Profilaktyczne badanie nasienia – czy warto?

Profilaktyczne badanie nasienia – czy warto?

O badaniu nasienia i samej kwestii płodności, myślimy niestety wyłącznie, kiedy coś się już dzieje. Kiedy zdecydowaliśmy się na dziecko, ale starania nie idą po naszej myśli. Kiedy podjęliśmy decyzję o posiadaniu potomstwa i chcemy się przebadać. Najczęściej nie myślimy jednak o tej kwestii z wyprzedzeniem.

Kiedy nie chcemy mieć dzieci, po prostu staramy się zabezpieczyć. Nasz tryb życia również najczęściej zupełnie nie bierze pod uwagę tej kwestii. Rozwijamy się fizycznie, psychicznie, rozwijamy naszą karierę. Nie myślimy jednak o zadbaniu o naszą płodność.

Tymczasem profilaktyka jest najprostszą metodą przeciwdziałania większości schorzeń i problemów medycznych. Dotyczy to również kwestii naszej płodności. Oczywiście zdarza się, że są to sprawy od nas niezależne (np. przypadłość genetyczna), jednak w dużej mierze jakość nasienia zależy od tego, co robimy na co dzień. Warto monitorować te sprawy, chociażby poprzez okresowe badanie nasienia. Nawet jeśli na tą chwilę sprawa naszej płodności i posiadania dzieci wydaje się nam odległa, nasze poczynania dziś mogą mieć duże konsekwencje w przyszłości.

 

Czego dowiesz się z artykułu?

 

Na czym polega badanie nasienia?

Badanie nasienia jest to procedura mająca na celu sprawdzenie obecności plemników w ejakulacie. Bardziej rozbudowane badania sprawdzają również żywotność plemników oraz ich ruchliwość. Badanie nie jest bolesne. W zależności od sposobu badania próbka nasienia dostarczana jest do laboratorium lub nakładana samemu na test (w przypadku testów płytkowych).

 

Problem z płodnością u mężczyzn

Problem płodności, a raczej jej braku, dotyczy coraz większej liczby par. Według statystyk 50% tych problemów dotyczy mężczyzn. Nie jest to więc liczba, która można zignorować.

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn problemów znajdziemy:

  • stres
  • niezdrowy, zbyt szybki tryb życia
  • zła dieta
  • nałogi
  • brak profilaktyki i przeciwdziałania w sytuacji pojawienia się drobnego problemu

Wymienione przyczyny dotyczą tak naprawdę spraw, nad którymi w dużej mierze mamy kontrolę. O ile regulacja poziomu stresu jest sprawą złożoną, wymagającą dużo czasu i często związana z przebudową więcej niż jednej sfery życia. O tyle poprawienie jakości diety, redukcja nałogów, czy wreszcie okresowe przebadanie nasienia, to kwestie, które można zmienić w zasadzie w ciągu kilku tygodni.

 

Jak często badać nasienie?

Częstotliwość w dużej mierze zależy od indywidualnych uwarunkowań i sytuacji w jakiej się znajdujemy.

Jeśli jesteśmy osobą młodą, bez obciążeń genetycznych, na tą chwilę nie myślącą jeszcze o posiadaniu dzieci, okresowe testy zalecane są raz do roku. W tym momencie nie chcemy jeszcze posiadać dzieci, jednak warto, abyśmy zadbali o możliwość ich posiadania w przyszłości.

Jeśli jesteśmy posiadamy jakieś obciążenia genetyczne (np. problemy płodności w rodzinie), warto wykonać szczegółowe badanie nasienia w laboratorium oraz profilaktycznie, raz do roku sprawdzać, czy coś nie uległo zmianie. Testy okresowe można przeprowadzić dowolną metodą.

Jeśli jesteśmy na etapie, w którym decydujemy się na dzieci lub planujemy to w niedalekiej przyszłości, warto tego typu testy wykonać nieco częściej, aby mieć możliwość szybkiej reakcji na ewentualne pojawienie się problemów. W takiej sytuacji zalecamy testy co pół roku.

Jeśli posiadamy już dzieci i zdecydowaliśmy, że nasza rodzina jest kompletna, warto przemyśleć kwestię trwałej antykoncepcji – np. wazektomii. W takiej sytuacji, cel naszych testów jest nieco inny. Zależy nam na sprawdzeniu, czy metoda działa. Skuteczność wazektomii jest bliska 100%, także z medycznego punktu widzenia, nie ma przeciwwskazań, aby testy zakończyć. Jednak część mężczyzn decyduje się na okresowe sprawdzenie płodności „dla własnego spokoju”. Nie zawsze decyzja o nie powiększaniu już rodziny, jest decyzją arbitralną. Często niestety jest to związane z innymi czynnikami, takimi jak problemy medyczne. W takiej sytuacji kolejna ciąża mogłaby zagrozić zdrowiu lub nawet życiu Partnerki. Niepewność w tej sytuacji jest źródłem dodatkowych stresów. Okresowe sprawdzenie płodności eliminuje niepotrzebny stres i zastanawianie się „czy to na pewno działa”. W tym wypadku ważną rolę odgrywa czynnik psychologiczny.

 

Gdzie badać nasienie?

W obecnej chwili, podstawowe badanie płodności możemy wykonać w zaciszu własnego domu. Nie potrzebujemy skomplikowanego laboratorium, stresującej wizyty i niepotrzebnych pytań. Cały zestaw możemy zamówić przez Internet, odebrać w paczkomacie i na spokojnie, w domu wykonać cały test. Oczywiście alternatywnie lub w sytuacji, w której potrzebujemy większej ilości danych, test możemy wykonać w laboratorium. Natomiast do profilaktycznych badań test domowy powinien wystarczyć.

 

Domowy test płodności – definicja

Domowy test płodności to zestaw pozwalający nam sprawdzić podstawowy parametr, czyli ilości plemników w nasieniu. W większości przypadków taka wiedza w zupełności nam wystarczy.

Test jest bardzo prosty do wykonania:

  • Pobieramy nasienie do pojemniczka (poprzez masturbację)
  • Umieszczamy nasienie na płytce testowej
  • Dodajemy płyn rozcieńczający
  • Dodajemy bufor płuczący
  • Odczytujemy wyniki

Więcej informacji na ten temat można znaleźć np. na stronie www.ZbadajNasienie.pl

 

Badanie nasienia w Laboratorium

Testy o szerszym spektrum możemy przeprowadzić w laboratorium badania nasienia. Jeśli domowy test wyszedł negatywny, oczywiście rekomendujemy udanie się do specjalisty i dokładne przebadanie nasienia. Dla celów okresowych testów rekomendujemy zwykły test domowy. Doświadczenie pokazuje również, że takie testy są robione częściej i z większą regularnością (wizyta w laboratorium to często duża wyprawa, test w domu to po prostu 10 minut naszego czasu w dowolnym momencie, najbardziej nam pasującym).

Lista laboratoriów badania nasienia dostępna jest tutaj.

 

A Ty kiedy ostatni raz badałeś nasienie?

Zadaj sobie to pytanie i odpowiedz szczerze. Nawet jeśli teraz kwestia płodności to coś abstrakcyjnego, za kilka lat Twoja sytuacja może się zmienić. Nie pozwól, aby decyzje, które podejmujesz dziś spowodowały nieodwracalne problemy jutro.

 

Dodatkowe informacje na temat badania nasienia

domowe testy płodności dla mężczyzn – www.zbadajnasienie.pl
lista laboratoriów badających nasienie – www.wazektomia.com/laboratoria-badajace-nasienie

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

Veronika 07-01-2020 -Odpowiedz

Warto badać szczególnie jeśli planujemy dzieci :) To proste. Czasami trzeba zmmienić dwa nawyki, a to wiele daje.

Nadia 15-04-2020 -Odpowiedz

Czasami z czegoś drobnego, zrobi się duży problem więc lepiej zapobiegać i regularnie się badać.

Monika 21-06-2020 -Odpowiedz

oj Panowie warto wato, jeśli chcecie mieć zdrowe dzieci, to dbajcie o siebie :)

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *