Cele na Nowy Rok trochę inaczej

Cele na Nowy Rok trochę inaczej

05-01-2024 /O wazektomii/

Cele w Nowym Roku określa praktycznie każdy. Pośrednio lub bezpośrednio. Niestety u większości z nas po kilku tygodniach nie ma po nich śladu. Cele oczywiście pozostały, jednak progresu brak. Plany mieliśmy bardzo duże, gorzej z ich realizacją. Może warto więc pomyśleć nad zmianą podejścia?

 

Po co określamy cele

Nowy rok to nowe otwarcie (przynajmniej dla wielu z nas). To dobry moment, aby zaplanować, co chcemy zrealizować w nadchodzącym roku. Są rzeczy, których pragniemy. Są kwestie, które wyraźnie nam przeszkadzają. Są marzenia, które wreszcie chcielibyśmy zrealizować.

Najczęściej określamy cele, aby mieć swego rodzaju mapę drogową dla naszych działań i nie pominąć żadnych ważnych aspektów naszego życia. Przynajmniej w teorii.

Najczęściej określamy co chcielibyśmy zrealizować. W jakim świecie chcielibyśmy się znajdować pod koniec roku.
 

Dlaczego ich nie osiągamy

W zasadzie odpowiedź jest zawarta w poprzednim akapicie. „Najczęściej określamy co chcielibyśmy zrealizować.” Nie określamy co jest dla nas i naszych najbliższych ważne, nie określamy co jest realistyczne, co przyniesie wymierne korzyści. Ustalamy bardzo długą listę rzeczy, które chcielibyśmy, aby „były zrobione”.

Niestety, najczęściej nie odnosi to absolutnie żadnego skutku, ponieważ:

  • spraw jest zdecydowanie zbyt dużo,
  • mylimy pojedyncze sprawy do ukończenia z czymś co powinno mieć znacznie szerszy wymiar,
  • nie określamy kiedy chcemy to zrobić, czego potrzebujemy i jaki ma to priorytet biorąc pod uwagę inne elementy,
  • w momencie ich realizacji okazuje się, że tak naprawdę nie są dla nas aż tak ważne,
  • określamy listę w oderwaniu od szerszego planu na naszą przyszłość.

 

A może podejdźmy nieco inaczej

Być może jest to dobry moment, aby w tym Roku podejść nieco inaczej. Trochę minimalistycznie (a może po prostu konkretnie), bazując na innych danych i innym pytaniu. Nie „co chciałbym zrealizować”, ale „co da mi i moim bliskim najwięcej korzyści”. Maksymalnie 1-2 kwestie. Kwestie, nie konkretne zadania. Sprawy, od których możemy wyjść dalej. Sprawy, na podstawie których możemy określić cele.
 

Cele, które mają znaczenie dla nas i innych

Spróbujmy określić dosłownie kilka celów na podstawie kwestii, które rzeczywiście są dla nas ważne. Dla nas lub dla osób dla nas istotnych (Partner / Partnerka, dzieci, etc.). Świadomość, że to co robimy ma sens i większe znacznie z pewności pomoże nam w realizacji. Szczególnie w chwilach zwątpienia i zastanowienia („po co to wszystko?…”).
 

Mniej celów, ale więcej korzyści

Określmy kilka naprawdę ważnych spraw. Takich, od których wiele zależy. Cel „trochę schudnę” jest szczytny, jednak w porównaniu z „Zacznę prowadzić zdrowy tryb życia, aby zejść z wagą do 75kg, pokazać dzieciom, że włożony wysiłek się opłaca i mieć siłę na pomoc Żonie w codziennych obowiązkach kiedy wracam po pracy.” brzmi znacznie lepiej. Cel choć podobny, ma znacznie inny wydźwięk. Dotyczy również poprawy sytuacji wszystkich. Rozwiązuje nie tyle kwestię wagi, co braku sił na czas dla domu i Rodziny. Czas dla osób dla nas najważniejszych.
 

A jakie są Twoje cele na ten rok – może wazektomia?

Może właśnie zdrowszy tryb życia, może nauka nowego języka (poszerzenie horyzontów, możliwość łatwiejszych kontaktów z obcojęzycznym szwagrem, uśmiech siostry, bo właśnie zrobiliśmy coś również dla niej), a może wazektomia (dla siebie, dla zdrowia żony, dla czasu zarezerwowanego dla posiadanych już Pociech)… Możliwości jest wiele. Jeśli to już ten czas – zapraszamy 🙂

Pamiętajmy jedynie, aby nasze cele rzeczywiście miały znaczenie (dla nas i dla innych). Papier przyjmie wszystko. Jako cel można przyjąć każdą, nawet najmniej ważną kwestię. Jednak po roku, kiedy spojrzymy na to, jak minęło ostatnie 365 dni, warto abyśmy patrzyli na nasze osiągnięcia z satysfakcją i świadomością, iż zrobiliśmy naprawdę wiele.

Mamy na to cały rok. Wykorzystajmy go dobrze 🙂

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *