Wazektomia w najnowszym Newsweek’u

wazektomia newsweek

Wazektomia w najnowszym Newsweek’u

W najnowszym Newsweeku Extra można przeczytać bardzo ciekawy artykuł na temat wazektomii. Oczywiście zachęcamy do zakupu tygodnika i zapoznania się z całym artykułem. Na blogu prezentujemy jednak – kilka naszym zdaniem najważniejszych – punktów artykułu.

Skuteczna (i odwracalna) antykoncepcja dla mężczyzn

Przecięcie i podwiązanie nasieniowodów jest bezpieczne, proste i bezbolesne. Nie oznacza także trwałego pozbawienia mężczyzny szansy na zostanie ojcem.

Jak wygląda zabieg wazektomii

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, które podawane jest ciśnieniowo, bez kłucia skóry igłą, a jego dawka jest kilkukrotnie mniejsza niż przy tradycyjnym znieczuleniu.

Po zlokalizowaniu nasieniowodu chirurg bez użycia skalpela rozwarstwia skórę. Nie ma nacięcia, więc nerwy i naczynia krwionośne pozostają nienaruszone.

Następnie zakłada się w dwóch miejscach nierozpuszczalne szwy, wycina pomiędzy nimi kilka milimetrów nasieniowodu, a ujścia światła nasieniowodów są koagulowane.

Na rozwarstwienie skóry nie zakłada się szwów, niewielkie ranki zabliźniają się po około 3 dniach.

Ile trwa zabieg wazektomii

Zabieg zazwyczaj trwa od 7 do 10 minut, jednak w zależności od anatomii przebiegu nasieniowodu może zająć do 30 minut.

rak plemników w spermie

Po wazektomii jądra pracują normalnie, utrzymujac produkcję hormonów (testosteron) i plemników, jednak te ostatnie przestają pojawiać się w nasieniu, gdyż mają odciętą do niego drogę. Męska sperma wygląda wiec tak samo, ale traci swoją zapładniającą funkcje.

Jednak wszystkie czynności seksualne zachowane

Jednocześnie, co jest ważne, funkcje seksualne i hormonalne zostają zachowane, dlatego mężczyźnie po wazektomii nie zmienia się ani głos, ani owłosienie, ani inne przejawy męskości.

Nie spada także libido, a nawet może się podnieść ze względu na uwolnienie się od psychicznej blokady, jaką jest niechciana ciąża.

Odwracalność wazektomii

Jeśli mężczyzna z różnych powodów chce przywrócenia płodności, przeprowadza się zabieg rewazektomii, podczas którego na wyizolowane końce nasieniowodów zakłada się szwy, które umożliwiają ponowne udrożnianie nasieniowodów.

Lekarz może również pobrać nasienie bezpośrednio z najądrza mężczyzny w celu przeprowadzenia zabiegu in vitro.

Istnieje także możliwość zdeponowania przed zabiegiem nasienia w banku spermy.

Pełny artykuł w najnowszym Newsweeku

Oczywiście zachęcamy do przeczytania całego artykułu w Newsweeku Extra.
Zachęcamy również do przemyślenia aktualnie stosowanych metod antykoncepcji. Być może wazektomia jest właśnie dla Ciebie…

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *