Odszedł nasz Mistrz… dr Eugeniusz Siwik

Odszedł nasz Mistrz… dr Eugeniusz Siwik

18-11-2022 /O wazektomii/

Z ogromnym bólem serca informujemy, że dnia 12.11.2022r. odszedł nasz Mistrz… dr Eugeniusz Siwik. Zapamiętamy go jako człowieka pełnego energii, niestrudzenie przecierającego nowe szlaki. Osoby, która każdego dnia dzieliła się z nami nie tylko swoją ogromną wiedzą, ale również niesamowicie pozytywnym podejściem do świata.

Dr Eugeniusz Siwik był absolwentem Akademii Medycznej w Białymstoku. Ukończył również studia w Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie. Był specjalistą II stopnia ginekologii i położnictwa. Był asystentem wybitnego naukowca prof. Stefana Soszki, następnie prof. H. Gadomskiej, prof. T. Koszarowskiego. Równocześnie pracował w Towarzystwie Rozwoju Rodziny razem z prof. Z. Lwem-Starowiczem.

W 1990 roku stworzył systemu porodów naturalnych w Polsce. System odniósł spektakularny sukces – śmiertelność okołoporodowa noworodków zmniejszyła się z 25 do 7,5‰ w 2002 r. W pierwszym roku porody naturalne były przeprowadzane w domu, następnie w prywatnej klinice. Był to również początek ogólnopolskiej akcji „Rodzić po ludzku”.

Dr Eugeniusz Siwik był założycielem Izby Gospodarczej Medycyna Polska. Zajmował się też propagowaniem sztuki zdrowia i długowieczności.

W 2003 roku jako pierwszy w Polsce wykonał zabieg wazektomii. Nowoczesnej metody antykoncepcji, która do tej pory nie była znana i stosowana w Polsce. Jego niestrudzone dążenie do perfekcji doprowadziło do stworzenia autorskiej metody Total Vasectomy TV, która stała się standardem zabiegowym w Polsce. Przez wszystkie te lata była praktykowana, ciągle udoskonalana i stosowana nie tylko w Centrum Planowania Rodziny w Warszawie, ale również w wielu ośrodkach w całej Polsce.

Dr Siwik był nie tylko wspaniałym lekarzem, ale również edukatorem. Przez 19 lat przeprowadzania zabiegów napisał niezliczoną ilość publikacji (m.in. „Antykoncepcja. Planowanie Rodziny u progu XXI wieku” wraz z prof. Zbigniewem Lew-Starowicz, „Uwolnić kobiety”, „Totalna Wazektomia”) oraz doprowadził do stworzenia największego źródła wiedzy na temat odpowiedzialnego planowania Rodziny oraz nowoczesnych metod antykoncepcji w postaci strony www.wazektomia.com.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (24 głosów, średnia: 3,42 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji