Wazektomia najczęstsze pytania akt. 2017 – część 1 – ogólna

Wazektomia najczęstsze pytania akt. 2017 – część 1 – ogólna

Od ostatniej publikacji FAQ minęło już kilka lat. W międzyczasie nasi Pacjenci przesłali nam wiele dodatkowych pytań.

Część z nich dosyć często się powtarza, w związku z tym z początkiem 2017 roku postanowiliśmy w kilku wpisach odświeżyć temat. Dodając przy tym oczywiście odpowiedzi na nowe pytania oraz aktualizując te, dla których stan się zmienił.

W pierwszej kolejności zajmiemy się pytaniami ogólnymi.

1. Jaka jest skuteczność wazektomii?

Skuteczność wazektomii sięga pułapu 99,99%. Istotny jest fakt, że dotyczy to zarówno typowego użycia, jak i doskonałego. W wielu opracowania podających skuteczność poszczególnych metod antykoncepcji podaje się skuteczność przy tzw. doskonałym zastosowaniu, czyli przy idealnie zastosowanej procedurze i idealnych warunkach zewnętrznych. W praktyce ten typ stosowania odnosi się do zaledwie kilku procent przypadków. Kiedy spojrzymy na typowe zastosowanie, w większości innych metod antykoncepcji skuteczność w czasie ulega znacznemu pogorszeniu. Dla przykładu szanse na zajście w ciążę w pierwszym roku stosowania prezerwatyw przy doskonałym wykorzystaniu wynoszą około 3%. Jednak w przypadku typowego zastosowania dochodzą już do 17-18% (prezerwatywę nie zawsze mamy, może być źle nałożona, uszkodzona mechanicznie w związku z długim i błędnym przechowywaniem, etc.). W przypadku wazektomii nie ma takich problemów.

Dodatkowe informacje: http://wazektomiablog.com/skutecznosc-metod-antykoncepcji-w-dluzszej-perspektywie-czasowej/

2. Ile kosztuje zabieg wazektomii?

Koszt zabiegu to 1999PLN. Może być sfinansowany jednorazowo lub rozłożony na raty.

Dodatkowe informacje: http://www.wazektomia.com/cennik-wazektomii

3. Jak zapisać się na zabieg wazektomii?

Najlepiej na stronie wazektomia.com zapoznać się z aktualnie dostępnymi terminami w interesującej nas lokalizacji.
Zadzwonić lub zapisać się mailiwo na zabieg w wybranym terminie.

Aktualnie zabiegi wazektomii przeprowadzamy w:

 • Warszawie
 • Gdyni
 • Łodzi
 • Katowicach
 • Krakowie
 • Poznaniu
 • Wrocławiu
 • Zielonej Górze
 • Szczecinie
 • Lublinie
 • Rzeszowie

Dodatkowe informacje: http://www.wazektomia.com/gdzie-operujemy-wazektomie

4. Jakie kryteria należy spełnić?

Należy mieć aktualne wyniki morfologii oraz HBS. Przed zabiegiem należy również wypełnić ankietę o stanie zdrowia. Bezpośrednio prsed zabiegiem lekarz prowadzący w formie rozmowy uzupełni potrzebne informacje i wyjaśni wątpliwości. W przypadku przewlekłych chorób lub problemów związanych z okolicami wykonania zabiegu, najlepiej indywidualnie zadać pytanie.

Dodatkowe informacje: http://www.wazektomia.com/przed-zabiegiem-wazektomii

5. Jak przygotować się do zabiegu wazektomii?

Zabieg wazektomii to mikrochirurgiczna procedura trwająca kilkanaście minut, nie operacja. W związku z tym przygotowania są krótkie. Należy:

 • wieczorem w przeddzień lub rano wykonać fryzjera swojego „jednomasztowca”
 • zabrać ze sobą komplet formularzy
 • przybyć punktualnie na zabieg
 • mieć ze sobą dobrze trzymającą bieliznę (slipy) i nie obcisłe, wygodne spodnie (aby nic nam się nie gniotło po zabiegu)

Dodatkowe informacje: http://www.wazektomia.com/przed-zabiegiem-wazektomii

6. Czy wazektomia chroni przed HIV?

Nie. Wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W przypadku kontaktów z Partnerami, co do których przeszłości mamy wątpliwości zalecamy stosowanie prezerwatyw. Zawsze można również wykonać test Hiv. Dla osób zabieganych lub chcących uniknąć krępującej wizyty w laboratorium dostępne są testy na HIV również w Internecie z opcją dostawy do domu. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki.

7. Czy wazektomia jest odwracalna?

Tak. Wazektomia jest trwałą ale odwracalną formą antykoncepcji. Bezpośrednim odwróceniem zabiegu jest rewazektomia, którą można wykonać w naszej klinice w Warszawie. Istnieją również inne metody odwrócenia efektów zabiegu bez wykonywania powtórnego złączenia nasieniowodów. Jest to spowodowane faktem dwiema kwestiami:

 • po wazektomii organizm w dalszym ciągu produkuje plemniki, które można pobrać
 • istnieje możliwość wcześniejszego oddania nasienia do banku

Innymi metodami odwrócenia efektów są m.in. in vitro, inseminacja, czy też adopcja.

Dodatkowe informacje: http://wazektomiablog.com/czy-wazektomia-jest-odwracalna/

8. Czy skuteczność wazektomii jest natychmiastowa?

Nie. Poprawnie wykonany zabieg wazektomii przerywa drogę nowym plemnikom do nasienia. Pamiętajmy jednak, że w naszym ejakulacie w chwili wazektomii były już plemniki. Musi upłynąć trochę czasu i około 20-25 ejakulacji, aby wypłukać „poprzednie” nasienie. Z tego powodu po ośmiu tygodniach zlecamy wykonanie badania nasienia pod katem obecności plemników.

Dodatkowe informacje: http://wazektomiablog.com/czy-skutecznosc-wazektomii-jest-natychmiastowa/

9. Czy wazektomia jest trwała?

Tak, wazektomia jest trwałą choć odwracalną metodą antykoncepcji. Zasady odwrócenia zabiegu zostały opisane kilka punktów wcześniej. Raz poprawnie wykonanego zabiegu nie trzeba powtarzać. O ile stosujemy się do zaleceń pozabiegowych oraz wykonaliśmy wymagane badania nasienia, wazektomia będzie skuteczna i więcej nie powinniśmy mieć dylematów związanych z antykoncepcją.

Dodatkowe informacje: http://wazektomiablog.com/jak-sie-przygotowac-do-zabiegu-co-robic-w-dniu-zabiegu-i-do-siedmiu-dni-po/

10. Skąd wiem, że zabieg się powiódł?

Po 8 tygodniach zalecamy wykonanie badania nasienia pod kątem obecności plemników. Zalecamy również wykonanie takiego badania po kolejnych 4 tygodniach (po 12 tygodniach od wazektomii). Jeśli badania wykażą brak plemników, zabiegł się powiódł.

Dodatkowe informacje:
Laboratoria badające nasienie: http://www.wazektomia.com/laboratoria-badajace-nasienie
Testy nasienia do przeprowadzenia w domu: http://wazektomiablog.com/jak-sie-przygotowac-do-zabiegu-co-robic-w-dniu-zabiegu-i-do-siedmiu-dni-po/

Zadaj nam kolejne pytania

Jeśli masz inne pytania, które w tym artykule się nie pojawiły, po prosty zadaj je w komentarzu lub poprzez formularz kontaktowy. Staramy się odpowiadać możliwie najszybciej.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.