Czy wazektomia jest „niemęska”? Obalamy mity

Czy wazektomia jest „niemęska”? Obalamy mity

17-06-2022 /O wazektomii/

Obawa przed byciem „niemęskim” to częsty argument (choć na szczęście powoli się to zmienia). Co ciekawe, szczególnie w ustach tych, którzy tak naprawdę nie chcą się poddać wazektomii z innych (często bliżej nieokreślonych) przyczyn. Czy panowie po wazektomii stają się nieatrakcyjni dla Partnerek? Warto zapytać bezpośrednio pań, które nie muszą obawiać się o kolejną ciążę, przyjmować hormonów, brać na siebie znaczącą większość negatywnych skutków nieefektywnej antykoncepcji. Warto jednak obalić kilka mitów.

 

Wazektomia to nie kastracja

Świadomość społeczeństwa jest coraz większa. Coraz mniej osób myli pojęcia wazektomii i kastracji. Jednak dla przypomnienia (w bardzo dużym skrócie):

Kastracja: chirurgiczny zabieg usunięcia organów rozrodczych.

Wazektomia: zabieg przecięcia i zabezpieczenia końcówek nasieniowodów – drogi transportu plemników. Żadne organy nie są usuwane.
 

Mit: Utrata męskości w oczach Partnerki

Zarówno badania, jak i nasze doświadczenia wynikające z rozmów z Pacjentami mówią coś zupełnie innego. Panowie po wazektomii w oczek Partnerek są:

  • bardziej odpowiedzialni,
  • myślący poważnie o Rodzinie i jej dobru,
  • prawdziwym partnerem w związku,
  • bardziej atrakcyjni seksualnie z uwagi na brak negatywnych konsekwencji stosunku.

 

Mit: Utrata radości z seksu

Badania przeprowadzone w USA pokazały, że pary po wazektomii uprawiają seks częściej, a radość z niego czerpana jest większa. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę eliminację czynnika stresogennego oraz problemów typowych dla doraźnej antykoncepcji:

  • złe stosowanie,
  • brak dostępności w danym momencie,
  • konieczność aplikacji.

 

Mit: Opinia znajomych

Opinia osób z naszego otoczenia jest z reguły dla nas bardzo ważna. O ile jeszcze kilka lat temu temat wazektomii był powodem do żartów w wielu kręgach, wraz ze wzrostem świadomości jest traktowany tak jak powinien: jako poważny temat świadczący pozytywnie o osobie, które planuje lub poddała się wazektomii.

Ostatnie dwa lata były trudne dla całej populacji. Wiele osób miało czas na przemyślenie swojego światopoglądu oraz priorytetów. Nawet z rozmów z naszymi Pacjentami widzimy, jak wiele osób przewartościowało wiele elementów swojego życia i zdecydowało się na podjęcie kroków, które od wielu lat były odkładane.
 

A jak jest w rzeczywistości?

Rzeczywistość bywa skomplikowana. Jednak tylko pozornie. Najczęściej trudne pytania wymagają prostych odpowiedzi. Czy wazektomia jest „niemęska”? W naszej ocenie, oraz ocenie kilkunastu tysięcy naszych Pacjentów i ich Partnerek zdecydowanie nie jest „niemęska”. Jak jest w Twoim przypadku? Nasze postrzeganie samych siebie zależy od… nas samych. Jeśli uznamy, że coś jest „niemęskie” i będziemy próbowali znaleźć argumenty popierające tę tezę, z pewnością je znajdziemy. Koniec końców to jednak od nas zależy jakie decyzje podejmiemy i jak będziemy się z nimi czuli. Jak wpłyną na nasze życie oraz życie naszych najbliższych. Jeśli troska o własną Rodzinę miałaby być „niemęska” trudno będzie nam znaleźć coś co w takim razie jest naprawdę „męskie”.

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *