Planowanie Rodziny – 5 najważniejszych spraw

Planowanie Rodziny – 5 najważniejszych spraw

Odpowiedzialne planowanie Rodziny to być może najważniejsza sprawa w naszym życiu. Karierę zawsze można zmienić, utracone fundusze odzyskać, popsute relacje (najczęściej) da się poprawić. Jednak decyzje jakie zapadają w kwestii planowania kształtu naszej Rodziny wpłyną na całe nasze życie i często są nieodwracalne. Wpłyną również na życie innych, co chyba jest najważniejszą kwestią. Poniżej kilka wskazówek, jak sensownie do tego podejść, nie oglądając się na innych i wypracowując własny sposób. Pamiętajmy: każdy jest inny, a sytuacja, w której się znajduje unikalna.

 

1. Najważniejsza jest chęć

Rodzinę musimy chcieć założyć. MY musimy chcieć.

  • NIE nasi bliscy (bo już czas),
  • NIE nasi znajomi (bo wszyscy tak robią),
  • NIE jednostronnie nasza Partnerka / Partner.

Przede wszystkim musimy chcieć sami. To wielka odpowiedzialność i diametralna zmiana życia. Musimy być w 100% przekonani, że jest to nasza decyzja i jesteśmy gotowi ponieść jej konsekwencje (zarówno te dobre, jak i te mniej korzystne).

Wbrew pozorom nie jest to decyzja łatwa. W dobie szybkiego podejmowania decyzji, zmian, ciągłego pędu, może wydawać się, że to jeszcze jeden tego typu przypadek. Nic bardziej mylnego. Akurat ten temat wymaga przemyślenia i wzięcia pod uwagę wielu aspektów. Nikt tej decyzji nie może podjąć za nas (choć wielu próbuje), ponieważ nikt poza nami nie ponosi bezpośrednio konsekwencji tego, czy innego rozwiązania. Wiele osób bardzo łatwo i bez oporów nakłania nas to tej czy innej ścieżki. Później okazuje się jednak, że stojąc przed podobnym wyborem, sami podjęli zgoła inną decyzję.
 

2. Czas i miejsce nigdy nie będą idealne

Powiedzmy sobie szczerze – nigdy nie ma idealnego czasu na założenie Rodziny. Zawsze mamy zbyt mało czasu, zbyt mało funduszy lub sił. Zawsze za zakrętem będzie kolejny powód z cyklu „jeszcze to i działamy”. Ważne jest, aby znaleźć moment w miarę optymalny. Pozwalający na założenie Rodziny, ale i zapewnienie jej tego co najważniejsze. Nie, nie chodzi tu o pieniądze (przynajmniej bezpośrednio). Chodzi o poświęcenie jej czasu i uwagi. Tego nie da się kupić. Choć fundusze z ułatwiają wiele kwestii, czas i uwaga są tutaj kluczowe.
 

3. Dzieci to nie przymus

Wiele osób uważa, że Rodzina to Rodzice i piątka dzieci. Oczywiście może tak być. Sami zachęcamy do posiadania dzieci. Jednak nie jest to wymóg. Szczęśliwą Rodzinę może tworzyć również po prostu dwójka ludzi, którzy dbają o siebie, mają ochotę tworzyć wspólny DOM, a z jakichś powodów nie chcą bądź nie mogą mieć dzieci. Wiele osób mocno generalizuje temat Rodziny, twierdząc, że wersja bez dzieci to wersja niepełna i nie daje prawdziwego szczęścia. Być może nie daje osobom, które tak mówią, ale każdy jest inny i to co jednym nie pasuje, dla innych jest idealne.
 

4. Kształt Rodziny to Wasza sprawa…

Warto pamiętać, że to MY bierzemy pełną odpowiedzialność za naszą Rodzinę. Dlatego decyzja o jej kształcie powinna należeć wyłącznie do Partnerów i powinna być zgodna z przekonaniami Obojga. Decyzję musicie podjąć wspólnie.
 

5. I Wasza odpowiedzialność

Słowo odpowiedzialność przewija się w tym artykule praktycznie w każdym akapicie. Nie bez powodu. Jeśli mówimy o Rodzinie, w pierwszej kolejności musimy mówić o odpowiedzialności. Założenie Rodziny (w takim czy innym kształcie) to decyzja na wiele, wiele lat, jeśli nie na zawsze. Warto dokładnie przemyśleć, w jakim kierunku chcemy zmierzać.
 

Rodzina w komplecie?

Jeśli Rodzina jest już w komplecie, warto zastanowić się nad skuteczną metodą antykoncepcji, która zadba o zdrowie obojga Partnerów. Warto zastanowić się, czy kolejnym etapem nie powinna być wazektomia. Zabieg taki należy traktować jednak jako etap końcowy już po założeniu Rodziny w kształcie jaki nam odpowiada.

Pamiętajmy również, że odpowiedzialne planowanie Rodziny nie kończy się na przyjściu na świat ostatniego jej członka. To w zasadzie dopiero początek ścieżki. O czym mówimy zrozumie prawdopodobnie każdy Rodzic 😊

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *