Wazo-wazostomia, wazektomia, rewazektomia – słownik pojęć
Wiedza Pacjentów na temat nowoczesnych form antykoncepcji bardzo się poprawiła. Stosunkowo często pojawiają się jednak pytania dotyczące terminologii. Co oczywiście nikogo nie powinno dziwić. Szczególnie, że jedną z większych zalet wazektomii jest to, iż po wykonaniu zabiegu (i całej procedury) nie musimy w zasadzie nic więcej robić. Pojęcia związane z wazektomią są nam zwykle potrzebne jednorazowo, w trakcie rozpoznawania metody i podejmowania odpowiedzialnej decyzji. Poniżej prezentujemy wyjaśnienia najważniejszych pojęć.
- Wazektomia
- Rewazektomia, Wazo-Wazostomia, Wazowazostomia
- Nasieniowód
- Ejakulat
- Spermiogram, seminogram
- Wazektomia WBS
- Wazektomia TV
- Masz pytania?
Wazektomia
Wazektomia jest mikrochirurgiczną procedurą mającą na celu doprowadzenie do okresowej niepłodności mężczyzny. Poszczególne metody różnią się między sobą sposobem wykonania, jednak generalnie procedura ma na celu przerwanie drożności nasieniowodów. Ze swojej strony polecamy metodę Total Vasectomy, którą opracowaliśmy po 8 latach wykonywania zabiegu i udoskonalamy przez kolejne 13 lat. Wazektomia to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji.
Więcej w tym temacie: pod adresem.
Rewazektomia, Wazo-Wazostomia, Wazowazostomia
W największym skrócie, jest to odwrócenie wykonanej wcześniej wazektomii. Zabieg mający na celu przywrócenie drożności nasieniowodów. Jest to zabieg bardziej skomplikowany niż sama wazektomia, jednak i na tym polu notujemy duże sukcesy, przeprowadzając wiele udanych tego typu procedur. Rewazektomia wymaga obecności anestezjologa oraz odpowiednio dobrze wyposażonego gabinetu.
Więcej w tym temacie: pod adresem.
Nasieniowód
Przewód transportujący plemniki z jąder. Tutaj trzy istotne uwagi i odpowiedzi na częste zmartwienie zastanawiających się nad zabiegiem:
- nasieniowód służy jedynie do transportu plemników – po wazektomii plemniki w dalszym ciągu są produkowane. Nie są jednak obecne w ejakulacie (wyjaśnienie pojęcia nieco dalej),
- nasieniowód transportuje jedynie plemniki – Pacjenci po wazektomii posiadają normalny wytrysk,
- drożność (lub brak drożności) nasieniowodu nie ma wpływu na odczucia podczas stosunku.
Ejakulat
Porcja spermy wyrzucana podczas ejakulacji (potocznie nazywanej wytryskiem). Główną funkcją ejakulatu jest zapewnienie nośności plemnikom. Jego skład wpływa również na ich przeżywalność i ruchliwość. Po wazektomii ejakulat nie zawiera plemników. Natomiast sam w sobie oczywiście jest. Z punktu widzenia jakości i ilości ejakulatu różnice są praktycznie niezauważalne (porównując przed i po zabiegu wazektomii).
Spermiogram, seminogram
Są to inne nazwy badania nasienia w laboratorium. Często (choć nie zawsze) pod tą nazwą w laboratoriach kryją się bardziej szczegółowe badania nasienia. W przypadku wazektomii wystarczy podstawowe badanie określające obecność plemników w ejakulacie. Takie badanie wykonujemy po 8 tygodniach od zabiegu. Jeśli mamy wątpliwości, wykonujemy kolejne po 12 tygodniach od zabiegu wazektomii.
Wazektomia WBS
Wazektomia Bez Skalpela. Metoda wazektomii, w której nie używamy skalpela. Również w celu dostania się do nasieniowodu. Skóra w okolicach miejsca zabiegowego zostaje rozwarstwiona. Takie rozwiązanie znacznie skraca czas gojenia się miejsca ingerencji. W tym miejscu ważna uwaga. W naszej klinice, o ile jest to możliwe od strony anatomicznej, dokonujemy jednego rozwarstwienia skóry w celu dotarcia do obu nasieniowodów. Dzięki takiej metodzie zmniejszamy ilość rozwarstwień z dwóch do jednego, co jeszcze bardziej wpływa na szybszą rekonwalescencję po zabiegu.
Wazektomia TV
Totalna Wazektomia – Total Vasectomy – autorska metoda Wazektomii WBS, którą opracowaliśmy w 2011 roku i z powodzeniem (i modyfikacjami) stosujemy do dzisiaj. Jest to najpewniejsza metoda, zapewniająca najwyższym poziom skuteczności przy zachowaniu jak najwyższego komfortu dla Pacjenta. Na dany nasieniowód zakładamy podwójne szwy nierozpuszczalne, wycinamy kilka milimetrów nasieniowodu, oraz mikro-koagulujemy ujścia nasieniowodów. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko rekanalizacji.
Więcej informacji w tym temacie: pod adresem.
Masz pytania?
Zachęcamy do zadawania pytania. Na wszystkie staramy się (w miarę możliwości) odpowiadać w komentarzach, korespondencji mailowej lub poprzez publikację pełnych artykułów w temacie danego pytania. Jednym z głównych zadań niniejszego bloga jest dostarczenie rzetelnych informacji na temat nowoczesnych form antykoncepcji.
Dołącz do dyskusji