Zdrowie psychiczne też masz jedno, pamiętaj o tym.

Zdrowie psychiczne też masz jedno, pamiętaj o tym.

09-10-2020 /Pytania i odpowiedzi/

10 października obchodzimy dzień zdrowia psychicznego. Kwestii bardzo ważnej dla każdego z nas, która w obecnych czasach jeszcze przybiera na znaczeniu. Kwestii, na którą paradoksalnie wielu z nas nie zwraca uwagi. To duży błąd. Nie jesteśmy w stanie w jednym artykule objąć całości problemu. Skupimy się na kwestiach, z którymi mamy styczność na co dzień – wpływu strachu i stresu związanego z ryzykiem niechcianej ciąży i ogólnie wyborem niepewnej / nieakceptowanej przez obojga Partnerów metody antykoncepcji.

Zdrowie psychiczne jest często pomijane

Samopoczucie i, idąc dalej, nasze zdrowie psychiczne to niestety kwestia, która często schodzi na drugi plan. Zbyt często. Zdrowie psychiczne zawsze może poczekać. Zajmiemy się tym „po tym trudnym okresie”, „po sezonie”, „w wakacje”, „po wakacjach”, „w nowym roku”. Każdy ma jakiś problem, to nie jest kwestia na teraz – są ważniejsze sprawy. Być może rzeczywiście tak jest, jednak często jest to uciekanie przed problemem w nieskończoność i doprowadzenie do sytuacji podbramkowej.

Podczas rozmów z Pacjentami – szczególnie po jakimś czasie od zabiegu, duża część z nich przyznaje, że zmiana metody antykoncepcji i większe bezpieczeństwo bardzo mocno wpłynęło na ich ogólne samopoczucie. Często nie zdawali sobie wcześniej sprawy, jak bardzo ta kwestia im ciążyła. Co więcej, ta zmiana była zapalnikiem do kolejnych modyfikacji życia i początkiem odzyskiwania równowagi psychicznej w szerszym tego słowa znaczeniu.

Warto wyeliminować wszystkie problemy, które możemy

Aktualnie panująca sytuacja zdecydowanie nie sprzyja naszemu samopoczuciu. Presja związana ze zdrowiem swoim i bliskich, niepewność o sytuację finansową, wiele spraw w zawieszeniu. To wszystko zdecydowanie nam nie pomaga. Jest to jednak okazja do pewnych podsumowań, przemyślenia priorytetów i strategii na przyszłość.
Istotne jest abyśmy starali się eliminować systematycznie wszelkie problemy, które przed nami stoją. Nie rozwiążemy ich wszystkich na raz, jednak krok po kroku, jesteśmy w stanie przynajmniej poprawić sytuację w większości spraw.

Trudne decyzje mogą nas bardzo zmęczyć

Rozmawiając z Pacjentami często słyszymy, że te, czy inne (w naszym przypadku z uwagi na profesję najczęściej sprawy dotyczą antykoncepcji) męczyły Pacjenta lub jego Partnerkę od wielu lat. Zwlekali z rozwiązaniem, ponieważ zawsze było coś ważniejszego. W rezultacie stres narastał, a inne wcześniej błahe sprawy stawały się nie mniej problematyczne. Mimo tego, że tak naprawdę nic się nie zmieniło. Długotrwały stres płynący z wielu źródeł po prostu zaczął ich paraliżować i wpływać na ich życie bardziej niż początkowo byli to w stanie przyznać.

Nie bójmy się zmian

Zmiany są dobre. Często nawet błędne decyzje prowadzą do pozytywnych wyników w dłuższym okresie. Największym problemem jest brak decyzji i odkładanie ich podjęcia w nieskończoność. Niepewność i świadomość, że mamy tysiąc niezałatwionych spraw krok po kroku zabiera nam coraz więcej uwagi i znacznie obniża komfort życia. Sprawia, że zaczynamy być tym wszystkim przytłoczeni.

>Nie bójmy się mówić o problemie

Najważniejsze-rozmawiajmy. Wielu naszych Pacjentów przyznaje otwarcie, że na część tematów w Rodzinie po prostu nie rozmawiali. Nie rozmawiali poważnie. Słuchając drugiej strony i biorąc sobie do serca jego/jej zdanie. Nie dotyczy to oczywiście jedynie kwestii planowania Rodziny. Problem jest szerszy.

Zadbaj o siebie i o Rodzinę

Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno. Nie lekceważmy aspektów psychicznych zarówno jeśli chodzi o nas, jak i naszych najbliższych. Szczególnie w aktualnej sytuacji, kiedy często nie najlepsze informacje płyną do nas z każdej strony. Zadbajmy, aby zarówno nam, jak i naszym Rodzinom żyło się lepiej. I nie chodzi tu o komfort życia w postaci nowego mieszkania, samochodu czy gadżetu, ale świadomości, że mogą na nas liczyć, wspólnego rozwiązywania spraw i zwykłego bycia przy sobie na co dzień.

Dbajmy o Rodzinę – niezależnie, jaką definicję przyjmiemy – Rodzina jest najważniejsza.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *