Zaplanować podróż, czasami jest to 600 km. a nawet podróż samolotem. Dobrze przyjechać 15 min przed planowanym czasem. Należy być ogólnie zdrowym. Zalecamy wykonanie „małego fryzjera”. W jakim miejscu? U nasady penisa, po lewej i prawej stronie . Zabrać ze sobą bardziej obcisłe slipy(nie tzw. bokserki).

Czy należy przyjechać z asystą?

Nie jest to wymagane. Przy metodzie WBS (Wazektomia Bez Skalpela) pacjent nie jest usypiany. Po zabiegu może sam wracać samochodem do domu. Partnerka jest zawsze mile widziana.

Czy nie należy jeść pić 5-6 godzin przed zabiegiem?

Nie ma takich wymagań ponieważ, nasz Pacjent nie jest usypiany, ale o znieczuleniu w dalszej części pytań. Można przed zabiegiem zjeść każdy posiłek.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg nie jest bolesny, mimo znieczulenia miejscowego. Znieczulamy specjalnym aparatem Meda Jet. Środek znieczulający podawany jest bezpośrednio przez skórę (bez nakłuwania) pod ciśnieniem. Nie stosujemy żadnych wstrzyknięć w okolice jąder. Czasami pacjent pyta czy już operujemy? Znieczulenie działa do 50 minut po zabiegu. Bez większych obaw możemy kontynuować podróż do domu, bez stosowania dodatkowych środków znieczulających.

Czy takie znieczulenie jest bezpieczne?

Tak jest to najbardziej bezpieczne znieczulenie jakie stosujemy w całym postępowaniu zabiegowym. Gdybyśmy porównali to do znieczulenia tzw. nasiękowego, kiedy należy użyć igły i strzykawki, to na takie jedno znieczulenie należałoby zużyć ok. 15 ml środka znieczulającego. Przy tym znieczuleniu używamy jedynie 1,2 ml środka znieczulającego i to obustronnie. W czasie tych ośmiu lat nie mieliśmy ani jednego powikłania w czasie wykonywania wazektomii.

Jak wygląda sam zabieg?

Stosujemy technikę „bez skalpela”. Powierzchnia skóry, po odkażeniu jest rozwarstwiana specjalnym narzędziem przypominającym zwykły pean. Po uwidocznieniu nasieniowodu , część nasieniowodu jest wycinana , a na końce nasieniowodów zakładane szwy chirurgiczne. Po zakończeniu zabiegu na skórę nie są zakładane żadne szwy chirurgiczne, wiec nie ma konieczności ich zdejmowania po powrocie do domu.

Czy są zakładane szwy na skórę.

Przy technice (WBS-wazektomia bez skalpela) nie zakładamy szwów na skórę, nie ma takiej potrzeby, po trzech dniach, praktycznie nie ma śladu po zabiegu.

Jak długo trwa taki zabieg?

Od warunków anatomicznych zależy długość zabiegu. Średnio od 15 do 30 minut. Praktycznie to po 30 minutach możemy wypić szampana, filiżankę kawy…lub. mile porozmawiać o innych sprawach.

Jak mam się zachować w dniu po zabiegu?

Zachować w dalszym ciągu duży stopień świadomości w skali Howkinsa, na poziomie chociaż 200-540, czyli na poziomie odwagi, miłości i radości. Należy nosić bardziej obcisłe slipki, żeby „brylanty” nie dyndały się w bokserkach, po to by stale czuć się komfortowo. Po przyjeździe do domu, należy wziąć prysznic, zdjąć opatrunek założony w trakcie zabiegu, nie zakładać żadnych opatrunków i to są wszystkie starania medyczne. Oczywiście należy przyjąć zaproszenie ze strony Partnerki, jeżeli zaproponuje,  teatr, kino lub specjalną kolacje z szampanem.

Czy mogę stosować środki przeciwbólowe?

Można jak najbardziej. Czasami przepisujemy receptę na środek przeciwbólowy, ale bardzo rzadko są wykupywane. Najczęściej w apteczce domowej są jakieś tabletki przeciwbólowe.

Jak wygląda aktywność po zabiegu i trzy dni po?

Bezpośrednio po zabiegu można prowadzić samochód nie ma żadnych przeciwwskazań. Od dnia następnego nie zalecamy specjalnego oszczędzania się. Oczywiście ciężki wysiłek w pracy czy trening sportowy (np.: długotrwała jazda na rowerze, tenis)nie jest zalecany przez te kilka dni. Dotychczas nie stosowaliśmy żadnych zwolnień lekarskich nie było takiej potrzeby. Gdy mija doba kontaktujemy się wzajemnie rozmawiając o tym, jak minęła pierwsza doba po zabiegu wazektomii.

Jak z seksem i antykoncepcją?

Zalecamy delikatny celibat przez pierwszy tydzień., ale pacjenci i tak stosują takie zachowania które im odpowiadają. Po siedmiu dniach nie wtrącamy się do prowadzonej aktywności fizycznej i seksualnej. Przez okres 2 cykli zalecamy antykoncepcję jak przed zabiegiem. Nasz zanotowany rekord to 25 ejakulacji w ciągu pięciu dni od wykonanej wazektomii. Absolutny rekord.

Kiedy mam wykonać badanie morfologii nasienia po zabiegu?

Prosimy o wykonanie takiego badania po 8  i 12 tygodniach od czasu zabiegu. Małe plastikowe naczyńko dajemy Pacjentowi po zabiegu. Bobrze jest wrzucić do przeglądarki hasło „laboratorium, badanie nasienia” i wykonać telefon z zapytaniem czy na pewno takie badanie jest wykonywane w tym konkretnym laboratorium. Najczęściej laboratorium nie jest powiadamiane o tym że zależy nam na prostym badaniu polegającym na stwierdzeniu obecności plemników w nasieniu. Niektórzy pacjenci mówią, że jest to stan po wazektomii i wówczas laboratorium wykonuje uproszczone badanie a nie takie jak np.: przy niepłodności. Jeszcze w tym roku zamieścimy mapkę z adresami laboratoriów które wykonują badania morfologii nasienia na terenie całego Kraju. Badanie to wykonujemy dlatego, żeby zbadać skuteczność tej metody antykoncepcji.

Co będzie gdy w badaniu nasienia będą jeszcze plemniki w ilości wskazującej na drożność któregoś z nasieniowodów?

To bardzo interesujące pytanie. Pierwsze badanie jest wykonywane w 8 tygodniu od dnia zabiegu. W opisie może się zdarzyć że jest podana ilość plemników nie przekraczająca 1 miliona, ale w opisie brak jest żywych plemników. Jest to wynik bardzo dobry, czy też oczekiwany. Wówczas wykonujemy drugie badanie w 12 tygodniu od dnia zabiegu. Najczęściej w drugim badaniu nie stwierdza się żadnych plemników. Od tego momentu antykoncepcja jest 100%-owa. Raz na 250 zabiegów może wystąpić taka sytuacja, że jest np.: 6 mln plemników i drugie badanie to potwierdza. Zapraszamy pacjenta na wykonanie krekty i ponowne badania muszą pokazać ZERO plemników w ejakulacie. Założenie jakie przyjęliśmy od początku, to liczba plemników w ejakulacie powinna wynosić ZERO. Jest to najbardziej rygorystyczne wymaganie w Europie i USA.

Jakie powikłania mogą wystąpić po operacji?

Czasami może wystąpić niewielki obrzęk, zasinienie, pobolewanie, krwiak. Niekiedy występuje niewielkie sączenie się z okolicy rozwarstwienia skóry, wówczas to miejsce należy przemyć wodą utlenioną. W przypadku konieczności zbadania danego powikłania, zapraszamy naszego Pacjenta do gabinetu, celem ustalenia dalszego postępowania, natomiast w przypadku znacznej odległości polecamy konsultację u swojego zaprzyjaźnionego chirurga, urologa lub lekarza rodzinnego. Największym?! powikłaniem jakie mogłoby się zdarzyć to ciąża po wazektomii.

Co wówczas należałoby wykonać?

  • Wykonać badanie morfologii nasienia na obecność plemników.
  • Po urodzeniu u dziecka wykonać badania genetyczne
  • Wykonać delikatny wywiad, kto może być jeszcze potencjalnym ojcem przyszłego dziecka????
  • Czasami po latach może to być miła niespodzianka (myślę o nowym potomku)

Rekanalizacja , czy może u mnie wystąpić np.: po 7 latach?

Nie ma takiej możliwości. W chirurgii jest tak, że jeśli ma się coś wydarzyć –  mowa o tym  powikłaniu-to wydarza się w ciągu siedmiu dni po zabiegu., a nie po miesiącach czy latach. Kolagen czyli tkanka łączna praktycznie jest odtworzona po trzeciej dobie. Dlatego badanie nasienia na obecność plemników powyżej 8 tygodnia wyjaśnia skuteczność tej metody w 9 tygodniu jak i w 9 roku od licząc od daty wykonania wazektomii.

Gdzie mogę wykonać zalecane badania takie jak: mofrol. Wr. Habs i Mocz b.o.? oraz kontrolne badanie nasienia? Kto za nie płaci?

Takie badania najlepiej wykonać w miejscu zamieszkania w swoim zaprzyjaźnionym laboratorium. Czasami dobrze jest poprosić o takie skierowanie swojego Lekarza Rodzinnego, wówczas takie badanie jest bezpłatne. W innym przypadku płacimy sami. Czyli są to dodatkowe niewielkie koszty, ok. 40 zł.

Kto płaci za zabieg?

Niestety są to koszty Pacjenta. Honorarium można zabrać ze sobą lub wpłacić na podane konto. W niektórych krajach europejskich za zabieg płaci PARTNERKA. Dlaczego taki miły zwyczaj? Dlatego że Partnerka docenia odwagę i poświęcenie swojego Partnera, a na wieczór po zabiegu zaprasza Go na uroczysta kolację. W Irlandii wystarczy pójść do lekarza rodzinnego uciąć sobie miłą pogawędkę i poprosić o skierowanie do szpitala, gdzie zabieg wazektomii wykonywany jest bez żadnych kosztów. Co kraj to obyczaj….

Dalsze pytania???

Systematycznie odpowiemy na kolejne pytania, jakie pojawią się w najbliższym czasie!!

Podziel się: