Dlaczego wazektomia staje się coraz bardziej popularna?

Dlaczego wazektomia staje się coraz bardziej popularna?

24-06-2022 /O wazektomii/

Zabieg wazektomii to coraz bardziej popularna metoda antykoncepcji w Polsce. Na świecie znana i uznawana od dekad. Nad Wisłę zawitała prawie 19 lat temu (pod koniec lipca będziemy obchodzili 19-lecie wykonania pierwszego zabiegu wazektomii w Polsce). W ostatnich latach odnotowujemy znaczny wzrost zainteresowania zabiegiem. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć najczęściej podawane przez naszych Pacjentów powody. Zapraszamy do lektury 😊

 

Większa świadomość społeczeństwa

Głównym czynnikiem mającym wpływ na wzrost zainteresowania jest coraz większa świadomość społeczeństwa. Nie tylko odnośnie skutecznych i bezpiecznych form antykoncepcji, ale również odpowiedzialnego planowania Rodziny. Planowania, a nie zakładania, że „jakoś to będzie”, „to nie moja sprawa”, „antykoncepcją powinna zajmować się kobieta”. Brania pod uwagę wszystkich za i przeciw. Zarówno pod kątem własnego zdrowia, zdrowia Partnerki, ale i naszych możliwości pod kątem ilości potomstwa, jakie chcemy posiadać.
 

Internet – większy dostęp do wiedzy

Internet zdecydowanie pomógł. Nie twierdzimy, że wiedza pozyskana z tego źródła nie powinna być zweryfikowana, że nie zawiera błędów, że nie ma swoich minusów. Natomiast jednego Internetowi odmówić nie można: ułatwia dostęp do informacji na niespotykaną dotąd skalę. Dosyć szybko jesteśmy w stanie pozyskać oraz wstępnie zweryfikować większość informacji.
 

Problem alternatywy dla Pań

Powody istotne z punktu widzenia męskiej antykoncepcji w większości pokrywają się z podobnymi kwestiami w kwestii antykoncepcji dla Pań. Na tę chwilę w Polsce nie wykonuje się jednak na życzenie zabiegu salpingotomii – trwałej antykoncepcji dla Kobiet. Z tego powodu Pary, które chcą zdecydować się na wykonanie trwałego zabiegu nie mają pola manewru w kwestii wyboru, która osoba podda się zabiegowi – decydują się na wazektomię.
 

Przewartościowanie spraw

Ostatnie lata i panująca epidemia dały sporo do myślenia każdemu z nas. Był to moment pewnego rodzaju zatrzymania się i przewartościowania spraw. Widzimy to praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. Również w kwestii planowania Rodziny.
 

Obalone mity

Początki wazektomii w Polsce były trudne w dużej mierze z uwagi na niewiedzę oraz wiele mitów i błędnych skojarzeń, które dotyczyły tego zabiegu. Teraz większość osób zna pojęcie wazektomii. Mniej więcej wie na czym ona polega. Na początku wiele wysiłku kosztowało wyprostowanie takich podstawowych kwestii jak:

  • wazektomia to nie kastracja,
  • poza prezerwatywami mężczyźni mają również inne alternatywy,
  • podczas zabiegu nic nie jest amputowane,
  • po wazektomii seks jest wręcz lepszy,
  • antykoncepcja to nie jest jedynie sprawa Pań.

 

Myślenie w szerszej perspektywie

Nasze osobiste obserwacje pokazują jeszcze jedną istotną kwestię. Zaczynamy patrzyć na kwestię antykoncepcji znacznie szerzej niż jeszcze jakiś czas temu. Wszak antykoncepcja to nie tylko (jeśli w ogóle) „możliwość uprawiania seksu bez konsekwencji”. To przede wszystkim:

  • ważny element odpowiedzialnego planowania Rodziny,
  • sposób na zakończenie nadwyrężania organizmu kobiety hormonami,
  • eliminacja jednego z istotnych czynników stresogennych,
  • uniknięcie konsekwencji zdrowotnych w przypadku kolejnej, niezaplanowanej ciąży, kiedy mamy świadomość o zagrożeniach, które może ona nieść za sobą,
  • nieprzekazanie wad genetycznych, które wystąpiły w najbliższej rodzinie.
Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *