Czy wazektomia zmniejsza popęd płciowy?
Są to naturalne obawy zarówno pacjenta jak i jego partnerki. Pary często chcą wiedzieć, czy po wazektomii popęd płciowy będzie taki sam ale czasami nie wiemy z kim na ten temat porozmawiać, bo jeżeli sąsiad miał wykonaną wazektomię to i tak się nie przyzna, ale znamy już też sympatyczne wyjątki od reguły milczenia.
Odpowiedź na tą wątpliwość jest prosta. NIE! Wazektomia nie zmniejsza popędu płciowego, a biorąc pod uwagę, poprawę relacji partnerskich po zabiegu,80% przypadków nawet zwiększa, ponieważ ciągły stres wystąpienia ciąży niepożądanej poszedł w zapomnienie. Nadal doświadcza się erekcji i wytrysku! Relacje partnerskie są bardziej zmysłowe, partnerzy bardziej atrakcyjni niż przed wazektomią.
Czy sam zabieg nie wpływa na naczynia krwionośne i unerwienie?
Wazektomia nie wpływa na dotychczasowy przebieg naczyń i nerwów. Jeżeli nawet są dyskretne dolegliwości to najczęściej w ciągu pierwszych 7 dni po zabiegu.
Dwie ważne uwagi!
- Poprzednio zalecaliśmy wykonanie badanie morfologii nasienia po 12-16 ejakulacjach. Nie zdało to egzaminu, bo jak praktyka wykazuje to 25 ejakulacji osiąga się w 5 dni. Obecne zalecenia to: badanie morfologii nasienia dobrze jest wykonać po 60 dniach, natomiast drugie badanie kontrolne po 3 miesiącach, czyli po 90 dniach. Dlatego do czasu otrzymania wyniku badań należy zachować względną ostrożność i zastosować jedną z metod antykoncepcji szczególnie w okolicach dni płodnych.
- Wazektomia nie stanowi ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli potencjalnie taka możliwość istnieje to Ty i Twój partner nadal potrzebujecie zabezpieczenia chociażby przez zastosowanie prezerwatywy.
Co dzieje się po wazektomii?
- Jedyna różnica to, że w nasieniu-ejakulacie brakuje plemników. Gruczoły produkujące ejakulat nie ulegają zmianie po wykonanej wazektomii. Optycznie nie obserwuje się żadnych zmian w ejakulacie oprócz nieobecności plemników. Niektórzy autorzy oceniają, że objętość ejakulatu , może zmniejszyć się do 2% co nie może zostać zauważone. Kolor, zapach i spójność ejakulatu nie zmieniają się.
- Wazektomia nie ma wpływu na męskość. Organizm otrzymuje tak samo odpowiednią ilośc hormonów nie zmienia się głos, ani nie rośnie nadmiernie broda-zarost.
- Nadal jądra wytwarzają plemniki, które nie opuszczają ciała. Niewykorzystane plemniki są po prostu resorbowane przez plemniki , jest to znane zjawisko i bez stosowania wazektomii, np.: przy celibacie.
Podsumowanie
- Przed wazektomią dobrze jest przeprowadzić dyskusję z żonąpartnerką (obecnie żona to również partnerka) i jeżeli to możliwe z lekarzem, osobiście lub drogą emailową lub telefonicznie.
- Wazektomia nie zmniejsza popędu płciowego.
- Procedura tylko eliminuje możliwość zajścia w ciążę aktualnej partnerki życiowej.
- Antykoncepcja nie jest w 100% natychmiastowa: wykazane jest zachowanie ostrożności przez pierwsze dwa cykle.
- Wazektomia nie stanowi żadnej ochrony przed chorobami przenoszonych drogą płciową.
- Organizm w dalszym ciągu wytwarza męskie hormony.
- Cechy męskie pozostają takie jak przed wazektomia (śpiew, brodazarost).
- Wciąż zachowujesz erekcję i ejakulat.
Mamy nadzieję, iż to krótkie wyjaśnienie okaże się pomocne. Serdecznie zapraszamy do zadawania pytań.