Czy wazektomia jest „niemęska”? Obalamy mity
Obawa przed byciem „niemęskim” to częsty argument (choć na szczęście powoli się to zmienia). Co ciekawe, szczególnie w ustach tych, którzy tak naprawdę nie chcą się poddać wazektomii z innych (często bliżej nieokreślonych) przyczyn. Czy panowie po wazektomii stają się nieatrakcyjni dla Partnerek? Warto zapytać bezpośrednio pań, które nie muszą obawiać się o kolejną ciążę, przyjmować hormonów, brać na siebie znaczącą większość negatywnych skutków nieefektywnej antykoncepcji. Warto jednak obalić kilka mitów.
- Wazektomia to nie kastracja
- Mit: Utrata męskości w oczach Partnerki
- Mit: Utrata radości z seksu
- Mit: Opinia znajomych
- A jak jest w rzeczywistości?
- Zobacz również wersję video
Wazektomia to nie kastracja
Świadomość społeczeństwa jest coraz większa. Coraz mniej osób myli pojęcia wazektomii i kastracji. Jednak dla przypomnienia (w bardzo dużym skrócie):
Kastracja: chirurgiczny zabieg usunięcia organów rozrodczych.
Wazektomia: zabieg przecięcia i zabezpieczenia końcówek nasieniowodów – drogi transportu plemników. Żadne organy nie są usuwane.
Mit: Utrata męskości w oczach Partnerki
Zarówno badania, jak i nasze doświadczenia wynikające z rozmów z Pacjentami mówią coś zupełnie innego. Panowie po wazektomii w oczek Partnerek są:
- bardziej odpowiedzialni,
- myślący poważnie o Rodzinie i jej dobru,
- prawdziwym partnerem w związku,
- bardziej atrakcyjni seksualnie z uwagi na brak negatywnych konsekwencji stosunku.
Mit: Utrata radości z seksu
Badania przeprowadzone w USA pokazały, że pary po wazektomii uprawiają seks częściej, a radość z niego czerpana jest większa. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę eliminację czynnika stresogennego oraz problemów typowych dla doraźnej antykoncepcji:
- złe stosowanie,
- brak dostępności w danym momencie,
- konieczność aplikacji.
Mit: Opinia znajomych
Opinia osób z naszego otoczenia jest z reguły dla nas bardzo ważna. O ile jeszcze kilka lat temu temat wazektomii był powodem do żartów w wielu kręgach, wraz ze wzrostem świadomości jest traktowany tak jak powinien: jako poważny temat świadczący pozytywnie o osobie, które planuje lub poddała się wazektomii.
Ostatnie dwa lata były trudne dla całej populacji. Wiele osób miało czas na przemyślenie swojego światopoglądu oraz priorytetów. Nawet z rozmów z naszymi Pacjentami widzimy, jak wiele osób przewartościowało wiele elementów swojego życia i zdecydowało się na podjęcie kroków, które od wielu lat były odkładane.
A jak jest w rzeczywistości?
Rzeczywistość bywa skomplikowana. Jednak tylko pozornie. Najczęściej trudne pytania wymagają prostych odpowiedzi. Czy wazektomia jest „niemęska”? W naszej ocenie, oraz ocenie kilkunastu tysięcy naszych Pacjentów i ich Partnerek zdecydowanie nie jest „niemęska”. Jak jest w Twoim przypadku? Nasze postrzeganie samych siebie zależy od… nas samych. Jeśli uznamy, że coś jest „niemęskie” i będziemy próbowali znaleźć argumenty popierające tę tezę, z pewnością je znajdziemy. Koniec końców to jednak od nas zależy jakie decyzje podejmiemy i jak będziemy się z nimi czuli. Jak wpłyną na nasze życie oraz życie naszych najbliższych. Jeśli troska o własną Rodzinę miałaby być „niemęska” trudno będzie nam znaleźć coś co w takim razie jest naprawdę „męskie”.
Dołącz do dyskusji