nabyły dużo doświadczenia w życiu i podejmują odpowiedzialną decyzję o braku chęci bycia rodzicami. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zgłaszają się do nas bardzo młode osoby. Oczywiście dorosłe, jednak w dalszym ciągu bardzo młode.

Bycie młodym ma swoje blaski

Podejmujemy szybkie decyzje, często ryzykowne. Mamy jednak czas, aby popełniać błędy, uczyć się na nich, wyciągać wnioski. Zmieniamy nasze otoczenie, pomysły na karierę zawodową, związki etc. Co jest jak najbardziej rzeczą pozytywną. Kiedy mamy eksperymentować, kształtować swoje preferencje i upodobania?
Oczywiście mało kto wówczas myśli o założeniu Rodziny, planowaniu posiadania dzieci itp.

I ma swoje cienie

Często nasze decyzje są radykalne. Białe lub czarne. Dopiero z wiekiem dostrzegamy, że świat nie opiera się na sytuacjach 0/1. Nie zawsze tak jest, jednak w zdecydowanej większości przypadków tak to właśnie wygląda.

U kogo wazektomia jest wskazana

Wskazaniem do wazektomii w młodym wieku mogą być problemy natury medycznej. Np. wada genetyczna, której przekazanie mogłoby znacząco wpłynąć na zdrowie ewentualnego dziecka.

U kogo należy poczekać…

Jeśli jednak argumentem przeważającym jest: “po prostu nie chcę mieć dzieci”, to w młodym wieku nie jest to wystarczający powód dla takiego zabiegu.

Każda sytuacja jest nieco inna

Oczywiście sytuacje są różne. Traumatyczne dzieciństwo, choroba Partnerki, inne problemy zdrowotne. Dlatego nie da się w 100% określić, czy w młodym wieku wazektomia to dobry pomysł. Do każdej sytuacji jest konieczne indywidualne podejście i uczciwa rozmowa z potencjalnym Pacjentem.

Podziel się: