Pierwsze badanie nasienia po wazektomii

test nasienia

Pierwsze badanie nasienia po wazektomii

18-11-2016 /Pytania i odpowiedzi/

„Czy pierwsze badanie płodności po wazektomii muszę wykonać w laboratorium?”. To dosyć częste pytanie, jakie słyszymy od naszych Pacjentów.

Postaramy się dokładnie opisać, jak wygląda sytuacja.

Dlaczego sprawdzamy nasienie?

Zabieg wazektomii ma za zadanie zablokować dostęp plemników do nasienia. Jest to zabieg bardzo mało inwazyjny (po kilku dniach najczęściej nie ma już nawet śladu na skórze). Z tego względu jedynym powszechnie dostępnym sposobem sprawdzenia, czy zabieg się powiódł, jest wykonanie badania nasienia.

Po 8 tygodniach

Pierwsze badanie nasienia powinniśmy wykonać po 8 tygodniach od przeprowadzonego zabiegu. Do tego momentu powinniśmy utrzymywać wcześniej stosowane metody antykoncepcji.

Po min 25 ejakulacjach

Należy pamiętać, aby badanie wykonać po co najmniej 25 ejakulacjach. Dzięki temu pozbędziemy się już wcześniej wyprodukowanych plemników. Powinniśmy również uniknąć obecności martwych plemników w nasieniu, które również mogą być pozostałością po „poprzedniej produkcji”.

Rekomendujemy laboratorium

Na pierwsze badanie rekomendujemy wizytę w laboratorium i wykonanie tam badania nasienia. Listę laboratoriów badających nasienie można znaleźć pod tym adresem.

W wyjątkowych sytuacjach jednak…

Są różne sytuacje i nie zawsze wizyta w laboratorium jest możliwa. W takich przypadkach tak, czy inaczej warto zrobić badanie. Można je wykonać za pomocą domowego testu nasienia. Testy są dokładne i dobrze odwzorowują poziom plemników w nasieniu. Jeśli poziom jest jednak za wysoki warto udać się do laboratorium lub po jakimś czasie (i kolejnych ejakulacjach) wykonać badanie ponownie.

Gdzie kupić test?

Test można zakupić m.in. w dwóch źródłach:
zbadajnasienie.pl – dla Klientów z Polski
testyoursemen.com – dla Klientów, którzy testy nasienia zamawiają za granicę

Warto zrobić też drugi test

Zdecydowanie rekomendujemy również wykonanie drugiego (po 12 tygodniach) testu. Jeśli pierwszy test nie wykazał plemników w nasieniu, drugi można wykonać na spokojnie w domu.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (6 głosów, średnia: 4,67 z 5)
Loading...

Komentarze

Kostek 12-09-2019 -Odpowiedz

Korzystałem z tych testów. Potwierdzam, są w porządku. Generalnie laboratorium i tak wymagało ode mnie zrobienia najważniejszej sprawy w domu i dowiezienia nasienia w pojemniku w ciągu 30 minut. Także na to samo wychodzi, a jechać nie trzeba :)

    Teoretycznie każde laboratorium powinno zapewnić Pacjentowi możliwość oddania nasienia na miejscu, ale różnie z tym bywa. Z drugiej strony nie każdy chce to robić w laboratorium.

Johan 30-01-2020 -Odpowiedz

To u mnie w laboratorium lekarz bał się robić badanie bo jak sam przyznał, może nie zauważyć czegoś, będzie ciąża i podam go do sądu, że dał oświadczenie że plemników nie ma, a były. Napisał takie badanie że nie wiadomo czy są czy nie ma: Koncentracja <1,0 x 10^6/ml Całkowita liczba w ejakulacie: - uwagi: W preparacie znaleziono pojedyncze plemniki nieruchome (typD). Dalszej oceny nie wykonano ze względu na niską koncentrację plemników. I teraz pytanie, to są czy ich nie ma??

    Najlepiej udać się do innego laboratorium i wykonać ponownie badanie. Tak dla pewności.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *