Plemniki po pierwszym teście nasienia po wazektomii – co robić?

plemniki wazektomia

Plemniki po pierwszym teście nasienia po wazektomii – co robić?

Zdarza się to bardzo rzadko, jednak raz na jakiś czas zgłaszają się do nas Pacjenci, którzy mieli wykonaną wazektomię, jednak pierwszy test nasienia wykazał obecność plemników. Towarzyszą temu zrozumiałe emocje i pytanie, co dalej, czy trzeba zabieg powtórzyć, co poszło nie tak. Na wstępie uspokajamy – najczęściej nie ma powodu do obaw. Poniżej prezentujemy szczegółowe informacje w tym temacie.

Nie panikować

To w zasadzie najważniejsza sprawa. Emocje są – to zrozumiałe. Jednak zachowajmy spokój. Przeanalizujmy, czy w pełni zastosowaliśmy się do wskazań. Jeśli zgodnie z zaleceniami, nadal stosujemy również poprzednia metodę antykoncepcji, nie ma zwiększonego ryzyka ciąży.

Dla przypominania, najważniejsze wskazania po zabiegu:
– brak seksu (również masturbacji) w ciągu pierwszych 7 dni
– brak wysiłków siłowych przez pierwsze dni po zabiegu
– wykonane badanie nasienia minimum 8 tygodniu od zabiegu

Czas i odpowiednia ilość ejakulacji

Pierwszą i najczęstszą przyczyną pozytywnego wyniku badania nasienia jest niedostateczna ilość ejakulacji. Plemniki nie znikną same, organizm musi je wydalić. Podany okres 8 tygodni pomiędzy badaniem, a zabiegiem to okres, w którym w przeważającej części przypadków powinniśmy się już pozbyć plemników.

Nie jest to jednak regułą.

Część Pacjentów rzadko uprawia seks, co siłą rzeczy wydłuża cały proces.

Z drugiej strony, zdarzają się przypadki, w których organizm produkuje olbrzymią ilość plemników, które w czasie ośmiu tygodni po prostu nie zdążą zostać w całości wydalone.

Dla pewności, w pierwszej kolejności należy spróbować „przeczyścić kanały” poprzez zwiększenie liczby stosunków. Nie powinno to być problemem:)

Czy plemniki są martwe

Warto również zwrócić uwagę, czy plemniki w wynikach badania są żywe, czy też martwe. I większy procent martwych plemników, tym większa szansa, że jest to jedynie kwestia zbyt małej liczby stosunków.

Wykonać badanie powtórnie

Po 2-4 tygodni i zastosowaniu się do poprzednich wskazówek należy wykonać badanie ponownie. Jeśli mamy podejrzenia co do jakości badania (z tym również bywa różnie), można badanie powtórne zrobić od razu po otrzymaniu wyników pierwszego testu.

Zdarzają się błędy w laboratoriach

Niestety, jak wszędzie zdarzają się błędy. Pod adresem http://www.wazektomia.com/laboratoria-badajace-nasienie znajduje się lista laboratoriów, które możemy polecić. Oczywiście tam również może zdarzyć się pomyłka, jednak szanse są mniejsze (Pacjenci na bieżąco raportują nam sytuację).

Ewentualna korekta

W bardzo rzadkich przypadkach konieczne jest wykonanie korekty zabiegu. Nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami zabiegu dla Pacjenta. W pierwszej kolejności jednak uczulamy, aby wykonać całą procedurę opisaną powyżej. Kilka razy do roku zdarza się sytuacja, w której Pacjenci mają w nasieniu plemniki. Ich pierwsza myśl – trzeba powtórzyć zabieg. Tymczasem konieczność taka występuje bardzo małej liczbie przypadków. Najczęściej po prostu plemniki nie zdążyły się jeszcze „wypłukać”.

Okresowy test płodności

Część Pacjentów czuje się lepiej, jeśli okresowo, raz na jakiś czas, profilaktycznie sprawdzi swoją płodność. Nie mówimy nie. Jeśli to powoduje, że Pacjent lub Jego Partnerka są spokojniejsi, należy to robić. Można do tego wykorzystać domowe testy nasienia. Ze swojej strony możemy polecić www.zbadajnasienie.pl.

Nie bać się pytać

Bardzo ważna uwaga. Nie bójmy się pytać. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, należy próbować je wyjaśniać. Czy to poprzez kontakt z lekarzem, czy np. pytanie na tym blogu. Doinformowanie jest w tym temacie kluczowe.

Wazektomia to metoda pewna i skuteczna. Ale o tej pewności Pacjent również musi być przekonany. Jeśli ma pytania, trzeba je jak najszybciej zadać, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (19 głosów, średnia: 3,95 z 5)
Loading...

Komentarze

Janek 12-09-2019 -Odpowiedz

Robię ten okresowy test ze ZbadajNasienie co pół roku. Żoncia jakaś spokojniejsza dzięki temu :)

    Wbrew pozorom wiele rzeczy odbywa się w głowie. Jeśli Żona spokojniejsza, warto robić :)

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *