Przed podjęciem decyzji o wazektomii…
Dla mężczyzny szukającego trwałej i skutecznej antykoncepcji, wazektomia jest prawdopodobnie najlepszą opcją. Wazektomia rozwiązuje problem antykoncepcji w związku raz na zawsze, trwale przyczyniając się również do polepszenia jakości życia. Oczywiście Partnerka zawsze może poddać się zabiegowi salpingotomii. Jednak pomijając już inne aspekty, zabieg trwałej antykoncepcji u kobiet jest znacznie poważniejszym przedsięwzięciem wymagającym m.in. obecności anestezjologa. Nie jest to tak prosty zabieg jak wazektomia. Ponieważ ciągle jesteśmy społeczeństwem na dorobku, warto również zauważyć, że wazektomia jest po prostu tańsza.
Odpowiedz sobie na kilka pytań
Podjecie decyzji o zabiegu nie jest jednak łatwe i warto to dokładnie przemyśleć. Najlepiej oczywiście również ze swoją Partnerką. Jednak pamiętaj, że ostateczna decyzja należy do Ciebie. Zanim ją podejmiesz, odpowiedz sobie (szczerze) na kilka pytań:
- Czy rodzina, jaką stworzyłeś jest kompletna? Czy masz taka ilość dzieci, jaką chciałbyś mieć?
- Jesteś pewien, że nie będziesz chcieć mieć dzieci w przyszłości? (przynajmniej kilkuletniej)?
- Czy Twoja Partnerka zrezygnuje z antykoncepcji, którą stosuje?
- Czy jesteś zmęczony doraźną antykoncepcją?
- Czy zależy Ci na zdrowiu swojej Partnerki?
Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, po prostu zapisz się na zabieg. Nie ma sensu zwlekać.
Dalsze wątpliwości
Jeśli masz pytania odnośnie procedury lub inne wątpliwości np. natury psychologicznej, skontaktuj się z Kliniką wykonującą wazektomię. Z pewnością specjaliści w niej pracujący odpowiedzą na każde pytanie. Warto również poczytać dostępną literaturę. Wazektomia jest coraz bardziej popularną metodą antykoncepcji i jest kilka miejsc, w których można znaleźć rzetelne informacje.
Kilka faktów o wazektomii
Warto również pamiętać o kilku kluczowych sprawach:
- Wazektomia jest relatywnie prostą procedurą, nie niosącą za sobą większych zagrożeń (statystycznie).
- Wazektomia jest bezpieczna i efektywna.
- Wazektomia nie wpływa negatywnie na życie seksualne. Doświadczenia pokazują, że jest wręcz odwrotnie.
Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto dalej się męczyć z inną inwazyjną lub wątpliwie skuteczną antykoncepcją?