Wazektomia najczęstsze pytania akt. 2022 – część 1 – ogólna

Wazektomia najczęstsze pytania akt. 2022 – część 1 – ogólna

Od ostatniej publikacji FAQ minęło już kilka lat. W międzyczasie nasi Pacjenci przesłali nam wiele dodatkowych pytań.

Część z nich dosyć często się powtarza, w związku z tym w 2022 roku postanowiliśmy w kilku wpisach odświeżyć temat. Dodając przy tym oczywiście odpowiedzi na nowe pytania oraz aktualizując te, dla których stan się zmienił.

W pierwszej kolejności zajmiemy się pytaniami ogólnymi.

 

1. Jaka jest skuteczność wazektomii?

Skuteczność wazektomii sięga pułapu 99,99%. Istotny jest fakt, że dotyczy to zarówno typowego użycia, jak i doskonałego. W wielu opracowaniach podających skuteczność poszczególnych metod antykoncepcji podaje się skuteczność przy tzw. doskonałym zastosowaniu, czyli przy idealnie zastosowanej procedurze i idealnych warunkach zewnętrznych. W praktyce ten typ stosowania odnosi się do zaledwie kilku procent przypadków. Kiedy spojrzymy na typowe zastosowanie, w większości innych metod antykoncepcji skuteczność w czasie ulega znacznemu pogorszeniu. Dla przykładu szanse na zajście w ciążę w pierwszym roku stosowania prezerwatyw przy doskonałym wykorzystaniu wynoszą około 3%. Jednak w przypadku typowego zastosowania dochodzą już do 17-18% (prezerwatywę nie zawsze mamy, może być źle nałożona, uszkodzona mechanicznie w związku z długim i błędnym przechowywaniem, etc.). W przypadku wazektomii nie ma takich problemów.

Dodatkowe informacje
 

2. Ile kosztuje zabieg wazektomii?

Koszt zabiegu to 2099PLN. Może być sfinansowany jednorazowo lub rozłożony na raty.

Dodatkowe informacje
 

3. Jak zapisać się na zabieg wazektomii?

Najlepiej na stronie wazektomia.com zapoznać się z aktualnie dostępnymi terminami w interesującej nas lokalizacji. Następnie dokonać zapisu na zabieg – telefonicznie lub mailowo:

Aktualnie dostępne mamy wolne terminy w:

  • Warszawie
  • Katowicach
  • Wrocławiu

Dodatkowe informacje
 

4. Jakie kryteria należy spełnić?

Należy mieć aktualne wyniki morfologii, antygen HBS oraz układ krzepnięcia. Przed zabiegiem należy również wypełnić ankietę o stanie zdrowia. Bezpośrednio przed zabiegiem lekarz prowadzący, w formie rozmowy, uzupełni potrzebne informacje i wyjaśni wątpliwości. W przypadku przewlekłych chorób lub problemów związanych z okolicami wykonania zabiegu, najlepiej indywidualnie zadać pytanie.

Dodatkowe informacje
 

5. Jak przygotować się do zabiegu wazektomii?

Zabieg wazektomii to mikrochirurgiczna procedura trwająca kilkanaście minut, nie operacja. W związku z tym przygotowania są krótkie. Należy:

  • wieczorem w przeddzień lub rano wykonać fryzjera swojego „jednomasztowca”,
  • zabrać ze sobą komplet formularzy,
  • przybyć punktualnie na zabieg,
  • mieć ze sobą dobrze trzymającą bieliznę (slipy) i nie obcisłe, wygodne spodnie (aby nic nam się nie gniotło po zabiegu).

Dodatkowe informacje
 

6. Czy wazektomia chroni przed HIV?

Nie. Wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W przypadku kontaktów z Partnerami, co do których przeszłości mamy wątpliwości zalecamy stosowanie prezerwatyw. Zawsze można również wykonać test HIV. Dla osób zabieganych lub chcących uniknąć krępującej wizyty w laboratorium dostępne są testy na HIV również w Internecie z opcją dostawy do domu. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki.
 

7. Czy wazektomia jest odwracalna?

Tak. Wazektomia jest trwałą, ale odwracalną formą antykoncepcji. Bezpośrednim odwróceniem zabiegu jest rewazektomia, którą można wykonać w naszej klinice w Warszawie. Istnieją również inne metody odwrócenia efektów zabiegu bez wykonywania powtórnego złączenia nasieniowodów. Jest to spowodowane faktem dwiema kwestiami:

  • po wazektomii organizm w dalszym ciągu produkuje plemniki, które można pobrać,
  • istnieje możliwość wcześniejszego oddania nasienia do banku.

Innymi metodami odwrócenia efektów są m.in. in vitro, inseminacja, czy też adopcja.

Dodatkowe informacje
 

8. Czy skuteczność wazektomii jest natychmiastowa?

Nie. Poprawnie wykonany zabieg wazektomii przerywa drogę nowym plemnikom do nasienia. Pamiętajmy jednak, że w naszym ejakulacie w chwili wazektomii były już plemniki. Musi upłynąć trochę czasu i około 20-25 ejakulacji, aby wypłukać „poprzednie” nasienie. Z tego powodu po ośmiu tygodniach zlecamy wykonanie badania nasienia pod kątem obecności plemników.

Dodatkowe informacje
 

9. Czy wazektomia jest trwała?

Tak, wazektomia jest trwałą, choć odwracalną metodą antykoncepcji. Zasady odwrócenia zabiegu zostały opisane kilka punktów wcześniej. Raz poprawnie wykonanego zabiegu nie trzeba powtarzać. O ile stosujemy się do zaleceń po zabiegowych oraz wykonaliśmy wymagane badania nasienia, wazektomia będzie skuteczna i więcej nie powinniśmy mieć dylematów związanych z antykoncepcją.

Dodatkowe informacje
 

10. Skąd wiem, że zabieg się powiódł?

Po 8 tygodniach zalecamy wykonanie badania nasienia pod kątem obecności plemników. Zalecamy również wykonanie takiego badania po kolejnych 4 tygodniach (po 12 tygodniach od wazektomii). Jeśli badania wykażą brak plemników, zabiegł się powiódł.

Laboratoria badające nasienie

Zadaj nam kolejne pytania
Jeśli masz inne pytania, które w tym artykule się nie pojawiły, po prostu zadaj je w komentarzu lub poprzez formularz kontaktowy. Staramy się odpowiadać możliwie najszybciej.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *