“Czy pierwsze badanie płodności po wazektomii muszę wykonać w laboratorium?”. To dosyć częste pytanie, jakie słyszymy od naszych Pacjentów.

Postaramy się dokładnie opisać, jak wygląda sytuacja.

Dlaczego sprawdzamy nasienie?

Zabieg wazektomii ma za zadanie zablokować dostęp plemników do nasienia. Jest to zabieg bardzo mało inwazyjny (po kilku dniach najczęściej nie ma już nawet śladu na skórze). Z tego względu jedynym powszechnie dostępnym sposobem sprawdzenia, czy zabieg się powiódł, jest wykonanie badania nasienia.

Po 8 tygodniach

Pierwsze badanie nasienia powinniśmy wykonać po 8 tygodniach od przeprowadzonego zabiegu. Do tego momentu powinniśmy utrzymywać wcześniej stosowane metody antykoncepcji.

Po min 25 ejakulacjach

Należy pamiętać, aby badanie wykonać po co najmniej 25 ejakulacjach. Dzięki temu pozbędziemy się już wcześniej wyprodukowanych plemników. Powinniśmy również uniknąć obecności martwych plemników w nasieniu, które również mogą być pozostałością po “poprzedniej produkcji”.

Rekomendujemy laboratorium

Na pierwsze badanie rekomendujemy wizytę w laboratorium i wykonanie tam badania nasienia. Listę laboratoriów badających nasienie można znaleźć pod tym adresem.

W wyjątkowych sytuacjach jednak…

Są różne sytuacje i nie zawsze wizyta w laboratorium jest możliwa. W takich przypadkach tak, czy inaczej warto zrobić badanie. Można je wykonać za pomocą domowego testu nasienia. Testy są dokładne i dobrze odwzorowują poziom plemników w nasieniu. Jeśli poziom jest jednak za wysoki warto udać się do laboratorium lub po jakimś czasie (i kolejnych ejakulacjach) wykonać badanie ponownie.

Gdzie kupić test?

Test można zakupić m.in. w dwóch źródłach:
zbadajnasienie.pl – dla Klientów z Polski
testyoursemen.com – dla Klientów, którzy testy nasienia zamawiają za granicę

Warto zrobić też drugi test

Zdecydowanie rekomendujemy również wykonanie drugiego (po 12 tygodniach) testu. Jeśli pierwszy test nie wykazał plemników w nasieniu, drugi można wykonać na spokojnie w domu.

Podziel się: